Clematis Kiri Te Kanawa

Dea

Active Member
:D draga mea, si mie imi este foarte draga! O japoneza superba, cu o dezvoltare frumoasa! Uite si Caramell ce minunatie are si ce flori mari a facut anul acesta la ea. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este superba, Dea!

Clematita nu este japoneza, ci britanica. Este denumita dupa Kiri Te Kanawa, o soprana cu origini maori din Noua Zeelanda, foarte apreciata in Marea Britanie.
 

Dea

Active Member
:D mea culpa, Caramell! Asa este, este o britanica! Citisem la un moment dat despre aceasta soprana, dar ramasesem cu ideea ca aceasta clematita a fost obtinuta de japonezi. :oops:
Este o clematita superba, parca mult prea exotica pentru a fi o britanica :)
 

Roxana Peled

Active Member
A mea a facut noi boboci :hipnotizat: :indragostit: motiv pentru care tocmai a inlocuit-o pe Vyvyan ca prioritate la plantarea la loc definitiv :)
Cunoasteti senzatia aceea cand ai nevoie la baie si cu cat esti mai aproape de usa cu atat devine nevoia mai urgenta? Exact asa e la mine acum cu gradinaritul la ghivece :rofl: . In fiecare asa zis "loc definitiv" pe care reusesc sa-l termin de amenajat la mine in gradina inghesui cu disperare cat mai multe plante in speranta de a mai scapa pe cat posibil de PET-urile alea nenorocite care se supraincing si se usuca instantaneu si care oricum au devenit muuuuult prea neincapatoare pentru plantele puse in ele.
 

geodezia

Well-Known Member
adevarul ca toate facem la fel si eu zic gata astea sunt ultimele flroi pe care le vreau si miine parca as mai vrea citeva
 

Roxana Peled

Active Member
Pai vedeti si voi daca o mai are Maria :D
La mine Kiri e singura care inca mai face boboci si mai infloreste. Cred ca celorlalte le este prea cald.
 

monika 82

Well-Known Member
V-am pus si eu poze cu clematita mea, dar fiind primele poze incarcate, imi cer scuze ca le-am aliniat asa, :D , este o clematita achizitionata anul trecut, a facut o singura floare, dar frumusica :D
 
Sus