Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cory_helen

Active Member
foarte frumushele, oana... daca nu supravietuieste, am sa-ti pu n eu lastari la prins... o sa am ciclam si roz... nu stiu cand se poate tunde bouga... :)
 

oana_oana

Member
Mersi mult.
Sincera sa fiu nu stiu ce culoare era. Primisem butasul de la Tina(mii de multumiri) si nu apucase sa infloreasca. Daca nu se strica vremea inflorea si era vesela, dar cred ca o resuscitez.
 

cory_helen

Active Member
vezi si tu ce reusesti sa faci si-mi spui... pentru la primavara o sa pun si eu butasi sa incerc sa inmultesc... o sa anunt public... poate se inscriu si alti doritori pentru ca este o planta extraordinara...

:D
 

aleynad

Active Member
Moderator
cory_helen a spus:
vezi si tu ce reusesti sa faci si-mi spui... pentru la primavara o sa pun si eu butasi sa incerc sa inmultesc... o sa anunt public... poate se inscriu si alti doritori pentru ca este o planta extraordinara...

:D

eu ma inscriu pentru cea roz :oops: vezi ce repede apar doritorii :D
 

delilu

Member
dar cand se poate tunde? a mea are doar vaful inflorit, e mare si nu mai incape in balcon. dupa ce ii trec florile pot sa o tund? Cum pot sa o fac sa nu mai creasca asa inalta dar sa infloreasca? pot sa o tund de mai multe ori pe an ca sa lastareasca mai bogat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bouga infloreste pe virful lastarilor deci daca vrei flori nu trebuie tunsa fracvent.Parerea mea este sa o bagi in iarna asa mare cum este fiindca va fi mai rezistenta.Tunsoarea la ea se aplica primavara cind o sa poti sa ii formezi coroana ca sa si lastareasca asa cum vrei tu. :D
 
Bouga mea infloreste acum a doua oara ,vantul mi-a aruncat-o de cateva ori de pe terasa iar ghiveciul s-a crapat asa ca sunt nevoita s-o mut in alt ghiveci.Sper sa sa fie bine.
 
A

Anonymous

Guest
oana io zic ca bouga ta a suferit doar de apa
am patit si io cu una si n-am crezut ca o mai salvez
am tuns-o ,asta vara ,dupa ce a rabdat de sete cam o saptamana (am fost plecatzi si "udatorii " nu si-au facut treaba)si-a revenit si arata ca ar avea si tentative de flori(anul trecut a inflorit din august pana prin aprilie) si din iunie a luat-o iar de coada(da a patzit necazu cu apa)
 

oana_oana

Member
La mine cred ca a inecat-o ploaia, desi statea fara farfurie tocmai ca sa nu stea apa de la ploaie. Momentan nu vad nici o imbunatatire, dar azi noapte am visat-o verde si frumoasa. :cry: La mine visele sunt tocmai pe invers. :cry:
 

mymo

Active Member
Si ale mele sunt afara,dar sunt ferite de ploaie,nu prea le place apa la picioruse.Mai bine pamantul mai uscat decat cu prea multa apa,dar asta e parerea unei posesoare de doar 3 bougi :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus