Capsuni

|Capsunul nu se urca ,daca sa urca trebuia sa emita circei sau sa se infasoare ca o liana ,al meu din urcator cum era pe plic l-am facut curgator se dezvolta foarte repede acum tinde spre o jumatate de metru lungime infloreste frumos arata frumos cu florile galbene si capsunicile rosii dar nu are gust,infloreste continu la fiecare nod are floare ,vineri va pun poza cu el ,mai am si alt soi remontant se inmulteste viguros dar nu m-am gindit pina acum sa i-l pun la ghiveci si e foarte aromat si dulce.Hapi ce zici de o polenizare incrucisata intr-e cele doua soiuri.Ce o iesi?
 
Presco ai dreptate.Am doua plante si astept sa rasara alte 500 chestia este ca vroiam sa investesc in citeva mii .Chiar daca nu e comestibila e foarte frumoasa de ornament si acolo unde vind eu flori cu ghiveci piata e virgina ,nu egzista asa ceva pe piata ,asa ca stau in dubiu sa investesc in aceasta capsuna falsa ,sa nu investesc,astept si parerea altora ,semintele nu ma costa mult ,mai mult ma costa ingrijirea ei ca planta.
 
Astept pareri realiste chiar daca sint in defavoarea inmultiri acestei plante,precizez nu se va vinde pe net si se va vinde la piata pe principiul,vazut placut cumparat ,la pretul intr-e 8si 10 ron,si citeva poze dar sint facute pe seara si florile sint inchise ,capsunicile mincate (uni nu au crezut ca nu are gust ,asa ca i-am poftit sa incerce),a mai ramas decit una http://plantadecorativa.sunphoto.ro
 

victoria

Active Member
Eu,una sunt mai interesata de capsunii adevarati pusi in ghivece atarnate decat acestia decorativi.Ideea este ca,pe langa faptul ca sunt mai ieftini(ma rog,cu pamant si ghiveci,merge tot cam acolo),au acelasi efect dar macar sunt comestibili.
Parerea mea :D :wink:
 
Multumesc de raspuns victoria, lucrez si la un soi remontant care sa fie curgator ,dar pe moment nu pot sa i-l inmultesc de ordinul miilor,fratele meu mi-a dat tot acest raspuns negativ ,dar mie tot nu i-mi vine sa abandonez ,sint si flori care nu miros si totusi se vind foarte bine.
 

victoria

Active Member
Asa este,dar florile macar infloresc mai mult timp.De ce sa nu incerci pentru inceput cu mai putine.cateva sute parca e prea mult si sa nu muncesti degeaba.Ar fi pacat de munca si bani.
 

presco

Active Member
Mi se pare un pic cam riscant dar nu ai de unde sa stii de unde sare iepurele. Si eu am una si ghiveci si am pus si in gradina dar tot spre capsunicile comestibile mi se duce gandul. Nu mai zic ca atunci cand sunt coapte arata apetisant dar degeaba! :) Mie imi plac mai mult ca planta decorativa de gradina pentru ca formeaza covoare foarte frumoase mai ales in zone mai umbrite.
 
Victoria si aceasta infloreste pina tirziu,multumesc de sfat presco dar din ce ai scris eu vad decit jumatatea plina a paharului,poate sint eu prea optimist ,intr-un an am pus 1 pogon de morcovi dupa treeratul griului ,toti i-mi spuneau ,esti nebun ,cine credeti ca era singurul din piata de gros cu morcovi noi la legatura in zilele din apropierea revelionului?un nebun :) .Chestia e ca poti sa iei si teapa ,dar la 5-6 reusite mai merge si o teapa si daca nu merg la vinzare le inpart pe aici :rofl:
 
Sus