Calamondin = Citrus Mitis

radu

Member
Am un Calamondin achizitionat acum 2 luni cu fructe, care s-a dezvoltat destul de bine crescandu-i multe alte frunze, inflorind chiar si foarte abundent avand la momentul actual multe fructe mici\
Dar acum are o problema, la atingerea usoara cu mana a frunzelor sau cand am incerc sa vad daca opun rezistenta la rupere au picat 30-40 % din frunze . Precizez ca aceste frunze picate nu sunt uscate si sunt verzi !Se poate datara aceasta pierdere de frunze, noii infloriri abundente ? Sau NU ? E bolnav cumva - cu ce sa-l stropesc si in ce concentratie ? - ca sa nu mai intreb iarasi.
Va rog , ajutor !!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa cum descrii pare lipsit de vitalitate. In ce conditii il tii? Cat de departe este de sursa naturala de lumina?
 

Cornel

Member
radu a spus:
Am un Calamondin achizitionat acum 2 luni cu fructe, care s-a dezvoltat destul de bine crescandu-i multe alte frunze, inflorind chiar si foarte abundent avand la momentul actual multe fructe mici\
Dar acum are o problema, la atingerea usoara cu mana a frunzelor sau cand am incerc sa vad daca opun rezistenta la rupere au picat 30-40 % din frunze . Precizez ca aceste frunze picate nu sunt uscate si sunt verzi !Se poate datara aceasta pierdere de frunze, noii infloriri abundente ? Sau NU ? E bolnav cumva - cu ce sa-l stropesc si in ce concentratie ? - ca sa nu mai intreb iarasi.
Va rog , ajutor !!!
Caderea frunzelor poate fi datorata excesului de umiditate. Trebuie udat rar, cu apa mai multa si numai atunci cand pamantul s-a uscat la suprafata. Asa procedezi?
 

Tina

Active Member
Eu am un calamondin luat in primavara, de la reduceri.. acum are si flori si fructe.. necoapte, e drept.. :wink:
Dar si cind s-or coace.. :rofl:

 

irinabv

Active Member
Moderator
Sunt comestibile fructele de calamondin? Mi-am luat si eu de la reduceri, sunt cam bete cu doua frunzulite in varf, dar au mugurasi pe tulpina.
 

cory_helen

Active Member
la mine au cazut toate frunzele... de ramasese numai bete... l-am tuns cat am putut si acum i-a dat frunze noi... eu am luat-o ca pe adaptarea la mine... il ud cam o data pe saptamana si destul de mult... nu i-am umblat deloc la substrat... inca... si are frunze verzi foarte frumoase... inca nu a inflorit...
 

iuli

Member
am si eu unul luat de la bakker si il tin afara in soare,il ud o data pe zi iar o data pe saptamana pun ingrasamant de citrice.nu il am de mult dar a inceput sa faca noi ramuri si parca vrea sa infloreasca.cand l-am achizitionat avea cateva fructe in el verzi.de regula citricelor le trebuie cam 8 luni caldura
 

Tina

Active Member
Eu i-am dus acasa mitzei si nu am scapat pina nu am gustat.. amindoua.. comestibile sunt, adica nu patesti nimic daca maninci.. dar sunt atit de acre, incit nu o sa vrei sa repeti experienta.. :evil: :evil:
 

Tina

Active Member
Daca e cineva interesat... nu am multe, dar de un borcan(el) iese.. :wink: :wink:
Si mai producem.. :mrgreen:
 

iuli

Member
cat poate creste un calamondin? ma refer ce inaltime ca al meu este doar de 20 cm si este plin de flori si fructe si ma rog sa nu ramana asa ci sa mai creasca si el
 

Tina

Active Member
Creste mai mult, zic eu.. al meu are vreo 40 cm, si il am de aproape 2 ani.. :wink:
 

gino

Member
Am cateva plantute obtinute din seminte. Au acum in jur de 10 - 15 centimetrii si arata destul de bine, desi mie mi se pare ca au o crestere destul de lenta. Stie cineva daca plantele obtinute din seminte au sanse de fructificare si c-am dupa cat timp ?
 

Kati

Active Member
Citricele trebuiesc altoite. Trebuie sa intrebi pe cineva care se pricepe la altoire, cat de mari trebuie sa fie plantele obtinute din seminte, caci si asta conteaza.
 
Sus