Cherimoya

Kati

Active Member
Iar eu am cumparat azi Rambutan si Kaki :) Dar inca nu am gustat.
O sa va spun reactiile mai tarziu.
Nu ar strica un topic despre fructe exotice, numai asa, ca sa ne dam cu parerea, care e bun si care nu ne place. Unele sunt destul de scumpe, si eu zic ca nu merita incercate cele despre care mai multa lume spune ca nu-i place :wink:
 

Kati

Active Member
Riana, am citit azi pe o reclama de langa fruct, ca nu e pentru diabetici. Inseamna ca de asta, fiindca e prea dulce.

Mie avocado nu-mi place deloc.
In schimb mango e buun. Papaya nu e nici bun nici rau, fructul de cactus tot asa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Era un topic parca "Ciudat,frumos,gustos" :? care era cu exostisme :)
Nu stiu sa spun cu ce seamana la gust dar are o textura si consistenta de avocado insa dulceata de .....pruna foarte coapta.Pe dinafara seamana cu o smochina imensa iar in interior simburii sunt amplasati cam ca la rodie.
Este foooooarte bun oricum :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La sugestia unor prieteni australieni am mincat avocado intins pe piine prajita ca untul si cu putina sare deasupra.Nu rau -nu bun.Fad.
In rest de acord cu Kati :D
Mie imi place sa incerc orice fruct exotic. :oops:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,stiu,te-am vazut gustand physallis in Baumax-Sibiu! :rofl:
Mai tineti minte ce distractie a fost acolo???
 

riana

Active Member
Kati a spus:
Riana, am citit azi pe o reclama de langa fruct, ca nu e pentru diabetici. Inseamna ca de asta, fiindca e prea dulce.

Mie avocado nu-mi place deloc.
In schimb mango e buun. Papaya nu e nici bun nici rau, fructul de cactus tot asa.
am inteles ca din avocado se face un sos nu se mananca asa. si eu am gustat si avea gust de untura de peste :bolnav: probabil kakiul are multe glucide si de aceea nu se recomanda diabeticilor, ca si strugurii si perele
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Avocado aca este foarte bine copt se unge pe piine. Se foloseste mult in salate desi dupa parerea mea este tare fad ;am mai spus-o.Nici mango nu este prea departe :mrgreen: .
Un alt fruct exotic foarte gustos dar din care ar trebui sa maninci mai mult ca sa ii simti savoarea ar fi litchi.S-a scris si despre el aici pe forum.S-au facut si experiente (chiar si eu bineinteles :rofl: desi au decedat urgent plantutele :cry: ).
 

Kati

Active Member
Riana, stiu ca avocado nu se manaca asa. Nici nu-l poti inghite, parca ai manca unt taiat bucatele cu cutitul - bleah :bolnav:
Am incercat sa-l prepar in mai multe feluri, nu mai retin cum, ca a fost demult, dar tot nu mi-a placut.

Insa mango... Gabiuta, nu inteleg cum poti spune ca nu prea iti place :?: Este atat de bun! Dar cum bine spui, gusturile nu se discuta :wink:

Am gustat kaki-ul, este super bun - e dulce, foarte dulce. Insa n-am gasit nicio samanta in fruct :(
 

riana

Active Member
Kati a spus:
Riana, stiu ca avocado nu se manaca asa. Nici nu-l poti inghite, parca ai manca unt taiat bucatele cu cutitul - bleah :bolnav:
Am incercat sa-l prepar in mai multe feluri, nu mai retin cum, ca a fost demult, dar tot nu mi-a placut.

Insa mango... Gabiuta, nu inteleg cum poti spune ca nu prea iti place :?: Este atat de bun! Dar cum bine spui, gusturile nu se discuta :wink:

Am gustat kaki-ul, este super bun - e dulce, foarte dulce. Insa n-am gasit nicio samanta in fruct :(
eu am vazut niste seminte dar foarte , foarte mici
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am gasit seminte in kaki.Putine dar au fost si nu mi-au iesit ca nu le-am pus cind a trebuit :(
Ooooooooooooo.......daaaaaaaa............de gustibus :evil:
 

Tina

Active Member
Eu am o prietena care e absolut indragostita de avocado.. sustine ca daca e copt, e minunat.. il maninca cu piine si sare.. am gustat si eu, dar... neah, nu-i de mine.. :) :)
Din asta am mincat in Austria, si mi s-a parut f. bun si aromat.. doar acolo am vazut.. http://en.wikipedia.org/wiki/Jackfruit
 

Raven77

Member
Am primit in mai cateva seminte de cherimoya (multumesc mult) si am incercat sa le aduc la viata si iata ca mi-au facut o placuta surpriza.

Metoda folosita a fost una foarte simpla, si anume: pamant foarte usor si aerat ( pt germinare au nevoie absoluta de pungi de aer intre granulele de pamant), am plantat semintele la 2 cm adancime, am pulverizat cu apa apoi am acoperit semintele si iar am pulverizat cu apa astfel incat sa mentin pamantul destul de umed fara folie peste vas ( pt a nu se dezvolta fungi) Am lasat natura sa-si urmeze cursul iar dupa aproximativ 4 saptamani au aparut rezultatele din poza de mai sus. Acum astept evolutia lor.
 

Raven77

Member
Da, normal ca mai urmeaza dar trebuie rabdare si...sa ma mai documentez. :)
Mai am un ghiveci cu vreo 40 de plantute de kiwi la care le da prima frunza adevarata. Am sa postez poza la topicul kiwi in apartament.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De ieri sunt si eu posesoarea unui pomisor in devenire.Luuuuuunga asteptare.Dar cum nu ocupa mult spatiu :wink: il tolerez :)
 
Sus