Chamaedorea

cataliny

Member
karmenutza a spus:
Am inteles de pe aici, de pe forum ca palmierii cresc foarte greu. Al meu e mic, pitic. Cine stie cand o aparea prima frunzulita proaspata? Ajung eu "copil batran".
Asa este , Chamaedorea creste foarte greu in comparatie cu Areca dar nu toti palmieri cresc greu, unii cresc foarte repede. Chamaedorea este potrivita pentru incaperi intunecate , potrivita pentru ca nu suporta soarele si necesita lumina mai putina, conditii in care alti palmieri nu rezista prea mult.
 

cataliny

Member
karmenutza a spus:
Am inteles de pe aici, de pe forum ca palmierii cresc foarte greu. Al meu e mic, pitic. Cine stie cand o aparea prima frunzulita proaspata? Ajung eu "copil batran".
Asa este , Chamaedorea creste foarte greu in comparatie cu Areca dar nu toti palmieri cresc greu, unii cresc foarte repede. Chamaedorea este potrivita pentru incaperi intunecate , potrivita pentru ca nu suporta soarele si necesita lumina mai putina, conditii in care alti palmieri nu rezista prea mult.
 

cataliny

Member
karmenutza a spus:
Am inteles de pe aici, de pe forum ca palmierii cresc foarte greu. Al meu e mic, pitic. Cine stie cand o aparea prima frunzulita proaspata? Ajung eu "copil batran".
Asa este , Chamaedorea creste foarte greu in comparatie cu Areca dar nu toti palmieri cresc greu, unii cresc foarte repede. Chamaedorea este potrivita pentru incaperi intunecate , conditii in care alti palmieri nu rezista prea mult.
 

karmenutza

Member
Multumesc de informatii.
De-aia l-am si ales, ca la mine e lumina putina. La fereastra stau cele care vor mai multa lumina ca soare oricum nu am la nord.
Chamaedorea sta in mijlocul sufrageriei unde oricum e intuneric de-a dreptul, mai ales acum cand e inorat. Langa tv. Pateste ceva de la el?
Imi pare rau ca nu am gasit sa cumpar unul mai mare. Abia l-am gasit si pe asta.
 

cataliny

Member
Nu cred ca exista sanse sa gasesti Chamaedorea mare , eu nu am vazut nicaieri , a mea soacra are unul singur de ani de zile si tot mic este .
 

magda

Active Member
Moderator
eu am vazut intr-o farmacie una cu mai multe tije florale, dar avea cam 1,2 m. Din cate imi amintesc erau niste floricele minuscule verzulii parca.Felicitari - o duce tare bine la tine.
 

elenafles

Active Member
cornelia a spus:
Ar fi prima oara cand vad una inflorita. :visator: A mea a fost lenesa si m-am suparat pe ea.
E o planta destul de rezistenta si modesta.Are probleme doar cu aerul uscat din camera.Atunci se usuca varfurile frunzelor .Infloreste in fiecare an iarna ,asa:
 

elenafles

Active Member
Trebuie sa aveti rabdare ca este foarte lenes..Scoate doar 2 - 3 frunze pe an.Al meu a inceput sa infloreasca dupa 5 ani si il am de cand era o plantuta mica si amarata. :D Si l-am tinut pe televizor desi se spune ca plantelor nu le place langa televizor.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
si eu tot langa televizor tin Chamaedorea mea. E inca mica-mica intr-un aranjament floral. Deocamdata o tin acolo, dar dupa ce am citit aici ma gandesc si eu sa o pun separat, poate va inflori si la mine cand se mai mareste? Florile au miros?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Al meu infloreste in fiecare an, de vreo 3-4 ani. Imi aduc aminte prima oara cand i-am vazut tijele florale: am crezut ca e bolnav! :) :oops:
Pana nu i-am rupt o bobita si m-am convins ca e floricica am fost destul de speriata. Am mai avut eu unele probleme cu cativa testosi intinsi de la un leandru... asa ca acum "suflam si in iaurt". :rofl:

Eu nu m-am gandit sa le miros, la cat de minuscule sunt :D.
Nu cred ca au miros. Acum astept sa se desfaca boboceii si daca nu te lamureste altcineva care a avut aceasta curiozitate, iti voi spune peste cateva saptamani.
 

elenafles

Active Member
zi_inflorata a spus:
si eu tot langa televizor tin Chamaedorea mea. E inca mica-mica intr-un aranjament floral. Deocamdata o tin acolo, dar dupa ce am citit aici ma gandesc si eu sa o pun separat, poate va inflori si la mine cand se mai mareste? Florile au miros?
Florile nu au miros.La mine a inflorit dupa ce a avut 6-7 frunze si o inaltime de aprox.40 cm.
 

dipisor78

Member
Are si planta mea o floare cu niste bobite mici verzi. Am citit undeva ca se poate inmulti prin semintele astea. A incercat cineva?
 
Sus