Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

zamfira

Member
Moni, tu unde tii bouga peste iarna?
Am si eu una, care a stat intr-o camera racoroasa . E cazul sa o aduc mai la caldura si sa incep sa o ud ?
Dar mai am una , prinsa din lastari primiti in august si care a inflorit .
Sunt tare bucuroasa :clap: ..
Mersi Roxy .
O sa incerc sa pun si poze cat de curand .
 

angela draganoiu

Active Member
mai eu vreau sa va intreb ceva. pt ca in geamurile biroului meu bate soarele toata ziua iar vara e o caldura de nici aerul conditionat nu face fata plantele pe care le am, marea majoritate violete, sufera din cauza asta m-am gindit sa aduc bouga dar, pt ca este o liana, as vrea sa stiu daca se poate "ciupi" regulat astfel incit s-o am de dimensiuni relativ medii ?
 

Eu

Member
:) am glumit binenteles ! :tavalit: as vrea eu sa fie adevarat ,este o poza facuta de sotul meu anul trecut in Italia...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Angela poti.Dupa ce-i trec florile de vara ........sau si mai bine primavara urmatoare.Dar iarna ce faci cu ea?O transporti la loc racoros?
 

roxy

Member
gabi_gabriela ma bucur mult ca ti-a inflorit bouga. eu o tin pe a mea pe balcon si s-a facut imensa. acum au inceput sa ii dea si frunzulite noi dupa ce ii cazusera toate . astept sa o tund si sa o mut in casa dar dupa ce se mai incalzeste
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ii merge bine....asta e!
La mine toate au frunze noi si vad ca au mai crescut putin.E clar ca simt apropierea primaverii.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La primavara,daca poti sa o scoti afara .Ii place soarele din plin.Asa sunt foarte mari sansele sa infloreasca.
 

ste

Member
E foarte frumoasa, te invidiez, ale mele sunt doar bete goale inca, abia au inceput sa se vada niste minuscule frunzulite noi
 
D

dyayzh

Guest
Ste..nu esti singura cu bete goale. Eu sper ca a mea sa inceapa sa de-a semne primavaratice :D
 

lili

Member
Dya si Ste , este un fenomen normal atata vreme cat au fost si sunt in repaus. Ele simt mai bine decat noi intrarea in primavara....abia atunci putem sa facem ceva pentru ele (schimbare ghiveci , ingrasamant etc.)
Si ale mele sunt bete lungi si degarnisite :wink:
 

roxy

Member
eu ma pregatesc sa o tund pe a mea ca ma streseaza cat de mare s-a facut. sper sa nu fie prea devreme.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus