Cherimoya

carmenushka

Active Member
Avocado cred ca trebuie sa-l privim mai mult ca pe o leguma, este denumit si "vanata mexicana" si e delicios daca il lasi sa se coaca, pentru ca la noi in magazine de cele mai multe ori este crud, necopt. Folositil in salata neaparat combinat cu rosii proaspete, ceapa(rosie) condimentat cu sare, piper si usturoi. Daca mai adaugati si bucatele de carne de pui facuta la gratar iese o salata delicioasa perfecta pentru zilele de vara.
Ca si avocado, toate fructele exotice pe care le gasim la noi in magazine sunt in general necoapte si de aceea nu au nici gust nemaipomenit. Papaya, mango etc. trebuie sa fie moi si suculente, la noi sunt tari ca piatra
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmen daca ele vin complet necoapte si se coc artificial cum Dzeu sa aibe gust??
 

carmenushka

Active Member
Gabiuta a spus:
Carmen daca ele vin complet necoapte si se coc artificial cum Dzeu sa aibe gust??
Asa e, din pacate :( la noi nici macar bananele nu sunt cum ar trebui sa fie si ne obisnuim cu pareri gresite despre calitatile fructelor. Ce e si mai trist e ca treptat uitam pana si cum trebuie sa miroasa o caisa, si ce gust trebuie sa aiba o piersica...
Nu stiu daca stiti povestea acestei superbe familii de romani http://poraquiporalla.com/ dar la finalul calatoriei isi puneau problema cum o sa primeasca mai ales copii gustul fructelor si legumelor de supermarket
 

Aura

Member
Si mie mi-a germinat o semincioara de Cherimoya. Sper ca va rezista plantuta .
Iar asta -seara am cumparat 2 kaki. Spre uimirea mea aveau si cateva semincioare mici, mici...desigur ca o sa imi incerc norocul cu ele.
eu nu-mi pun problema gustului....semintele sa germineze :mrgreen:

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ca idee eu am germinat 2 seminte doar asa stropite cu putina apa si puse in punga zip , fara tratamente speciale.

Acum am unu de vreo 10 cm si restul inca astept sa ridice capul din sol

Fructul nu mi a lasat nicio impresie dar probabil la noi se aduc crude :|
 

Dutu Alexandru

New Member
Pentru cine doreste, am de vanzare plante de Rollinia Deliciosa (Biriba). Este o ruda a Cherimoyei si fructifica si in ghiveci in climat temperat. Pretul pentru o planta este de 20 RON.
 
Sus