Capsuni

Aura

Member
Buna, Andradya :D
eu habar n-aveam cum sunt capsunicile "mount everest"..dupa ce am "gugalit "putin..m-am lamurit..sunt capsunici cataratoare... :D auzisem de capsuni care se catara..dar nu stiam ca se numesc asa...
un lucru nu pricep...ce-i cu nutritentii ?le trebuie neaparat?
oricum , minunata idee. Sa postezi si fotografii cu rezultatele , te rog. :D
Aura
 

andradya

New Member
Buna Aura,

sunt nutrienti lichizi 100% organici. pot fi aplicati foliar sau amestecati cu apa si udat pamantul...

daca vreau o recolta cu 75%-100% mai bogata si gusturi si arome mai deosebite am hotarat sa merg pe acesti nutrienti organici. am citit tot felu de review-uri , in Romania inca nu s-au auzit de ei, fiind originari din Olanda ( asa scrie pe sticle ). m-am tot uitat pe acel site si am vazut si gama advanced nutrients... aia sunt mai pro, dar nu cunosc atat de multe incat sa iau 5-6-7 produse si sa le folosesc toate...

oricum, de data asta voi uda doar o parte din capsuni cu nutrientii si restul ii voi lasa fara nimic. sa vad si eu diferenta :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
chiar sunt si eu curios daca o sa fructifice la "inaltime" :D

general vorbind>>
si de la "organic' parca vezi ca nu mai ai "dinti organici" , din cate stiu capsunii au perioada de recoltare de 4 sapt daca nu sunt remontanti iar daca aplici ingrasamant ai sanse sa se regaseasca compusii chimici in fructe , si care nu ar fi super recomandat mai ales daca o sa manance si copii.

Pentru toata livada e valabila , orice bio-eco-naturale nu se obtin decat prin chimizare , daca vrei eco-bio iei gunoi de grajd in februarie si aplici la culturi, or chimizarea excesiva a plantelor consumabile e riscanta putand activa mai ales in cazul capsunilor (foarte alergene) alergii sau chiar nefericitul cancer.

Cel mai bine lasi natura sa si urmeze cursul...capsuni mici dar sanatoase....mere cu "bube" dar gustoase ...s.a.m.d
 

andradya

New Member
crede-ma ca m-am interesat :)

despre ei e vorba : http://www.biobizz.nl/

am vazut ca au cerfticatul OMRI ( Organic Materials Review Institute )

nu cred ca o companie de o asemenea marime si-ar permite sa vanda nutrienti "organici" precum zici tu :D

oricum, vom vedea impreuna rezultatele
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu sunt convins deloc de OMR dar e alta chestie , materie organica cum ar fi humus-ul si alte materii palpabile sunt ok , in afara de algo-mix care e presat la rece restul e distilat/spalat/fiert/chimizat...etc

anul asta am redus drastic chimizarea livezii caci mai vreau la 40 ani sa mai am dintii mei naturali

Bine , daca e general, intradevar ptr plante decorative e cea mai buna varianta dar la cele comestibile nu prea , si mai ales regula de 2 sapt cand dupa orice chimizare nu se consuma nimic , si ai sa te uiti la capsuni cu ochii pe calendar ? nu prea cred :rofl:

P.S tocmai companiile mari au provocat cele mai mari scandaluri :p
 

Aura

Member
..stati o leaca , ca nu pricep...adica ...chimizarea fructelor, plantutelor..are ca urmari ceea ce noi vedem in piata? merele acelea babane? capsunicile acelea grandioase?despre asta este vorba? asta fac nutrientii aceia?
..mai ma gandesc la un lucru..capsunii acestia au suferit niste modificari genetice ca sa fie cataratori..nu-s asa de la Mama Natura..ci omul si-a bagat el ..mainile si i-a modificat, deci, din start, ceva e in neregula cu ele....gresesc? :wink:
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
a luat o colega de la oradea capsuni din alea , si nici pe departe mari cat marul si cataratoare ca zorelele....totul e imaginatie.

oricum da , ala e efectul

la mere se baga chimice ptr marime
la rosii sa se faca mai rosiatice din verzi
la struguri sa nu mai crape coaja

etc

in urma cu cativa ani am facut si eu si un amic ceva experimente
de ex daca aplici mult magneziu ai crestere mare la frunze , caz la lamai unde am avut o frunza f mare
daca aplici acid giberelic pe un nod sau mugure "explodeaza" in vegetatie din acele puncte...

oho si cate mai sunt ...auxinele la fel
 

Aura

Member
eu raman la capsunicile mici si parfumate...alea cu tarana in ele...si piscate ici colo de insecte... :D le spal bine, bine...si sunt asa bune...uneori imi pun intrebarea...dar sigur nu si romanii nostrii folosesc substante chimice ca sa aiba asa multa recolta?si totusi, ma gandesc ca taranii...folosesc mai putine substante chimice...
oricum, si acestea cataratoare... e interesanta ideea...
...am mancat capsuni f. mari aduse din Spania, de o ruda, erau mari..dari f. tari si cu gust de acetona... :(
..Dane, da' cate stii tu...pai esti planto-expert... :D ..asa, din cand in cand mai zi-ne si noua.... :D
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
intrebati doar :p

pai capsuni am la teren asa: remontante an I , big mama an II , "cataratoare :rofl: " an II cu toate ca se "catara" doar pe jos , si Grandmama Delicious ( de la bunica :p ) an IV

ia ghici care sunt mai bune :p (nu folosesc ingrasaminte la sticla)
 

Aura

Member
m-ai spart :) nu cunosc capsunile dupa denumiri...crezi ca eu ..intreb la piata ce capsuni sunt?eu cumpar...si atat... :D...nici nu stiam ca exista atatea specii si cu atatea denumiri...
pai sa imi dau cu ghicitul... cumva alea de la bunica sunt cele mai delicioase?se zice ca gaina batrana face ciorba gustoasa... :oops: bunica fiind mai in varsta...
am nimerit-o?
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da ai ghicit , din pacate bunica are alta gradina undeva unde e multa verdeata..

eee acum ne trage cineva de urechi ca am deviat de la subiect

:oops:
 

Aura

Member
:D am ghicit! uraa!
sper sa nu fim urechiati rau...totusi discutiile nu-s asa off topic..sunt sigura ca multi au avut de invatat... :D de nutrientii acestia si de soiurile de capsunici...multumesc de informatii , Dan,si bafta multa experimentului tau, Andra!ar fi super sa ai reusite cu el!
sanatate bunicii :)
Aura
 

andradya

New Member
le voi trimite un mail celor de growin.ro sa ma lamureasca cu acesti nutrienti, sau poate sun direct la biobizz :D

desi nu imi vine sa cred ca sunt chimicale in acesti nutrienti lichizi...

fructele care le vezi tu in magazine , gen banane foarte mari, capsuni extra mari si mere si mai mari ( toate sunt mari dar lipsite de gust si aroma ) s.am.d. cu siguranta nu au fost crescute cu nutrienti organici... uite aici ce spune de iguana juice grow ( alt nutrient 100% organic )

"Iguana Juice e produs din peşte proaspăt adus din largurile Oceanului Pacific de Nord. Conţine peste 70 de minerale, extracte de Krill, Yucca, Alfalfa, învelişuri de râme, şi guano (îngrăşământ 100% organic) de pasăre de mare şi liliac. Este recomandată utilizarea împreună cu Iguana Juice Bloom pentru o vastă şi robustă recoltă de un gust extraordinar."
 

Aura

Member
Andradya,bravo! :D vad ca ai planuri mari si ca pui mult suflet in acest experiment!
eu recunosc...sunt nula la capitolul ingrasaminte, chimie... :oops: dar ma minunez de ce aflu...ingrasamant....din peste proaspat oceanic...
Aura
 

andradya

New Member
dada, planuri mari :)

am trimis mail celor de la growin.ro si mi-au spus ca au toate informatiile despre acest produs doar ca momentan sunt in engleza... si cica pe maine o sa mi le trimita traduse ... :D voi scrie pe maine ingredientele bio-grow, bio-bloom si topmax
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pe jumatate corect si nu vor divulga metoda , e secret la orice fabrica

uite de ex zaharul si uleiul

zaharul ai putea spune ca vine din sfecla uscata dar...nu e asa , cel brun e mai natural dar cel alb e trecut prin proceduri de albire

uleiul de floarea soarelui , cand am vazut la greci la fabrica cum storceau prin metoda traditionala uleiul am zis ca la fel fac si la floarea soarelui dar cum cumnatul are presa de ulei mi a "soptit" ceva secrete care m-au facut sa evit total uleiul de floarea soarelui comercial (daca folosesc folosesc exact inainte de curatire cu ..)
Cel mai important a fost printre altele ca e curatat cu ....soda caustica ...pff iti dai seama

oricum sper sa nu influenteze experimentul , oricum chimicale vei folosi chiar daca bolborosim noi aici ca doar nu o sa umbli cu galetusa la fundul gainii sa iei ceva "bio-eco"

succes
 
Salutari .Referitor la ingrasamintele organice este adevarat pestele contine fosfor ,pentru capsun fosforul este bun pentru ca ii creste incarcatura de flori pe planta,potasiul se gaseste in cenusa (sa nu fie de carbuni sau altele)de lemn ,puteti pune o lingurita pe ghiveci ,inprastiata in jurul plantei dar nu pe planta (la o raza de 5 cm ),cu azotul e mai greu se gaseste in alge asa cum spunea cineva in trifoi si in frunza de tomate,la fosfor deca nu ai acel ingrasamint din schelet de peste merge si coaja de ou bine macinata ,are si calciu si fosfor,la frunza de rosii puteti sa o dati prin storcator si aveti un ingrasamint puternic,asta daca aveti citeva capsuni :) totul se aplica pe sol ,aveti grija ca frunzele de trifoi ,de fasole sau de tomate sa fie sanatoase.
 

andradya

New Member
danero sa stii ca am vb cu cei de la biobizz si intr-adevar pana acum 4-5 ani totul era tinut in secret de catre producatori... in fine, am primit descrierile produselor in romana ( e ceva de citit :) ) :

Fertilizator lichid organic pentru plante

Bio-Grow este un fertilizator lichid pentru creştere, utilizabil în majoritatea tipurilor de amestecuri pe bază de pământ sau substrat. Bio-Grow activează flora bacteriană a substratului , fiind compus 100% din extract organic de sfeclă Olandeză, materia fiind comun cunoscută sub numele de melasă. Melasele sunt siropurile cu un conţinut ridicat de zahăr, rezultate în urma producţiei de zahăr, din trestie sau sfeclă de zahăr. Amidonul de grâu este celălalt compus brut folosit în producţia de alcool (din grâu). Înainte de a fi fermentat, amidonul este transformat în glucoză cu ajutorul enzimelor. Deci, în alte cuvinte, aceste melase sunt produse secundare sau rămase în urma procesului de fermentare naturală, şi sunt diferite de altele datorită conţinutului ridicat de betaină; ce ajută la activarea micro activităţii solului printr-un proces de facilitare organică. Bio-Grow conţine 70 de micro-elemente şi vitamine B1, B2, C, şi E. Ca toate produsele BioBizz, au o concentraţie redusă de fosfaţi, aceşti fosfaţi fiind consideraţi dăunători omului şi mediului înconjurător.
Sfatul BioBizz
Bio-Grow este un fertilizator complet, de sine stătător. De îndată ce apare prima frunză începeţi imediat să administraţi Bio-Grow, de asemenea, şi pe parcursul înfloririi până la sfarşitul producţiei de fruct. O recoltă mare de fructe foarte dulci este asigurată, mulţumită conţinutului de zaharuri naturale şi potasiu, elemente ce stimulează, de asemenea, o interrelaţie cu mediul bacterian din amestecul de sol.
Azot (N) 8.0% Amoniac (NH4) 4.0% Nitrat (NO3) 4.0% Fosfor (P2O5) 2.0% Potasiu(K2O) 6.0%


Bio-Bloom este un fertilizator lichid organic complet, ce conţine o cantitate mică de azot şi destul fosfor şi potasiu pentru asigurarea unei înfloriri fantastice. Sunt adăugate micro-elemente şi hormoni de origine vegetală pentru a îmbunătăţi procesele plantei în sine. Bio-Bloom conţine de asemenea enzime şi aminoacizi, ce lucrează armonios cu solul pentru promovarea producţiei de flori sau fructe. Bio-Bloom pentru soluri, amestecuri fără sol, sau fibre de cocos, este, aşadar, un fertilizator complet folosit de la începutul producţiei fructului sau florii, până la recoltă. Înglobează o multitudine de minerale naturale, micronutrienţi, amino acizi, şi hormoni de origine vegetală, pentru a asigura seturi de flori şi fructe exuberante.

Sfatul BioBizz
Bloom este hrană pentru flori şi este realizar din elementele majore de fosfor şi potasiu. Potasiul formează şi înfloreşte petalele şi capetele florilor , iar fosforul aprovizionează, în primul rând, hrana necesară formării sepalelor şi petalelor; fundaţia plantei, ca să spunem aşa. Suplimentarea cu potasiu în programul de creştere, în particular, dă de înţeles plantei (împreună cu ciclul zi/noapte) ca este timpul să se reproducă. O floare se reproduce ca orice alt organism: făcându-se mai atractivă, atrăgând astfel sexul opus să o fertilizeze pentru a putea produce seminţe; acesta este scopul florii. Uneori o sămânţă sau un fruct nu este necesar procesului de înflorire iar partenerii de polenare sunt ţinuţi separat. Acest lucru face ca plantele să fie oarecum confuze, iar cu suplimentele de elemente necesare înfloririi forţează floarea să producă tot mai multe petale frumoase, pentru a se face văzută şi disponibilă unui partener. Ca rezultat, avem înfloriri mai mari, pline şi frumoase. Unii ar considera acest lucru ca fiind unul crud, dar în final frumuseţea florii este apreciată de toţi.
Azot (N) 2.0% Amoniac (NH4) 0.9% Nitrat (NO3) 1.1% Fosfor (P2O5) 6.0% Potasiu(K2O) 3.5%

Bio-Stimulanţi organici

TopMax este un stimulant pentru înflorire 100% organic, cu o funcţie întreită de a creşte dramatic mărimea şi greutatea efectivă a grupurilor florale, lăsând un fin gust dulce în produsul final şi facilitând aportul de nutrienţi din plantă. Topmax este special proiectat pentru a fi folosit în combinaţie cu amestecurile BioBizz pe bază de sol, fără sol, fibre de cocos sau sisteme hidroponice. Metoda extraordinară în care TopMax asistă la fluxul de nutrienţi este posibilă prin utilizarea acizilor humici, formaţi pe parcursul a milioane de ani în urma depozitelor de legume şi murdărie. Sursa sa principală vine dintr-un depozit numit Leonardite, acesta din urmă fiind materialul cu cea mai mare concentraţie organică de pe planetă. Leonardite provine din copacii şi vegetaţia ce au crescut, prosperat şi murit în perioada carboniferă acum 300 de milioane de ani. Acizii fulvici stau la baza unei creşteri florale sănătoase. Sunt recuperaţi din anumite depozite de huilă fantastic de bogate, din adâncul Pământului. Au o sarcină electrică naturală ce atrage nutrienţii şi mineralele atât din baza microbiologică a solului cât şi din fertilizatorii organici adăugaţi. Datorită caractesticilor sale, împreună cu acizii humici, contribuie major la creşterea şi prosperitatea plantelor, dând energie celulelor bătrâne şi stimulând altele noi.
Sfatul BioBizz
Pentru a folosi eficient TopMax ar trebui să vă hrăniţi plantele folosind acest bio-stimulant separat de alti nutrienţi. Hrăniţi cu Bio-Grow, Bio-Bloom, Alg-A-Mic sau orice alt nutrient pe care îl folosiţi regulat, aşteptaţi câteva minute şi adăugaţi TopMax separat. Aceasta asigură capacitatea de furnizare a elementelor fertilizante ce sunt conţinute în sol, nu doar în lichide. Totul este transportat direct zonelor de înflorire asigurând înfloriri pline şi abundente.
 
Aceste produse sint mai bune dar nu sint 100%naturale unele se gasesc in stare lichida de exemplu acea melasa pentru a nu fermenta fii sigura ca i-sa bagat niste aditivi si alte substante din comert ingrasamint natural 100% nu este nimic ,in comert se face tam-tam de partea frumoasa dar se ascunde partea urita .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cam acelasi lucru vroiam sa zic si eu , in fine e ceva mai bun decat cele cu doar chimicale pure

:oops:
 
Sus