Clematis Kiri Te Kanawa

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Anul 2. A fost taiata complet in martie. A crescut foarte frumos, are un port compact si inflorire bogata. Florile ei au cea mai apropiata culoare de albastru dintre clematitele mele.


(Ultima poza este de ieri, cu o floare intarziata, chiar "mai albastra" decat celelalte)
 

geodezia

Well-Known Member
si acum cind o mai tunzi ..eu am luat-o in primavara asta nu a inflorit nu a crescut cum am pus-o asa a ramas .. sa o tund acum , la toamna sau la primavara ? multam
 

claude

Well-Known Member
Moderator
asta-i alta clematita pe care n-am luat-o ca prea o voia multa lume :rofl: Si rau am facut! :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Rau ai facut. :rofl:
E una din clematitele care face mereu flori duble. Are si o perioada de inflorire mai tarzie, precum clematitele de grupa C, si in combinatie cu alte clematite din grupa B1 acopera cu flori o perioada mai lunga suportul pe care se catara. Kiri Te Kanawa este o clematita de grupa B2. Am plantat-o impreuna cu Yukiokoshi, iar perioadele de inflorire nu s-au suprapus.
 

alfa

Active Member
E foarte frumoasa Carmen!

Claude, la anul, daca te intereseaza, o comanda la Westphal..... :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Kinga posibil ca la anul sa se faca o comanda mai mare la Westphal din cate am inteles de le fete. S-ar putea ca 1-2 sa mai vreau si eu.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Al 3-lea an, florile au 15 cm, foarte mari pentru o clematita dubla.
 

Dea

Active Member
Superba aceasta clematita!! Este o minunatie Caramell! :clap:
Iar faptul ca la tine in al treilea an a facut asemenea flori mari, ma bucura si mai mult! :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Vaiiii, ce ma enervezi, Carmen!!! Japoneza asta stiam ca-mi place de mor, am vazut-o si anul trecut la tine si m-a dat pe spate.
Esti mama clematitelor si-a trandafirilor, zau asa!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Mada! Esti o draguta! :*
Da, este o clematita deosebita. Pana acum nu am mai vazut-o cu flori atat de mari. Nu stiu ce-i cu ea.
 
Sus