Busuiocul

ghia_don

Active Member
George a spus:
nicula manuela Trimis: Vin Aug 25, 2006 5:16 pm
Mult folosit in bucatarie pentru aromatizarea mancarurilor,busuiocul este si o plante de interior frumoasa.Exista multe varietati,intre care Dark Opal cu frunze purpurii-intunecate,Ruffles si Purple Raffles,cu frunze mari,foarte ondulate si cu suprafata incretita ,in culori purpuriu sau verde,si Crispum,busuiocul cu frunze ca ale laptucii,mari,ondulate,lungi de 10 cm.
Plantele au tulpina tipica,in 4 muchii,comuna in familia mentei,cu frunzele ovale dispuse in perchi opuse.Acestea sunt de obicei subtiri,carnoase,de un verde-deschis si cu o aroma intensa ,caracteristica.Planta are o crestere rapida formand o tufa mica,rasfirata.In varful tulpinilor apar inflorescente mici albe ,dar de obicei trebuie rupte pentru a stimula cresterea frunzelor.Pastrati aspectul stufos al busuiocului ciupindu-i periodic varfurile de crestere.


O fisa a plantei:
Origine:Asia
Inaltimea:pana la 60 cm
Substrat:pe baza de pamant sau muschi de turba
Transplanterea:cand radacinile apar prin orificiile de la baza ghiveciului
Inmultire:semanati seminte la inceputul primaverii
Pastrare:busuiocul este o plante anuala ,dar poate fi pastrat o buna parte din iarna semanand semintele la inceputul verii si rupand bobocii florilor imediat ce apar.In anotimpul calduros tineti-l afara.

Conditii de intretinere:lumina multa cu 3-4 ore de soare;feriti plantele de soarele prea puternic ,ce le provoaca arsuri pe funze.-temperatura normala a camerei.-mentineti substratul umed tot timpul.-primavara si vara aplicati saptamanal un ingrasamant lichid echilibrat in N-P-K diluat la 50 %.


Sper sa va fie de folos
blueheart_d a spus:
busuiocul este o planta destul de pretentioasa. asta iarna am plantat seminte, au iesit ceva firicele, dar foarte amarate. n-au rezistat probabil din cauza lipsei de lumina direcra sau a frigului. erau in bucatarie si acolo tot timpul las gemul deschis. din prostie am aruncat niste seminte intr-un ghiveci de flori tot in iarna, ca sa vezi ca in primavara am avut busuioc de vreo 10cm. le-am plantat separat si toata vara le-a mers foarte bine. au crescut, s-au indesat, acum una cred ca face seminte. acum cateva saptamani am mai presarat niste seminte pe langa ele, au iesit dat mai mult de jumatate s-au prapadit. au fite plantele astea :)
blueheart_d a spus:
nu le ud prea mult decat cand pamantul e aproape uscat. culmea e ca vara nu am probleme cu ele, dar de vreo doua saptamani de cand le-am adus in bucatarie se cam "strang". nu stiu cum sa le decriu dar parca ar fi deshidratate, si pun asta pe lipsa de umiditate din aer. de doua zile o plantuta parca se inegreste. frunzele sunt de un verde mult mai inchis, si asta nu stiu de ce. ce temperatura trebuie sa le asigur?
Gabiuta a spus:
Pentru distractia mea si de dragul experimentului (caci ce ne-am face fara astfel de distractii??? :visator: ) am pus si eu acum vreo saptamina niste saminta de busuioc intr-o mica jardiniera.Am acoperit-o cu folie de plastic subtire si am pus-o pe calorifer.
Saminta este insa cu o mica poveste.Am scuturat-o dintr-o ramura uscata pe care am avut-o intre niste vechi ii si pusa acolo pentru a le da parfumul vechilor lazi de zestre.Acea ramurica nu este foarte "veche"..............este culeasa din gradina in vara anului 2006.Parfumul evident ca nu i s-a pastrat doar parfumul amintirilor de fosta planta aromata poate :oops:.Insa semintele scuturate au fost din belsug.
As fi foarte incintata daca macar un firisor ar incerca timid sa iasa.......... :D
blueheart_d a spus:
cand vorbiti despre busuioc, despre ce fel de busuioc e vorba?
asta http://s212.photobucket.com/albums/cc15 ... ages14.jpg sau asta http://s212.photobucket.com/albums/cc15 ... ages13.jpg ? eu am avut din a doua varianta si l-am pierdut acum cateva zile. asta e foarte bun in mancaruri. Acuma vreau sa mai incerc sa-l mai plantez o data si de data asta cred ca am sa improvizez o mica sera deasupra ghiveciului. nu rezista nicicum peste iarna
Gabiuta a spus:
Eu personal vorbeam despre prima varianta.

A doua este excelenta la mincaruri si salate.Am in gradina iesit din seminte.Pe plic scria "Busuioc salbatic" :? ..........deci fara comentarii!Deocamdata vad ca rezista.Nu stiu ce va face in timpul iernii dar este iarasi o experienta si merita de incercat.
 

isabella

Active Member
Saptamana trecuta , am plantat seminte de busuioc italian direct in gradina . Sunt curioasa de evolutia lor ... :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: am pierdut busuiocul rosu pus in ghiveci asta toamna spre a-l proteja......
Poate ar fi fost mai bine sa il fi lasat in gradina. :?
 

victoria

Active Member
am semanat si eu ieri,in rasadnita, busuiocul primit de la Codrina.Abia astept sa iasa.Multumesc mult de tot. :D
 

mama4you

Member
ieri am plantat si eu busuioc in ghiveci...il pazesc sa iasa! cat dureaza stiti? ca mi s-au lungit ochii!? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: pai vrei de ieri pina azi???Saracele nici macar nu au respirat usurate dupa drumul facut de la mina ta pina la ghiveci :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
Sa ma laud si eu cu busuiocul, sunt la a treia incercare. A rasarit de fiecare data, dar nu i-a mers prea bine, acum insa cred ca e pe drumul cel bun.
 

mirelusa

Member
super busuiocul kerkyra,am si eu in 3 ghivece,in doua merge binisor,dar in unul e super frumos :wink: depinde cum se acomodeaza cred
 

Mosu Tuti

New Member
Buna ziua. Sunt super nou pe aici si super necunoscator.
Pot planta semintele de busuioc in pastile de turba si apoi sa le replantez in gradina, sau in alt ghiveci. Cum creste mai bine ? in gradina la 1000 m altitudine sau in ghiveci. Exista cumva mai multe feluri de Busuioc ? Ornamental si alimentar ? Multumesc. Mosu Tuti.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mosu Tuti a spus:
Buna ziua. Sunt super nou pe aici si super necunoscator.
Pot planta semintele de busuioc in pastile de turba si apoi sa le replantez in gradina, sau in alt ghiveci. Cum creste mai bine ? in gradina la 1000 m altitudine sau in ghiveci. Exista cumva mai multe feluri de Busuioc ? Ornamental si alimentar ? Multumesc. Mosu Tuti.
Busuiocul cu frunze rosii este ornamental,cel cu frunze verzi este si alimentar.
Afara se planteaza dupa23 aprilie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mosu Tuti a spus:
Buna ziua. Sunt super nou pe aici si super necunoscator.
Pot planta semintele de busuioc in pastile de turba si apoi sa le replantez in gradina, sau in alt ghiveci. Cum creste mai bine ? in gradina la 1000 m altitudine sau in ghiveci. Exista cumva mai multe feluri de Busuioc ? Ornamental si alimentar ? Multumesc. Mosu Tuti.
Poti sa semeni busuioc sa faci rasad care sa il plantezi afara cand se mai incalzeste vremea! Semintele de busuioc au nevoie de lumina pentru a germina, deci nu le acoperi cu pamant, le presari la suprafata si le apesi putin cu degetele, ca sa se fixeze putin in sol.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Laura eu am halit anul trecut busuiocul rosu :( si dadea asa de bine in salatele de vara :) ..........asa ca am mincat ornamentul de la salata??? :eek: :rofl:

Ce bine ca inca nu am luat seminte daca se pun asa de tirziu.......parca era ceva legat de Sf.Gheorghe,nu?
 
Sus