Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Bridget

Member
pai sta deja afara, doar ca protejata cumva- intr-un fel de veranda deschisa. azi cred ca va face prima floare. :visator:
abia astept sa o vad. si mai are un boboc, insa e inca foarte mic.
 

mirela06

Active Member
multumesc tare mult. Am cumparat si am cumparat si cumpar si primesc , pina nu mai stiu cum sa le pun. Le tot schimb si saracele ma asculta si se prind. Oricum cred ca e maaare dragoste intre noi :rofl:
 

mirela06

Active Member
Iazul il voi remodela anul acesta ca nu-mi place deoarece a ramas prea jos. Trebuie iar sa car pietre :cry:
 

albela

Active Member
Sunt foarte bucuroasa ca la 2 din 3 clemtite am vazut activitate. La una sunt frunzulite pe lastarii vechi si la una care avea lastarii uscati dau doi lastari noi din radacina. La Nelly Moser inca nimic :( .
 

fixpix

Active Member
Bridget a spus:
si eu am floricica!

http://bridget85.sunphoto.ro/Flori/UGDOMRKJJIBALKFCILI

e foarte frumoasa, si acum vad ca mai are un boboc foarte aproape de floare. :D
ooo...e faina bridget. o tii in casa tot timpul? la ce fel de racoare iarna???
si eu vreau sa-mi iau cateva, dar nu stiu daca sa le tin in ghiveci mare pe terasa, sau direct in pamant... ca nu mai stiu unde sa gasesc loc de ...desfasurare!
oricum...e faina... si ii merge bine, la cat e de mititel ghiveciul.
SPOR!
 

Bridget

Member
pai, o am fix de anul asta. :D
cumparata din obi. si-am vrut sa o plantez in gradina, insa mamei i s-a parut foarte fragila, asa ca am lasat-o momentan asa.
acum sta afara, protejata oarecum, pentru ca sta pe o veranda, si nu o bate vantul.
 

fixpix

Active Member
acuma am priceput :)
o sa trec si io candva pe la obi van kenobi asta, sau la brico, sau la praktiker sa vad de unde sa iau :)
bafta cu ea!
 

angela draganoiu

Active Member
Bridget eu am cumparat o clematita anul trecut in aprilie, de la simfonie, si am plantat-o in curte imediat. a stat toata iarna in curte neprotejata, e la Cimpina, iar acum am vazut ca a scos niste moate din pamint. concluzia : repede cu ea in curte la soare, ca ii prieste. ai grija ca nu ii place sa aibe "picioarele' la soare, pune un gardulet, niste iarba ceva pe linga ea.
 

asarmes

Member
eu am cumparat o clematita de vreo saptamana de la praktiker si in urma cu cateva zile am plantat-o afara. aici e chiar cald ziua si sper ca va rezista, doar sa nu fie prea micuta. sper ca se va prinde - ca si statura e la fel cum se gasesc marea majoritate - 2 firicele de planta, dar parea ca are pe ea si un boboc, desi nu s-a deschis de o saptamana de cand o am - nu stiu oare trebuia sa se deschida?
 

Bridget

Member
asa voi face, angela. nu stiu ce sa-i pun langa tulpinita, insa gasesc eu ceva pana la urma. :)
ca planta pare destu de fragila, asa ca ma gandeam sa o pun langa un gardut, sa o sustine cumva.
 

angela draganoiu

Active Member
pai da trebuie sustinuta pt ca e o liana. poti sa pui linga tulpina un gardulet decorativ sau iarba sau alte plante care sa acopere tulpina la pamint.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus