Cestrum

Luciana35

Member
E intradevar tare frumoasa. Amea a cam suferit in iarna asta dar vad ca se reface ...abia astept sa infloreasca :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc.Este altceva.
Ar trebui sa ne mai ocupam si de plantele de interior nu numai de gradini.Cind spun interior ma refer si la cele de terasa ca le pune acolo cine are asa ceva cine nu pe balcon.
Stiu eu ce zic unii (de par exampla Mymoza) in gindul lor.Insa nu toti au gradini sau nu toti pot cultiva plante in gradini :mrgreen:
 

mymo

Active Member
Gabiuta a spus:
Multumesc.Este altceva.
Ar trebui sa ne mai ocupam si de plantele de interior nu numai de gradini.Cind spun interior ma refer si la cele de terasa ca le pune acolo cine are asa ceva cine nu pe balcon.
Stiu eu ce zic unii (de par exampla Mymoza) in gindul lor.Insa nu toti au gradini sau nu toti pot cultiva plante in gradini :mrgreen:
:rofl: :rofl: jur ca prima intrebare era: poate ramane in gradina peste iarna?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vreau sa imi iau un cestrum nocturnum din Anglia , a mai avut cineva ? , cica ii zice Night Jasmine si e super super super parfumat.. :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu am avut dar din ce am citit mai demult am aflat ca nu este asa de parfumat cum zici mai ales ca"olorul" se simte numai noaptea :)
Plus ca este un arbust in toata regula .Sau il vrei de ghiveci?Fiindca nu rezista la mai putin de -2 grade.?
 
E o floare deosebita si merita inclusa in orice colectie.Eu o am de vreun an si a inflorit in iarna,pe balcon. Ma refer la varietatea splendens.Acum i-am scurtat ramurile si sper sa ajunga cu bine in primavara.
 
De aproape un an,am si eu un cestrum elegans.A petrecut iarna pe balcon si a inflorit.De atunci a tot crescut,impasibil.Acum i-am scurtat ramurile si sper sa depaseasca anotimpul de care ne temem cel mai mult si desigur,sa infloreasca.
 

ghia_don

Active Member
Inca e inflorit :) ..dar prevad ca acum, dupa ce l-am dus in casa, se va supara pe mine si isi va lua o binemeritata vacanta...pentru somnul de frumusete... :wink:
 

Luciana35

Member
E tare frumos :D
Al meu nu a vrut sa infloreasca in vara asta desi a stat in aceleasi conditii ca vara trecuta cand m-a bucurat cu flori. Acum l-am bagat la iernat, poate la vara o fi mai darnic :)
 
E un arbust superb,cine il are sa se bucure de el, iar cine nu,sa si-l doreasca!Cred ca dimensiunile oricarei plante pot fi tinute in frau de o foarfeca.
 

attila

Member
Buna seara
Dane Cestrum Diurnum seamana foarte mult cu varianta Nocturnum cel putin la prima vedere

dar asta rosie chiar este faina Sper ca va reusi anmultirea ca la primavara eu as vrea sa fiu cel mai mare distribuitor :rofl:
 
Sus