Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
Daca asa e inseamna ca e de rau.Eu nu am nici o camera racoroasa.Peste tot am cald.
Tu o ai la rece acum???
 

Camik

Active Member
Am pus denumirea pe net si asa scria acolo.Sau gresesc eu?
M-am uitat la altceva?
Caut din nou.
 

sarselia

Active Member
Moderator
A mea vad ca nu are eticheta insa daca a ta are nu te lua dupa ea.Acolo gasesti sfaturi generale despre ingrijirea unei orhidee Cattleya si nu scrie nimic despre fiecare specie sau hibrid in parte.
Eu nu am gasit nimic legat de racoare.
 

Rami11

Member
Am primit un pui de cattleya. Mie mi se pare ca are radacinile uscate:

Ce credeti si ce ma sfatuiti sa fac?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Rami din pacate poza nu este foarte clara insa si mie mi se par radacinile ca nefiind foarte viabile.
Insa nu te intrista pentru ca exista sanse.Pune-o ori in scoarta, ori daca ai muschi sphagnum ar fi si mai bine.
Bafta mare!
Daca o pui in scoarta incearca pentru vreo 10 zile ca doar sa ii pulverizezi frunzele.Nu o uda pentru ca neavand radacini nu isi poate extrage apa de care are nevoie.
 

Rami11

Member
Poza a fost facuta cu telefonul, am ramas fara baterie la aparat. :oops: Am sa fac maine o poza mai clara.

Multumesc Sarselia pentru sfat. :* Deocamdata o pun in scoarta pana fac rost de muschi sphagnum.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bafta mare!Si eu am avut cateva cu radacinile mai amarate dar in timp si-au revenit.Important este ca macar frunzele sa ii fie sanatoase.

Iti tin pumnii!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In sfarsit, dupa 2 ani de cautari prin magazine, am gasit si eu o mult dorita cattleya rosie. Nu are flori mari, sunt destul de micute, insa am numarat 11 floricele pe tija. :indragostit: :indragostit: :indragostit:


Seamana foarte mult cu cattleya Arseliei pe care am vazut-o acum aici, banuiesc ca au aceeasi denumire. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ha!Deci mai avem o surioara in zona.Este exact ca si a mea si a lui Camik asa ca numai bine nu se vor simti singure ale noastre.A ta, spre deosebire de a mea,vad ca e plina ochi de flori si arata minunat.
A mea inca mai are cele 3 flori insa m-am mirat cum de nu si le-a pierdut inca.Spun asta pentru ca a fost destul de frig atunci cand am luat-o.

Sa ai parte de ea si sa infloreasca cat mai des!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Arselia. :D E o veste tare buna faptul ca a ta inca mai are floricelele, inseamna ca-i destul de rezistenta.
Anul acesta imi propusesem sa nu mai mai "lipesc" de nici o orhidee, insa cum am vazut-o nu i-am putut rezista. Si nici pretul nu prea m-a ajutat sa ma pot mentine ferma pe pozitie. :rofl:

Pentru doritorii de cattleya, va anunt ca in Brico Pantelimon au cateva Iwanagare Aple Blossom minunate, frumos dezvoltate, cu flori mari si bineinteles, parfumate. Pret: 50 lei
 
s-o vad si p'asta caramell !daca nu rezist eu , care am cateva , dar tu ! :tavalit: :tavalit:
felicitari pentru rosioara , am inteles ca sunt mai rare orhi de culoare rosie , dar oricum ai avut mare rabdare 2 ani ! :eek:
 

Camik

Active Member
Sarselia ,din pacate eu nu mai am cattleya .Am primit-o degerata dupa doua nopti si trei zile de stat pe drum...si la cateva ore s-a dezmembrat...
Ma bucur ca ale voastre sunt bine.
Sa va traiasca!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Camik, imi pare tare rau pentru orhideea ta :(. Observ totusi ca este din ce in ce mai populara la noi, sper sa o regasesti.

Va multumesc pentru aprecieri :hug:

Carmen, intr-adevar e destul e greu de rezistat. Mai ales ca in ultima perioada au tot adus la Cora niste phale... o frumusete. :roll: Insa dupa ce mi-am facut acest hatar timp de 3 ani, am inceput sa ma mai cumintesc (sper :rofl:.
Acum noua mea pasiune este gradina si plantele pe care sa nu trebuiasca sa le ud sau sa le bag in casa iarna :rofl:

Ca fapt divers (o sa ma certe Arselia ca sunt OT), tocmai descoperisem pe blog-ul unui cultivator de orhidee pe care l-am intalnit in Malaezia, cat de tare se chinuie ei sa creasca... trandafiri :eek:. Ii tin in ghivece, sunt anemici, descrisi ca fiind extrem de sensibili si foarte putin rezistenti la conditiile lor climatice. Unii, dupa cateva esecuri in a tine in viata un trandafir o perioada mai indelungata au renuntat la acest hobby. Iar daca vreunul ajunge totusi sa faca cate o floare anemica, este o mare sarbatoare. Articolul m-a pus pe ganduri... avem si noi frumusetile noastre, pe care ei le invidiaza si nu le pot creste acolo, asa cum si noi ne dorim tot felul de plante tropicale.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Nu te cert,Carmen.Si sa stii ca si eu m-am gandit ca asa stau lucrurile.Ma gandeam eu si ma consolam in acelasi timp, ca si cei care traiesc cu toate frumusetile exotice si tropicale, tanjesc dupa vreo frumusete de la noi.
Si mi se pare normal sa fie asa.Sa nu suferim numai noi dupa frumusetile lor ci sa mai sufere si ei dupa ale noastre.

:) :) :) :) :) :) :)
 

nely

Member
Sarselia, Caramell felicitari pt frumoasele cattleya...fascinante :visator: sa va traiasca si sa va bucure cu multe flori...
Caramell, in luna martie ai gasit catt in magazin?? eu am vrut sa fac comanda la o florarie si mi-a spus ca nu a gasit deloc la bursa sa aduca,din iarna...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus