Clematis Pixie

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor cochetelor am avut ghinion :(
Nu mai erau si doamna mi-a zis ca s-au vandut ca painea calda.Zicea ca adusese numai vreo 5 buc pentru ca nu stia daca se vor vinde sau nu.Mi-a promis ca dupa sarbatori va merge din nou si va incerca sa aduca.I-am dat o pre-comanda si mi-a zis ca daca va aduce ma va contacta.Sa speram ca vom avea noroc...
 

magda

Active Member
Moderator
Multumim Arselia pentru efort. Sper sa avem mai mult noroc dupa sarbatori.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumim Arselia, ar fi minunat daca ne va putea aduce dupa sarbatori. :D
 

adrianam

Well-Known Member
Am avut si eu una acum cativa ani. Am tinut-o pe balcon in ghiveci. Prima iarna a rezistat si a inflorit destul de bine in primavara.
A doua iarna nu a rezistat, dar nu stiu daca frigul a omorat-o sau paduchii testosi, ca in primavara am gasit tulpinile pline de paduchi testosi. Fac precizarea ca an tinut-o pe balconul deschis. Poate ca in gradina nu ar fi facut paduchi testosi.
 

Roxana Peled

Active Member
M-am trezit si eu acum pentru ca vine iarna si am si eu o Pixie.
Ai tinut-o pe balconul deschis si n-a inghetat? Mai ai cumva idee pe la ce temperaturi s-a ajuns in iarna cu pricina?
Eu tot caut pe net si nu mai reusesc sa gasesc nimic concludent despre temperatura minima la care rezista clematita asta :( si cand am cumparat-o chiar gasisem ceva informatii.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nici eu nu am tinut-o chiar in soare si a avut cateva luni in care i-a mers tare bine...Pe urma dintr-o data s-a uscat.Habar nu am ce nu i-a convenit insa mi-a parut tare rau dupa ea.
:(
 

Roxana Peled

Active Member
Citisem pe undeva ca nu prea suporta fertilizarea.
Nu zic ca asta a fost, e doar o idee. Clematitele sunt oricum plante destul de sensibile, poti sa te trezesti destul de usor cu ele moarte de la pamant :(
Zicea acolo ca in caz de fertilizare nici macar cine stie ce excesiva are tendinta sa infloreasca ultra-abundent si apoi sa moara :|
 

Roxana Peled

Active Member
Fetelor, eu nu inteleg cum ati tinut-o voi pe Pixie pe balcon sau afara iarna ca la mine n-au fost nici -4 grade noaptea afara si deja au inceput sa i se maroneasca varfurile.
O sa-i o tai varfurile maronite si o sa o bag in casa veche la racoare.
 

adrianam

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
M-am trezit si eu acum pentru ca vine iarna si am si eu o Pixie.
Ai tinut-o pe balconul deschis si n-a inghetat? Mai ai cumva idee pe la ce temperaturi s-a ajuns in iarna cu pricina?
Eu tot caut pe net si nu mai reusesc sa gasesc nimic concludent despre temperatura minima la care rezista clematita asta :( si cand am cumparat-o chiar gasisem ceva informatii.
Din cate tin minte temperatura la noi nu a coborat sub -12 gr.C cativa ani buni la rand.

Daca ai unde sa o tii la o temperatura intre 0-5 gr.C, cred ca ar fi numai bine.
 

adrianam

Well-Known Member
Pai am spus mai sus ca in urma cu cativa ani am avut-o, intr-o perioada in care, iarna, temperatura nu a scazut la noi la Craiova mai jos de -12 gr.C. Ma interesa minimul teperaturii pentru ca eu aveam si am inca, clematite in ghivece pe balconul deschis. Si trandafiri pitici in jardiniere.
 

Roxana Peled

Active Member
Trandafirii pitici saracii cred ca rezista la orice. Am inca pe undeva aruncate prin gradina trei caramizi de beton umplute cu pamant cu trandafiri pitici in ele. Au si inflorit saracii anul asta, dupa -20 de grade iarna trecuta si nu-s protejati cu nimic.
Pe Pixie a mea am bagat-o in casa :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A mea a ramas in gradina (acoperita cu protectie de paie). Va spun la anul daca supravietuieste
 
Sus