bulboase

albela

Active Member
danad a spus:
Buna,

am primit cativa bulbi de lalele si narcise,
poate sa-mi spuna cineva cum si cand sa le plantez?
multumesc
ACHIMENES a spus:
Acum, nu mai sta, ca pierzi vremea :) :)
fixpix a spus:
mai infloresc astia (bulbii) in primavara asta? sau abia la anu ???
fixpix a spus:
mai infloresc astia (bulbii) in primavara asta? sau abia la anu ???
popgeo a spus:
Daca bulbii nu au stat afara mult timp probabil ca anul asta, daca nu la anul..
valentyna a spus:
si eu am de mutat doua parcelute de narcise.unde sunt acu se va ajunge cu terasamentul si sigur vor fi acoperiti prea mult sau pot fi distrusi,si m-am gandit sa-i mut cu ceva pamant pe ei.mi s-a spus ca nu e bine sa ia aer dar sper sa nu aiba vreun efect negativ transplantarea :?
mihai63 a spus:
Daca ii plantezi acum probabil vor inflori cu una ,doua saptamani mai tarziu decat cei plantati toamna!
valentyna a spus:
i-am luat dintr-un loc si imediat i-am plantat in alta parte
popgeo a spus:
Daca i-ai luat cu mult pamint atunci intirzierea va fi minima... daca nu probabil va fi ceva intirziere. Numai sa nu fii expus bulbii la aer si ger...
scd a spus:
eu am plantat si lalele si narcise in doua jardiniere in balcon. Narcisele au fost mai harnice decat lalelele, sunt putin mai mari.Dupa ce infloresc, sper sa infloreasca , am sa le mut in pamant la tara, cand o sa fie vemea de plantat.
valentyna a spus:
sper sa fi procedat corect :)
victoria a spus:
Eu am mutat lalelele caci imi iesisera chiar si in aleea cu pietris din fata casei.Le-am scos cu pamant mai mult si le-am pus in gradina in alt loc.Au inceput sa creasca imediat.Iar narcise,am descoperit ca am o gramada dupa ce,anul trecut,cand ne-am mutat aici,nu iesise nici macar una.
mirela06 a spus:
Ale mele sunt putine, deocamdata.Astept sa vad ce-o iesi din bulbii adusi de copii, din Olanda :? :D
 
Zambilele mele au facut flori, le-am taiat, si am inteles ca acum trebuie sa se usuce frunzele de tot si apoi sa scot bulbii si sa-i pun la uscat intr-un spatiu racoros. Am continuat sa-i ud cam o data la 4-5 zile dar vad ca frunzele cresc si chiar apar unele noi in loc sa se ofileasca dupa cum mi s-a spus. Cum sa procedez?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Zambilele tale sunt in ghiveci sau in gradina? Daca-s in ghiveci le lasi in pace, le uzi mai rarut dar nu le rupi frunzele...si oricum, le uzi cu apa + ingrasamant ca sa poata acumula bulbul substante nutritive suficiente ca sa poata reinflori la anul.
Eu, ca sa fiu foarte sincera, desi stiam ca bulbii de primavara se scot si se replanteaza in toamna urmatoare, m-am incapatanat sa vad ce se intampla daca nu-i scot ca bunica-i lasa in pace in gradina si cresteau, slava Domnului! Si au iesit si anul asta si branduse, si zambile, se pregatesc lalele si narcise... Experiment reusit!
 
Sunt in ghiveci.O sa le ud mai rar cam la 6-7 zile. Pot sa le administrez Vitaflora 1 cu NPK 6,5-3-5,5 ? Pt k altceva n-am. Desi pe cutie scrie ca se folo. la primule, begonii, petunii, cyclame etc.
 

jkati

Member
Sper sa nu fiu off topic. Am pus in ghiveci un bulb de Haemanthus, acu 5-6 saptamani. Nu da nici un semn de viata. L-am scos sa vad ce se intampla, dar bulbul este tare, radacini albe sanatoase. Oare peste cat timp iese la lumina? Stie cineva?
 

mihai63

Member
Am cumparat ieri dimineata din Cora doua plicuri cu cormi(cred ca asta este denumirea corecta)de anemone.Toate bune si frumoase,am pus cormii in apa si desi au trecut mai bine de 12 ore nu se intampla nimic.Sunt un pic nedumerit......ma poate lamuri cineva? Va rog!

P.S.In ce pozitie se pun acesti cormi in pamant?
 

fixpix

Active Member
mihai63 a spus:
Am cumparat ieri dimineata din Cora doua plicuri cu cormi(cred ca asta este denumirea corecta)de anemone.Toate bune si frumoase,am pus cormii in apa si desi au trecut mai bine de 12 ore nu se intampla nimic.Sunt un pic nedumerit......ma poate lamuri cineva? Va rog!

P.S.In ce pozitie se pun acesti cormi in pamant?
eu acum o luna am pus in apa chestii din alea... rizomi/cormi de anemone si de seara pana dimineata au plesnit toti... si au lasat sa se vada parti asa mai galbene/albicioase care ar fi mijlocul. adica... au plesnit... asta ar fi termenul "tehnic".
iar cum se pun in pamant... cred ca am facut-o asa cum mi-au venit in mana. ca aveau forme ciudate, unii cu coarne, altii fara...asa ca nu am incercat sa imi dau seama.

inca nu au iesit... dupa o luna de stat in pamant si udari destul de dese.
mai am sperante!

:mrgreen:
 

ACHIMENES

Member
Calineeeee slabe sperante sa mai iasa ceva, mai ales ca i-ai pus cum ti-a venit la indemana :rofl: :rofl: :rofl: , Mihai nu mai are sanse deloc :rofl: :rofl: .
Mihai de ce nu ai luat de la Anthesis, cele de acolo sunt 100% viabile si ieftine ....eu am dat 0,3 bani pe un corm in primavara asta si ciudatitile au inceput sa iasa ....incet da' sigur. :oops: :oops:
Anul trecut am aruncat banii pe fereastra cumparand pachetele cu bulbi, radacini, cormi din supermaket-uri si teapa totala :cry: anul asta m-am lecuit :) :) :rofl:
 

mihai63

Member
ACHIMENES,draga acu' imi spui?Chiar nu am nicio sansa?Pai le arunc cat colo."La naiba"cum zice unul .......dragalas tare de altfel :rofl:
 

mihai63

Member
Stii de ce nu am luat de la Anthesis?De fraier,de aia!Mai ales ca este la cateva statii de tramvai de casa mea :evil:
 

mihai63

Member
Am controlat acum 5 minute cormii si sunt mai umflati decat ieri.Sa fie un semn bun?Totusi nu am inteles cum se pun in pamant....care e partea ce vine jos?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aveti rabdare cu anemonele, daca bulbii au fost viabili or sa rasara...unele mai greu altele mai usor.
Mihai ...se pun cu radacinile in jos, 12 ore nu e un interval semnificativ, da-le o saptamina - sau 2 ...si apoi vezi.

Corms...se spune in engleza .... cormii e in romgleza din cite stiu eu.
 
Sus