Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Tina,ma poti ajuta si pe mine putin,te rog!Bouga mea infloreste acum a doua oara in acest an desi a fost aruncata de trei ori de pe terasa de furtuna.La mures zilele astea a fost mai rece si continua sa se raceasca undeva intre 11 si 13 gr,crezi ca ar trebui sa o duc in casa sau garaj peste noapte?E inalta cam de 130cm si nu vreau sa o pird /imi este atat de draga!
 

Tina

Active Member
Silvia, eu nu sunt asa experta in bougi, la mine e primul an cind le tin afara.. :oops:
Eu personal as mai lasa-o afara, 11-13 gr. nu pare asa frig.. dar stai sa vedem ce zic si fetele.. :wink: :wink:
 

oana_oana

Member
Ale mele stau afara. Si anul trecut am lasat pomisorul(doar pe el il aveam) pana la sfarsit de septembrie. Eu zic ca le prinde bine si o inviorare cu putina ploaie.
 

adrianam

Well-Known Member
Sfaturile pe site-urile in engleza sunt ca rezista afara pana temperatura scade noaptea la 0-1 gr.C. Daca prinde 1-4 ore sub 0 gr.C nu moare dar isi pierde frunzele si probabil varfurile mai verzi.

Eu am tinut-o pe balconul deschis dar ferita de brume, pana la sfarsitul lui octombrie, dupa care am bagat-o in pivnita unde a iernat.
 

adrianam

Well-Known Member
Lumina a fost foarte slaba - doua ochiuri fara geam, cu sita. In zilele cu soare se lumineaza placut, dar cand este nor este destul de intuneric.

Alta solutie nu aveam decat casa scarii unde insa este prea cald pentru cata lumina ajunge la plante.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu pot sa zic ca am bougi de cativa ani si le tin afara pina la sfarsit de septembrie linistita.Cum zice si pe site-ul englezesc,isi pierd frunzele daca e frig dar planta in sine nu are nimic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu le tin afara cit pot de mult fie ca sunt mari sau mai micute.Cele foarte mici,puii trebuie bagati cind temperatura ajunge la cca.10 grade.Atunci e deja cam putin pentru ele si trebuie bagate la adapost.
Atentie mare la udare pe timp de iarna :D
Si inca un sfat care cred ca este binevenit:nu le bagati in casa cu pamintul ud.Incercati sa rariti cit se poate de mult udarea in aceasta perioada premergatoare iernarii in casa astfel incit pamintul sa nu ramina ud .Daca cumva se intimpla lucrul acesta (desi nu e de dorit) scoateti din el si afinati-l.
 

adrianam

Well-Known Member
Asa este, Gabiuta!

Eu am pierdut o bouga in timpul iernii din cauza udatului excesiv!

Acum vreau sa pun la prins un butas-doi, pentru cazul in care am probleme cu planta-mama peste iarna.
 
A

Anonymous

Guest
ale mele stau in curte
e drept ca in septembrie incep sa le trag sub terasa acoperita(are acoperis dar laturile sunt libere
in casa le bag prin octombrie si le am de vreo 15 ani pe cele mari
sunt rezistente(daca se face mai racoare ,noaptea le acopar cu folie)
la mures o fi mai racoare,dar inca le poti tzine afara,eventual langa peretele casei si sa nu ploua in ele foarte mult
 

lelia

Well-Known Member
Eu voiam s-o las in gradina peste iarna ,are vre-o sansa :? a mai incercat cineva ?
Oricum planta fusese declarata decedata, dar si-a revenit miraculos si voiam sa fac un experiment .Din ce-am citit pe aici ,e cam riscant .
 

lelia

Well-Known Member
:* movul acela ,de-l are toata lumea ,dar mi-o fost draga si s-a incapatanat sa traiasca ,acum dac-o las in gradina ,voi parea lipsita de inima :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Lelia, floricica s-a incapatinat sa traiasca, si tu te incapatinezi s-o omori :( Fie-ti mila de ea. Sunt alte plante frumoase pe care poti sa le lasi peste iarna :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus