Clematis Pixie

sarselia

Active Member
Moderator
E proaspat achizitionata si am cautat-o de tare de demult.E un pic mai ciudata fata de celelalte clematite cu care suntem obisnuiti datorita florilor mici pe care le are.Totusi puzderia de flori care de altfel sunt si parfumate,o fac extrem de deosebita.
Se preteaza si pentru cultura in ghiveci si este evergreen.
Face parte din Grupa 1 si infloreste in Aprilie-Mai.

Iat-o:

 

sarselia

Active Member
Moderator
De la noi din Arad de la un furnizor.
Mai avea vreo 5-6 buc.A fost 35 lei.Daca vreti si voi scrieti-mi pentru ca weekendul acesta sunt acasa si as putea sa ajung sa vad daca mai sunt.
:wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoasa! Dupa cum arata florile cred ca e din grupul Cartmanii. Si eu caut una, asemanatoare pe Joe.

Da, as vrea una daca poti si mai gasesti! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ok.
Maine merg si le iau pe toate (sper sa mai fie!).
Ma gandeam eu ca va va placea...de aceea am si pozat-o rapid ca ma gandeam ca poate dupa aceea nu voi mai gasi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, zona 7b, ca si Florida Sieboldii. Teoretic nu rezista afara, decat cu protectie. Este o clematita de ghiveci, nu se catara singura si nici nu creste inalta.

Am dat detalii despre o clematita asemanatoare, Cartmanii Joe la "Ce clematite ne dorim"

Arselia, eu nu ma razgandesc, stiu despre ce e vorba. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
A mea e inca in ghiveci insa o voi pune afara cu protectie.Va sta si langa un perete lucru care o va mai proteja.Am zis ca voi incerca si eu sa vad ..totusi daca rezista pana la -15 grade e de bine zic eu.

Atunci maine daca gasesc ii voi lua una lui Carmen.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ok Magda.Cine mai doreste sa imi scrie pe mp ca sa nu stricam topicul acesta.Multumesc frumos.
 

bebe Iris

Active Member
daca o fi una in plus si pe mine ma tenteaza Arselia :D
am intrat cam tarziu pe net...poate altadata sau cand o inmultiti voi
 
Sus