Calamondin = Citrus Mitis

enya

Member
da..asa stiu si eu,ca trebuie altoite...al meu are un an si are vreo 15 cm...a stagnat o perioada iar acum dintr-o data i-au dat o gramada de frunze...
 

cataliny

Member
Kati a spus:
Citricele trebuiesc altoite. Trebuie sa intrebi pe cineva care se pricepe la altoire, cat de mari trebuie sa fie plantele obtinute din seminte, caci si asta conteaza.
Conteaza mai putin varsta, eu am altoit si obtinut sase mandarini, trei lamai , 2 kumquat , 2 portocali, 2 chinoto pe port de lamai si unu pe trifoliata,si doi calamondini, toate pe portaltoi de 2-3 luni cu 3-4 frunze (de grapfruit nu am gasit pe nicaieri o cracuta), este adevarat ca te chinui ceva si trebuie unelte f.fine si rabdare plus cel mai important lucru, umezeala in care lasi citricele acestea avand avantajul ca fiind mici tii intr-un acvariu multe plante odata si altoitul este garantat chiar si pe caldura verii. La topicul altoire am pus ceva interesant despre asta, asa ca bafta.
 

gino

Member
Este adevarat ca citricele trebuiesc altoite. Stiu acest lucru, dar asta se face pentru a obtine mai repede fructe, altfel ele fructifica la un moment dat, daca sunt efectuate taierile anuale de formarea coroanei si obtinerea astfel, al ramurilor de ordinul patru, ramuri care au puterea de a produce flori si fructe. Credeam ca cineva stie cum se comporta Calamondinul in timp...
 

mumulica

New Member
intrebare

Tina a spus:
Eu am un calamondin luat in primavara, de la reduceri.. acum are si flori si fructe.. necoapte, e drept.. :wink:
Dar si cind s-or coace.. :rofl:

am si eu o intrebare am un calamondint si tb sa infloreasca il tin in casa tb neaparat ca florile sa fie polenizate sau face fructe si asa?
 

ghia_don

Active Member
Si fructele mele au fost anul trecut ca ale tale, adica mici si rotunde, dar anul asta sint mai mari si parca mai lunguiete :D
Eu l-am cumparat drept lamii, dar nu s-a nimerit sa fie..
 

ghia_don

Active Member
Cind am facut taierile in primavara, pe la inceputul lui aprilie , am pus citiva butasi in pamint, iar acum iata cum arata :eek:
Daca au aparut boboci cred ca sint pe drumul cel bun :) ...acum eu am rupt toti boboceii sa nu epuizeze butasul si-i las in continuare acoperiti pina vad ca dau frunze noi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai ca la orice citrus , e nevoie de un anumit numar de noduri ptr inflorire , dar ceea ce e bine e ca luand un butas dintr-o ramura cu flori "tine minte" acel numar si continua sa infloreasca la varste fragede ....felicitari

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mai recent am in posesie un Citrus Calamondin altoit pe Citrus Meyer Improved 8) care cica ajuta la compactarea si infrunzirea mai bogata a coroanei si bineinteles la flori :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu unul pe care vreau sa il dau.Si cit mai repede............ :D
A facut citeva fructe dar trebuie sa renunt la o multime de plante asa ca doresc sa il dau si pe el.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am lasat una anul asta sa se coaca, mi se parea ca lamaia e dulce pe langa ea , asa ca acum e doar "deco" :) :)
 
D

dyayzh

Guest
Dane, daca lamiia e dulce pe langa ea, da-le Enei. O fericesti :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Pai..limonada aia care-mi facea gura punga....era dulce pentru ea :(
 
Sus