Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adite

Active Member
Cat de frumoase pot fi! :eek:
Eu am primit una de la Bucuresti si, dupa ce am mutat-o din sphagnum in scoarta si cocochips, s-a deshidratat puternic. Sper sa-si revina si sa-ti dau si tie, Dya! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc tare frumos fetelor si intr-adevar rezist bine pe baricade fara tigari.Si pot spune ca ma simt minunat.Dar...sper sa ma pot abtine pana la capat....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo tie - iti spune o fosta fumatoare, recent lasata a doua oara dar care inca mai fura cate o tigara la intalnirile muntenilor.
Morala: nu te atinge de tigari!!! Nici macar un fum, ca te iei din nou!

Si ca sa revin la topic - frumoasa rau cattleya ta, pacat ca nu se gasesc pe piata aproape deloc :( . Mie mi s-a acrit de cand tot caut...
S-o stapanesti sanatoasa!!! (adica nefumatoare :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos Mada.
Stiu ca nu am voie nici macar un fum si pana acum stau bine insa...mai stii ce ma apuca?

A aflat!
Cattleya a fost luata de la o florarie de aici din Arad si a costat 70 lei (cam multicel as spune eu insa daca a fost cado...:rofl:
Sotul meu a spus ca mai era 1 buc dar care avea florile cam uscate.Daca vreti dati de veste ca ma duc sa vad ce mai gasesc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere Dya.
Daca mai vad prin zona insa la preturi mai rentabile dau de veste.Din pacate acea florarie are preturile destul de mari insa sunt singurii care aduc tot felul de minunatii.
 

adite

Active Member
Poate ca vand mai ieftin daca plantele nu mai au flori. Daca nu, poate mai aduc la Tria's, in Bucuresti. Am inteles ca trimit si prin posta, dar atunci cand temperatura de afara este suficient de mare.
 

IoanaTweety

Active Member
Doina, le-ai gasit secretul! Sunt absolut fabuloase.
Am o gramada de intrebari: :rofl:
- ce conditii le oferi in sera? au avut perioada de repaus, si daca da, cum le-ai ingrijit pe parcursul ei?
- au parfum? si daca da, care e cea mai parfumata?
- per total, consideri ca sunt orhidee greu de ingrijit, in comparatie cu phalele?
- infloresc o singura data pe an? cam cate flori fac si cat timp tin acestea?

Cred ca ajung momentan..multumesc anticipat. :D
 

doina2009

Member
IoanaTweety a spus:
Doina, le-ai gasit secretul! Sunt absolut fabuloase.
Am o gramada de intrebari: :rofl:
- ce conditii le oferi in sera? au avut perioada de repaus, si daca da, cum le-ai ingrijit pe parcursul ei?
- au parfum? si daca da, care e cea mai parfumata?
- per total, consideri ca sunt orhidee greu de ingrijit, in comparatie cu phalele?
- infloresc o singura data pe an? cam cate flori fac si cat timp tin acestea?

Cred ca ajung momentan..multumesc anticipat. :D
Pai sera e din policarbonat e cam 3.5m/3.5m, are incalzire si rafturi supraetajate.
In aceasta perioada am umezeala din plin, asa ca le ud mai rar.
Asta vara au fost afara si nu le-am pus ingrasamant decat niste betisoare in ghiveci.
Parfumate, am avut, dar le-am pierdut anul trecut in iarna cand am umblat la ele.
Ingrijiri speciale, nu in comparatie cu alte orhidee...
De inflorit , infloresc o data pe an, fac in jur de o tija/doua (in functie de cat de inghesuite sunt in ghiveci) si florile au tinut in jur de o luna si...
 

IoanaTweety

Active Member
Multumesc din suflet Doina!
Le-ai tinut si in climat de apartament tot anul? cum s-au comportat, au inflorit? Ah si inca ceva: intr-un an de zile au facut toate pseudobulbi noi? sau majoritatea...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus