Ceapa

mirela06

Active Member
Da Victorito ca celelelte sunt abea aparute.Oricum tragem tare pe salate .Vad ca sotului au inceput sa i se inverzeasca ochii :rofl: Restul ..nu comentez :rofl:
 

victoria

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: -
Pai nu comentam asa ceva :)
La mine creste frumos si ceapa rosie primita de la soacra mea.pe asta o las sa faca bulb sa vedem cat de mare creste.De cate ori ud gradina dau cu furtunul si pe la ceapa si vad ca ii merge bine.
 

mirela06

Active Member
Toate cepele sunt mari bautoare, dar cele ”de apa”, cum este cea rosie, o doreste mai mult asa ca sa nu te mire ca se aventureaza sa creasca mai repede :)
 

mirela06

Active Member
Am cam ratat-o anul acesta cu ceapa. Toata este batuta si cam frinta de grindina. Acum tragem s-o consumam. :(
 

mirela06

Active Member
De asta se vaita cam multi.
Grindina a lovit prin multe locuri.Cu natura si voia lui Dumnezeu nu te poti pune.
 

aleynad

Active Member
Moderator
imi pare rau, fetelor! :(
din fericire pe noi ne-a ferit Cel de Sus de astfel de nenorociri
 

mirela06

Active Member
Multumim, draga mea.Toate trec si cu bune si cu rele.Eu sunt fericita ca sunt , chiar daca ciopirtite,la locul lor si se refac. :)
 

anknic

Active Member
anul asta am pus pe 4 randuri de vita (de cate 10m lungime) ceapa ceaclama (sapte frati imi zice tata ca se cheama) si am mai pus 1 kg.de arbagic pentru ceapa verde. nu cred sa reusim noi sa mancam atata ceapa verde, deci cred ca las si pt.ceapa uscata din ea. toata ceapa s-a dezvoltat foarte bine (si-s tare mandra de ea :) )
 

mirela06

Active Member
Asta este chiar minunat. Stiu ca si ai mei puneau ceapa printre rinduri de alte plante, mai ales la cimp si se facea de fiecare data.
Asa ca o sa aveti la toamna ce culege :D
 

anknic

Active Member
eu n-am avut incotro...

pe teren era vita de vie, deabia a defrisat tata din ea sa faca o casuta si deabia l-am convins sa mai defriseze un pic sa am si eu o gradina de flori in fata casei si o micuta gradina de legume in spate...da' dupa ce am umplut gradina din fata cu diverse flori si am descoperit ca in spate in afara de vreo 30 fire de rosii, niste patrunjel si niste leustean n-am loc...am pus pe randurile de vita!

am mai pus si salata si ridichi (din care am si mancat pana acum), plus morcovi (am vazut ca au rasarit, sunt curioasa daca fac si ceva productie), plus fasole oloaga la greu-adica n-am iertat niciun rand-toate-s 2 in 1!

in golurile de vita am pus castraveti.

tata se bucura ca atunci cand sap legumele mele ii sap si lui via :)
 

anknic

Active Member
da mey, da io-s oloaga de coloana si nu merge sapatul mai mult de o ora pe zi...asa ca atunci cand termin ogorul trebe s-o iau de la capat :)

mi-e si groaza dupa ploaia asta ce-oi gasi in gradina de buruieni...
 

victoria

Active Member
si io am probleme cu coloana.Discopatie lombara si am niste crize cateodata(ca zilele astea,de ex) cand abia ma intorc de pe o parte pe alta in pat.Dar ziua sap si mai uit :) sau,cel putin,ma fac ca uit. Chiar azi am sapat ceapa toata.
 

anknic

Active Member
victoria a spus:
si io am probleme cu coloana.Discopatie lombara si am niste crize cateodata(ca zilele astea,de ex) cand abia ma intorc de pe o parte pe alta in pat.Dar ziua sap si mai uit :) sau,cel putin,ma fac ca uit. Chiar azi am sapat ceapa toata.
mda, io-s mai oloaga: dubla discopatie lombara+lordoza si cifoza si peste toate astea coloana mea e rotita in spatiu putin.

am observat ca daca evit sa "sar calul" nu mai am crize: nu sap mai mult de 1 ora pe zi si cu o sapa mica si usoara-incerc pe cat posibil sa nu stau aplecata la sapat, ci miscarea sa o fac mai mult din maini, nu car mai mult de 2-3 kg.per mana, nu ridic niciodata ceva din coloana, ci din genunchi (adica nu ma aplec sa ridic ceva de jos, ci fac genoflexiuni). de ex.cand caut ridichile ca sa le culeg eu nu merg aplecata pe rand...ci exersez "mersul piticului".
 
Sus