bulboase

buna seara,
am cumparat de la "kertimag"bulbi de toamna si anume lalele,zambile,ranunculus,ixia si anemone.pentru ca sincera sa fiu mi-ar parea rau dupa bani dar nu numai v-as ruga sa ma sfatuiti:
_1)ranunculus rezista peste iarna?are indicatii de plantare din sept-oct dar am citit pe undeva(pe site-ul unde aparea sfatul de a-i tine la umezit)ca numai pana la-10.sigur la noi e si mai frig!nu as vrea sa-i pierd.acum trei ani langa viena,la outletul parndorf erau sute de asfel de splendori inflorite,sadite cam la 10 cm una de alta,astfel incat de la cativa metri formau o pata de culoare.mi-au ramas in suflet!daca ati vazut un parc din austria sau din ungaria primavara cred ca sunteti de acord ca e de neuitat!
_2)pentru lalele si zambile mai astept putin?mai ales ca narcisele de la sahin n-au venit inca.
_3)ixia si anemonele le plantez afara,acum sau la primavara?
cu multumiri,
simona
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Simone,toti bulbii care se gasesc acum de cumparat,e indicat sa fie plantati afara in gradina ,pt. ca la primavara sa infloreasca frumos.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este perioada optima pentru aceste plantari.Pina spre sfirsitul lui octombrie poti sa faci lucrul asta fara grija.
Spor si succes!!! :D
 

Cristiana

Member
Simona, eu n-as lasa ranaunculus-ul peste iarna afara, daca vrei sa-i plantezi acum pune-i in recipiente in interior. Am avut si eu intr-un an ranunculus, si l-am plantat in jardiniere afara dupa trecerea inghetului, s-au dezvoltat rapid si au avut flori superbe. Daca bine imi aduc aminte, in prima faza a trebuit sa tin "gherutele" acelea in apa, ca sa se umfle bine.

Mult succes!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Asa e.Este topic dedicat acestei plante si acolo ai exact descrierea si metoda plantarii lor.
 
si acum lamuriti-ma de tot !unde pastrez ranunculusii peste iarna sa nu se strice(am 4 plicuri)in casa nu e prea cald?nu se usuca prea rau?
 

Cristiana

Member
In camara sau in pivnita poti sa-i pastrezi fara probleme, sa fie un loc racoros si uscat.

Am sa mut topicul la plante de gradina, unde vei sigur vor aparea si alti cunoscatori ai ranunculus-ului.
 

miki70

Active Member
Nu stiu dc am ales bine subiectul , am nevoie de cateva informatii. Cand scot din pamant celele de gladiole, crini, canna si dalii? Daliile mele abia acum vad ca au facut bumbi :(
 

miki70

Active Member
Mirelush :rose: , stiu ca nu tb scoshi dar ai mei sunt asiatici shi i-am pus cam sus. Poate sa le fac o movilitza de pamant?
 

Leanna

Member
mikishor, eu chiar in weekendul asta i-am scos si i-am mutat. Am crini diferiti inclusiv si asiatici. Mi-au ramas o parte din cepe, le-am pus in ladite cu nisip in beci.
 

miki70

Active Member
deci se pot muta de acom? I-as scoate si replanta mai adanc decat sa-i tin peste iarna depozitati in balcon (inchis). La ce adancime se pun sa nu inghete?
 

Leanna

Member
Se pot muta, nu vor pati nimic. I-am plantat cam la 15-20 cm adincime. daca ti-i frica de inghet ai putea acoperi pamintul un strat de frunze :D
 

carmenn

Member
in gradina de bulboase merg si trandafirii ?
ma gandesc sa reorganizez spatiul verde-colorat de pe langa casa...si trebuie sa ma gandesc de pe acum...
am plantat deja lalelele, crocusii , niste narcise, putinele, si vreo 2-3 crini...
am pe laterul gradinitei un trandafir catarator, superb dealtfel...si unul pitic prin mijlocul gradinii...
ce ziceti pot pune trandafiri pe o linie si "sub" ei bulboase ? ( vizual vorbind, aranjarea : un rand trandafiri : inalti, pitici etc ), randul 2 bulboase...)
sau se incurca reciproc ??
 

lelia

Well-Known Member
Carmen poti planta fara probleme bulboasele linga trandafiri ,dar sa lasi un mic spatiu intre ele casa nu le ranesti atunci cind vei sapa . Ele infloresc primavara devreme iar trandafirii mereu ,astfel vei avea avea flori de primavara pina toamna pe un spatiu restrins .Spor la plantat si reorganizat gradina :D
 
La mine cam asa e.Cand eram ffff tanara si mult mai nepriceputa ca acum am hotarat ca nu ma bag la altfel de flori pentru gradina ca nu ma pricep.Motiv pentru care am mutat toti trandafirii pe care-i aveam de pe spatiul verde pe rondurile ce marginesc aleea spre casa.Altceva nu mai aveam pe-acolo pentru ca nestiind sa le ingrijesc le-am ucis.Peste vre-o 2 ani m-am mai perfectionat si mi se parea saracut mai ales pana dadeau trandafirii in floare.Si-atunci am pus bulboase pe lateral(narcise si lalele).Pe mijloc intre trandafiri am picat cate=un crocus si primule.Ele infloresc primavara si pana la trandafiri sunt si trecute.Nu se stanjenesc in nici un fel si ai in acelasi loc culori si primavara devreme si toata vara.
Ce zici?
 
La primavara dupa achizitiile din toamna asta in materie de bulbi promit poze.Desi sotul meu a zis ca mai bine face poze plicurilor de la bulbi.Dar nu ma trec.Vede el!!!
 
fetelor am niste bulbi de lalele si narcise pe care i-am primit cam tarziu. ii mai pot planta acum? sau astept pana in primavara? ce ma sfatuiti?
 
Sus