Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IoanaTweety

Active Member
IoanaTweety a spus:
Multumesc din suflet Doina!
Le-ai tinut si in climat de apartament tot anul? cum s-au comportat, au inflorit? Ah si inca ceva: intr-un an de zile au facut toate pseudobulbi noi? sau majoritatea...
Doina te mai intrebasem cate ceva.. :oops:
 

doina2009

Member
IoanaTweety a spus:
IoanaTweety a spus:
Multumesc din suflet Doina!
Le-ai tinut si in climat de apartament tot anul? cum s-au comportat, au inflorit? Ah si inca ceva: intr-un an de zile au facut toate pseudobulbi noi? sau majoritatea...
Doina te mai intrebasem cate ceva.. :oops:
Nu-ti povestisem ca stau peste iarna in sera si acum au inceput sa infloresca. Asta vara au stat afara in curte si le-am udat cu furtunul. Da, au dat si pseudobulbi, noi, dar nu foarte multi, e in genere o planta destul de lenesa....
 

IoanaTweety

Active Member
Ok, acum am inteles. Ma gandeam poate le aveai de mai multi ani si doar de anul atrecut le-ai avut in sera. Multumesc frumos. :D
 

doina2009

Member
IoanaTweety a spus:
Ok, acum am inteles. Ma gandeam poate le aveai de mai multi ani si doar de anul atrecut le-ai avut in sera. Multumesc frumos. :D
Cea mai batrana cattleya, o am din 2009, luata de la Cornelia....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Una reinflorita (cea mai batraioara dintre toate) care anul asta m-a uimit: a facut trei flori maricele pe un singur bulb si azi, uitandu-ma mai atent, am vazut ca mai are 3 muguri mai mici pe fix acelasi bulb!!!
ce ziceti de ea?? Se vad mugurasii la baza celor trei flori.
 

mikiduzza

Member
vai ce culoare are..... :hipnotizat: :visator: :hipnotizat: :indragostit:
te iubeste foarte mult si te bucura cu flori daca ai grija de ea :) :giggle:
 

IoanaTweety

Active Member
Eu spun ca e grozava! are o combinatie de culori atre frumoasa, nu ne mai faci cateva poze cu florile? eventual din fata.. :) E si parfumata?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor!
Ioana, inca nu s-a deschis de-a binelea, sigur ca ii mai fac poze pe masura ce se dezvolta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
si pe dansa, care e o mini-catleye, am primit-o saptamana trecuta (prietena care mi-a adus-o zice ca a luat-o de la floraria Tria's din Pipera, de la Mega Image)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte frumoase!
Prima sunt tare curioasa cum va arata cand va fi inflorita total.Sa ne-o arati ca sa si vedem pe urma cum se numeste... :D :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arselia, uite-o aici inflorita acum 2 ani:

Nu stiu daca poti sa-ti dai seama cum o cheama...dupa forma florii care e cam ciudatica :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cat e de frumoasa!
Lasa ca diseara cand ajung acasa ma pun sa ma documentez si poate-poate avem noroc sa ii aflam numele.
E prea frumoasa ca sa o lasam nebotezata.
:)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Da, a inflorit in fiecare an de cand o am (cred ca din 2009).
Pana anul asta, am avut doar doua cattlee: asta si una cu flori movuliu cu alb cumparata prin vara anului trecut (acum am ajuns la 5 si un puisor :) :rofl: .

Cea galbena a stat tot timpul in casa, in acelasi loc (in baie, unde ferestrele sunt orientate spre nord-vest). Cea de-a doua a stat in gradina pe perioada verii (ocazie cu care am reusit sa-i si ard frunzele intr-o dimineata :( ). Aceasta din urma, desi are bulbi nou crescuti, nu da nici un semn ca ar inflori. Se pare ca "excursia" in gradina n-a stimulat-o prea tare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus