Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ira

Member
Am primit de la cineva, 3 catt dar nu au radacini. Cum pot sa le fac sa dea radacini? Ea le tinea in apa , de vreo luna-doua.Langa tulpini, aproape toate au ceva mic care seamana cu puiuti.....dar sunt fff mici.In ce sau cu ce pot sa le ajut?
 

ira

Member
Multumesc :D Si muschiul pot sa-l stropesc cu solutie de atonik? :) Dar crezi ca au vreo sansa?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sigur ca poti sa il uzi cu Atonik.
Eu am avut tot asa un pui de cattleya in apa si nu a facut radacini deloc.Insa incepuse sa dea un mic puiut.Dar m-am gandit sa o mut in muschi iar puiul s-a uscat.Probabil ca nu i-a placut schimbarea.Insa Cattleya a inceput sa faca radacini.
Asa ca eu zic ca sanse exista.
Bafta mare!
 

Kati

Active Member
Ira, eu am o cattleya pe care am primit-o de la cineva. Am rupt-o cu mana mea, a fost un pseudobulb batran. Am pus-o in substrat pentru phalaenopsis (scoarta, perlit, foarte putin muschi), doar ca scoarta am maruntit-o in bucatele mici. Dupa o vreme a aparut un pui mic si a facut radacini. Planta mama cred ca nu are radacini nici in ziua de azi. Nu am mai deranjat-o, scotand-o din substrat, deci nu stiu exact, doar presupun.
Puiul a crescut la cca 5 cm inaltime, si are muuulte radacini sanatoase.
Asa ca, eu zic s-o pui in scoarta maruntita.
 

refu

Member
sarselia a spus:
Ai putea sa incerci in muschi spaghnum.
Bafta mare!
Optez si eu pentru sphagnum am avut rezultate bune pentru inradacinare. Muschiul poate si umed o perioada mai mare fara a retine excesul de apa. Daca ai hormoni sau subst. pentru inradacinare poti sa aplici si sansele vor creste substantial, deasemenea si perioada scurtanduse.
 

Camik

Active Member
Sa-ti traiasca frumoasa !
Este parfumata???
Am achizitionat si eu una dar inca nu a sosit acasa....tot rosie,sper sa-mi veniti in ajutor cu un sfat.
Deocamdata astept sa se faca mai cald .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa iti traiasca Camik.Din pacate nu am simtit niciun parfum insa ori e inflorita de ceva vreme si nu se mai simte,ori intensitatea acestuia se simte mai bine dimineata sau seara ori chiar nu e parfumata.
Sa ai si tu parte de a ta si sa creasca frumos!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dragelor, sa va traiasca!
Camik, eu nu am reusit sa identific in album cattleya, poate mai dai o data link-ul
 

sarselia

Active Member
Moderator
Wow!Cate flori are!Minunat!
A mea se pare ca e mai saracuta la acest capitol insa si ca dimensiune este mai mica.A ta cred ca e mai mare.
Bafta mare si sa o vezi cu cat mai multe flori!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus