Ceapa

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
astazi am pus arpagicul in gradina ! si sunt franta :whew: nu stiu la voi cit costa arpagicul dar la noi anul asta e extrem de scump 14,5 lei fata de anul trecut cind era intre 5si 7 lei kg :eek: cred ca au innebunit astia cu arpagicul :rofl:
dar acum am pus si seminte ,asa ca la anul sigur nu voi cumpara :rofl:
 

diana999

Active Member
harnica :marfa:
eu cred ca am luat arpagicul cu 10ron. s-au scumpit toate.... :roll:
cum procedezi cu semintele ? am cumparat si eu 2 plicuri pentru prima data.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
le-am pus in gradina ,si le-am acoperit cu bucata de nylon sa le tina de cald ! aici la noi toata lumea cam asa face ! am pus si seminte de ceapa rosie ,tot asa le-am acoperit ,diferenta e ca rasadurile o sa le plantez si asa o sa am si ceapa rosie la toamna ! :D
 

victoria

Active Member
eu toamna pun arpagic pentru a avea ceapa verde pe timpul asta.Deja am,o sa o pozez :)
Iar primavara se pune pentru a avea ceapa de pastrat peste iarna.Cea pusa asta toamna nu va tine sa o pastrez in iarna ce vine.
Eu am luat arpagic galben cu 10 lei/kg si rosu cu 12 lei/kg.
Am pus deja din toamna 1 kg de arpagic galben,iar acum am pus 2 kg si mai am de pus 1 kg,plus 2 kg rosu. :)
 

anknic

Active Member
@victoria si eu stiam la fel despre ceapa.

si tata a luat arbagic marisor cu 10 lei/kg acum in primavara. eu anul asta tin arbagicul doar pt.ceapa verde si am sa-l seman pe etape. ceapa de pastrat fac din ceaclama.

am luat niste seminte de ceapa rosie si-s curioasa daca se face ceapa sau arbagic...testam.
 

victoria

Active Member
anknic a spus:
@victoria si eu stiam la fel despre ceapa.

si tata a luat arbagic marisor cu 10 lei/kg acum in primavara. eu anul asta tin arbagicul doar pt.ceapa verde si am sa-l seman pe etape. ceapa de pastrat fac din ceaclama.

am luat niste seminte de ceapa rosie si-s curioasa daca se face ceapa sau arbagic...testam.
ce e aia "ceaclama"?
daca pui semintele in rasadnita,plantezi rasadul prin Mai in gradina si se face ceapa mare
 

anknic

Active Member
ceapa "7 frati". pui o cepsoara si infrateste.

LE: loc in rasadnita nu mai am...so, incerc si eu sa vad ce iese direct in gradina...
 

victoria

Active Member
si eu am terminat cu arpagicul.Am mai pus azi 2 kg rosu.Mai am 1 kg galben dar nu cred ca il mai pun ca sa am loc si de altele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am lasat-o acum sa faca flori.Cind incepe sa faca seminte,o tai din nou si isi revine.
 

interval

Active Member
Sunt usor confuz.
Din moment ce se inmulteste prin bulbi, la ce mai trebuie si seminte?
Daca fiecare bulb pus in pamant face 4-6 'pui', la recoltare se sorteaza bulbii mai mari pentru consum, iar cei mici vor fi pastrati pentru a putea fi insamantati sezonul urmator.

Sau nu este asa?
In orice caz eu am pus bulbi in pamant si acum am ceapa verde din belsug. Cartea spune ca prin iunie-iulie infloreste, deci trebuie tunsa pana atunci
 
Sus