Cestrum

danero2004

Well-Known Member
Moderator
In sfarsit ai reusit cu pozele ..... :tavalit: ..vezi ca la vanzari iti trebuie secretara care stie limba romana :p :tavalit: :nu-i nimic:
 

attila

Member
Multumesc Dane
Iar am scris ceva prostie dar daca accepti postul de secretara :hug:
Apropo an amandoua locuri sunt anca probleme asa este o chinuiala sa poztez ceva de pe photobucket ca nu recunoaste nici prumul si nici la photobucket nu merge bine genaratorul
 

adite

Active Member
Cautand informatii despre Cestrum nocturnum, am gasit un filmulet cu o planta de vis. http://youtu.be/F2YjrCOWylw
Caut informatii despre ingrijirea unui Cestrum in ghiveci, pe timp de iarna. Ce temperatura trebuie asigurata, cata lumina, daca ii trebuie ingrasamant, un ghiveci mai mare, etc. Ma intereseaza pentru ca frunzele planteutei mele se usuca incet, in timp ce apar altele noi. Tulpina este verde, dar cam golasa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cit te consoleaza dar si al meu este la fel.Cu cei care i-am avut pina acum s-a intimplat identic.Deci iau si ei o pauza hibernala.Eu personal nu mi-am facut probleme caci banuiam ca asa se va intimpla.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E prea ud solul , la mine se face tufis frumos , asa ca nu au problema asta , la intrarea in casa frunzele de vara insa pot cadea usor deoarece nu mai capteaza la fel de usor lumina in sezon de iarna :D
 

adite

Active Member
Nu-l ud tare. L-am mutat acum cateva zile in balcon, pentru ca, la caldura nu i-a placut. Poate ca la racoare va fi mai bine. Oare si acolo unde plantele stau afara, le cad frunzele iarna, chiar daca este cald?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu siguranta la racoare ii va fi mai bine.
Chiar daca ai avea o sera pentru crearea climatului regiunii tropicale din care provine...de cele mai multe ori tufisul (caci asa ar trebui sa devina :) ) ramine caduc.Se imbraca primavara si mai frumos oricum.
 

adite

Active Member
In balcon sunt in jur de 15 grade. Daca nu-i place, il mut iar la caldura, in alta camera decat a fost initial. In perioada aceasta are nevoie de lumina puternica si de soare?
 

adite

Active Member
Am inteles, multumesc! :D Acum are mai putina lumina decat in camera si stiu ca ii trebuie mai multa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai e putin si va avea muuuulta :giggle: .Stai linistita ca nu i se intimpla nimic.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, asta de care e ca parca vad boboci galbeni ??
La mine Elegans are boboci si flori acum, mai rarute, dar le are :) ..ca asta vara n-a vrut si pace :x
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nocturnum Doina.Pe ala rosu l-am pierdut iarna trecuta.Nu stiu cum :( ...ca era batriior.A trecut vreo 2-3 ierni la mine si cu toate astea s-a dus.Altul nu mi-am mai luat .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nocturnul meu merge pe fusul american :rofl: ca a inflorit cu noaptea-n cap,dis de dimi :)

 
Sus