Bonsai ficus retusa

vali

Active Member
Moderator
Este un moment mult asteptat, e perioada in care ”imi iubesc” cel mai mult ficusii :D . Indiferent de cum ar arata cu frunze, mie imi plac mai mult tot cand sunt ”cu schimonoselile goale”. Se vede perfect structura ramurilor...
Aici e retusa fara frunze, mai putin cele de la grefe, care au ramas la locul lor Comparativ cu imaginile din anii trecuti, m-as incumeta sa spun ca incepe sa prinda contur :)
 

vali

Active Member
Moderator
bandi87 a spus:
cam in cat timp o sa apara frunzele noi :?
Apar destul de repede... in cateva saptamani, sunt la loc (doar ca mai proaspete :) ).
Insa depinde si de conditiile de mediu (lumina, umiditate, caldura, etc.) si de sanatatea/vigoarea plantei in cauza.

EDIT: am zis "cateva saptamani", cu gandul la max. 2-3, nu 15-16 :)
 

vali

Active Member
Moderator
Am observat ca deja au inceput sa se deschida primele frunzulite, asa ca azi am corectat pozitia unor ramuri, cu ajutorul sarmei. Peste cateva zile, ar fi fost mult mai greu si as fi riscat sa rup multi dintre noii muguri aparuti. Din aceasta prima imagine nu se vede mare lucru, dar de sus se poate observa mai bine ce ramuri au fost legate Structura ramurilor incepe sa se apropie de ceea ce urmaream la acest copacel... Ramane sa astept ca majoritatea mugurilor sa se deschida, pentru a vedea ce pastrez si ce va fi eliminat.
Dupa care, frunzele vor acoperi iarasi totul...
 

alternative2ice

New Member
copac de incepator

salut...acum 6 luni de zile am achizitinat din magazin acel copac...era cam amarat , intr-un ghiveci normal,fara prea multe frunze.... acum l-am adus in starea in care este...stiu ca este un ficus ginseng (cel mai comercial bonsai) dar mai astept sfaturi din partea voastra ...
 

sicora fabian

Active Member
danialoni a spus:
am un bonsai ficus retusa,dar de fapt am doi ,billy si bonny au 1,40 si sunt prietenii mei.am o problema cu billy i-au cazut frunzele si ii curge asa un praf maroniu si marunt.mi-e frica sa nu pateasca ceva ca innebunesc.cine poate sa-mi spuna ce se intampla cu el ?ii iubesc pe amandoi si mi-ar parea rau ca billy sa pateasca ceva.bonny e bine merge are frunze multe.dar ce ma fac cu billy?cine poate sa ma ajute ii voi fi recunoscatoare.multumesc mult
 

sicora fabian

Active Member
vali a spus:
Buna Dana,
In primul rand, incearca sa-ti tragi sufletul, calmeaza-te si hai sa incercam sa aflam mai multe despre ficusul tau, pentru a putea sa-ti dam o mana de ajutor. Din cele spuse de tine, e greu ca cineva sa-si faca o idee despre ce s-a intamplat. Caderea frunzelor si acel praf de care vorbesti pot sa fi survenit din varii motive. De asemenea, niste poze ar fi de mare ajutor.

In primul rand, ar fi interesant de aflat daca ai bonsaii de mai multi ani, le-a mers bine, iar acum (dintr-o data) unul a inceput sa aiba probleme, desi modul in care ii intretii nu s-a schimbat. Sau, sunt achizitionati de curand (cateva luni) si unul a intrat in regres.
Apoi, ar fi util sa ne spui unde sunt tinuti (cata lumina au), cum ii uzi de obicei si la ce intervale de timp, daca aplici un program de fertilizare, daca ai efectuat de curand tratamente (fungicide/insecticide/acaricide).
Important ar fi sa stim si daca au fost mutati de curand (data fiind schimbarea vremii), daca au fost tinuti in balcon de ex., iar acum i-ai adus in interior, pentru ca retusa are obiceiul "sa arunce cu frunze" in asemenea situatii.
As mai fi curios si cum arata scoarta pe ramurile subtiri dar lemnificate (nu pe cele tinere, inca verzi). Cand un retusa este secatuit de energie, scoarta din aceste zone incepe sa para "stafidita" si sa se exfollieze daca e atinsa. Incearca sa zgarii cu unghia o ramura si spune-ne ce gasesti sub scoarta: daca e tesut verde, e ok; daca scoarta se ia usor iar sub ea tesutul e uscat, nu e-n regula. Acelasi lucru e valabil si pentru radacinile aeriene (daca are) mai subtiri, deci poti incerca si acolo.

Acel praf de care spui, nu ma duce cu gandul decat la un mucegai, dar nu pot sa fiu sigur si este extrem de putin probabil ca un retusa (care este innebunit dupa umiditate in aer) sa fi avut parte (in conditii de apartament) de atata umezeala incat sa nu poata s-o duca.
La fel de posibil este ca in subteran (la nivelul radacinilor) ceva sa nu mearga bine, iar planta sa nu mai poata asimila nutrientii. O udare necorespunzatoare, un substrat neadecvat, sunt principalele cauze.

De obicei, retusa depune greu armele... este o specie extrem de robusta, nepretentioasa si bine adaptata la conditiile dintr-un apartament.
Asa ca, incearca, te rog, sa raspunzi la intrebarile de mai sus si vom incerca apoi sa-i dam de capat.

PS: Nu era nevoie sa faci un alt topic separat, adresat direct mie. Pe forum sunt multi oameni care dau o mana de ajutor, cu placere. :oops:
 

sicora fabian

Active Member
danialoni a spus:
iti multumesc mult! :) m-am gandit ca te pricepi bine ,am citit multe scrise de tine si tocmai de aceea mi-am permis sa te abordez direct.sper ca nu te-am deranjat ,am vazut ca esti un fin cunoscator si raspunzi la obiect.
sa-ti spun acum cateva lucruri despre billy.
il simt ca e in dificultate ,stau mereu pe langa el si vorbesc cu el dar situatia se inrautateste din nefericire.ii am pe amandoi de un.
de 3 luni cam asa lui billy pe care il tineam in living la lumina indirecta au inceput sa-i cada brusc f multe frunze pana cand a ramas asa cu cateva .atunci m-am speriat cand am vazut ca lui bonny in aceeasi pozitie au inceput sa-i dea muguri noi.i-am tuns usor pe amandoi.bonny a inflorit iar billy nu mai avea frunze si nici nu parea ca ar vrea sa aiba.atunci l-am mutat pe glaful de la geam unde e si acum.l-am mai tuns putin si dupa doua saptamani au inceput sa-i apara muguri noi si frunzulite noi,l-am lasat in pace nu i-am mai facut nimic, l-am udat odata pe saptamana cat sa nu se scurga apa multa in farfurie.acum brusc de vreo 10 zile au inceput sa-i cada din nou frunzele , toate si acelea micute care i-au aparut recent.m-am speriat pt ca ii curge si asa un praf maromiu f mult.ii dau cu insecticid m-am uitat nu are chiriasi asa la suprafata.unele crengute sunt uscate de-a binelea iar altele spre varf m-am uitat acum dinnou sunt verzi in interior.maine am sa-i fac si niste poze.mai am un bonsai mai mic sta tot pe glaful de la geam in camera fiului meu si e superb nu ii cade nicio frunza.sunt minunati si chiar sufar ingrozitor ca nu stiu ce sa-i fac.ma gandeam sa-l mut in alta parte sa fiu si mai aproape de el,dar mi-e frica ,adica sa-l dau jos de la geam.ce crezi ca tebuie sa fac?iti multumesc mult!cu prietenie :D
.
 

sicora fabian

Active Member
vali a spus:
Buna Dana,

Nu te speria de faptul ca 2 bonsai tinuti in aceleasi conditii nu se comporta la fel. Nu e obligatoriu.
In plus, este foarte posibil ca sistemul radicular al bonsaiului cu probleme sa fie mult mai slab decat al celuilalt.
Din experienta, substratul in care sunt comercializati �bonsaii� este execrabil! Necesita replantare in 100% din cazuri. Mai mult, din ce am observat eu de-a lungul timpului, la acesti F. retusa de talie mare radacinile poarta inca balotul de pamant lutos din locul in care au fost cultivati (in camp) si doar se completeaza cu un substrat poros pana la umplerea vasului. In aceasta situatie, e foarte greu (daca nu imposibil) sa apara noi ramificatii fine ale radacinii si la fel de greu sau imposibil este ca apa sa ajunga peste tot in vas. Astfel, in functie de cat de viguroasa s-a nimerit sa le fie radacina, unii copacei supravietuiesc, altii nu.
De aceea, indicat ar fi sa inspectezi radacinile� cel putin!
In alta ordine de idei, pe fondul substratului inadecvat, nici modul tau de udare nu ajuta prea mult. Faptul ca uzi 1/sapt. atat cat sa iasa putina apa prin gaurile de evacuare, mi se pare insuficient. Udarea trebuie sa se faca in 2-3 reprize si sa fie generoasa, pana ce apa curge siroaie prin gaurile de evacuare. Astfel, ai garantia ca apa a ajuns peste tot in vas. Daca n-ai citit inca, vezi aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2729 Urmatoarea udare se face cand suprafata substratului s-a uscat, indiferent ca asta se intampla a doua zi, peste o saptamana, sau peste o luna.
Nu pot inca sa-mi dau seama ce-i cu acel �praf maroniu�, asa ca astept inca poze pentru a vedea daca e indicat sa-i improvizezi o mini-sera (o incinta de folie transparenta care sa mentina umiditatea in aer), sau nu.
Intre timp, pentru a te familiariza cu ce implica o replantare (pentru ca in mod cert va trebui sa o faci), intra pe-aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=4931
Si in final, faptul ca vorbesti cu ei, ca le stai aproape, sa stii ca este complet optional. Nu ma intelege gresit, nu spun ca e rau. Poti sa stai la povesti cu ei, sa le spui cat de mult ii iubesti, dar nu este suficient (si nici primordial). In primul rand trebuie sa li se asigure necesarul oricarei plante, legat de lumina, temperatura, umiditate in aer si in sol, aport de nutrienti. Abia dupa indeplinirea acestor conditii putem verifica si existenta sau nu a avantajelor ce-ar decurge din faptul ca vorbim cu plantele, ca le punem muzica s.a.m.d.

Deci, pe scurt: lasa-l in locul in care este acum, nu-l mai muta in alta parte; verifica substratul in profunzime pentru a vedea daca dai de un pamant lutos gri-cenusiu; tunde toate ramurile moarte dupa care fa-i un dus cu apa la temp. camerei; schimba regimul de udare; nu mai folosi insecticide daca nu ai o infestare evidenta cu daunatori. In functie de ce va aparea in poze (unde sper sa putem vedea acel praf), vom vedea daca se impune improvizarea unei sere.
Sper ca aceste randuri sa-ti fie de ajutor. :D
 

sicora fabian

Active Member
cornelia a spus:
danialoni a spus:
buna vali,
iti multumesc ca ai timp sa discutam!tocmai cred ca i-am udat pe amandoi la fel!si cu baie si cu apa suficienta iar ce a ramas in farfurie s-a aruncat sa nu le innece radacinile.am citit tot pana sa ma inscriu aici si tocmai de aceea te-am ales ca am vazut ca te pricepi!cu insecticid am dat cand era cazul cand am vazut ca zboara ceva pe langa!nu pot sa ma bag sa ma uit la radacini ca nu ma pricep!!!si chiar nu pot sa-mi dau seama daca trebuie o replantare!am cerut ajutor ca nu vreau sa-l pierd,sunt atasata de el si il iubesc.nu e o slabiciune cand spun asta din contra cred ca e o calitate.sunt un om f ocupat ,am timp putin dar si asa dimineata ma uit la ei ,ii admir si imi bucura sufletul.a spune ce simti repet nu e o slabiciune dincontra .....daca am cerut ajutorul inseamna ca nu stiu ce sa fac.m-am chinuit toata ziua sa trimit niste amarate de poze si nu am reusit .praful maroniu oricum nu se vede in poze!in locul in care sta e o sera de fapt conditiiile sunt super iar mediul este unul pozitiv.e inexplicabil ce s-a intamplat cu billy dar chiar si asa nu vreau sa pateasca ceva ,mai e putin timp cred. vreau sa-l salvez.probabil e structura asa cum spuneai si la oameni e asa unii se imbolnavesc iar altii sunt sanatosi pana la o suta e ani!!!si vreau daca ai timp sa vi sa-l vezi!iti dau adresa mea de email > danaalexe68@yahoo.com si daca ai timp sa-l vezi vin eu si te iau de unde stai si cand spui ,cand ai timp.e important pt mine.!!!!!!cu muzica sau fara muzica cu iubire sau fara sau mai stiu eu ce!pur si simplu! vreau sa-l salvez pe billy!!si te rog sa ma ajuti!billy face parte din viata mea si nu vreau sa-l pierd!cu prietenie ,dana
 

nely

Member
Daca imi poate spune cineva daca micutul meu are probleme majore si ce as putea face sa-l ajut.... imi place f. mult, dar cred ca ar fi si mai frumos daca ar fi mai "bogat", mentionez ca i s-au ingalbenit 4-5 frunzulite care au cazut,probabil datorita schimbarii mediului...
 

nely

Member
Ma gindeam ca poate imi da cineva si mie niste indrumari cum as putea sa-l ingrijesc pe micutul meu si sfaturi daca ar necesita sa tai ramurelele uscate sau cum sa-i formez o coroana mai frumoasa.
Am cautat ceva material despre ingrijire, dar nu stiu daca este corect:
plasare dupa perdea, nu expus la lumina, fara curenti de aer , udare cind se svinta substratul si fara stimulare incepind cu luna iulie. Dar tb sa il ajut cu fertilizare pina atunci chiar daca este relativ de putin timp la mine? (1 sapt-2).
multumesc
 

vali

Active Member
Moderator
Evident ca ramurile uscate ar trebui eliminate.
Iar o coroana mai frumoasa se obtine prin tunderi si reorientarea ramurilor cu ajutorul sarmei.
Te-ai putea inspira din ce i-am sugerat lui andrei.mrsn aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=10466

Referitor la intretinere, as spune ca bonsaii sunt precum copiii... Cei cocolositi prea mult, tinuti in carpe, indopati cu tot felul de fortifiante, sfarsesc prin a fi niste galbejiti bolnaviciosi.
Mai trebuie lasati si pe-afara, in picioarele goale prin baltoace :) , sa mai manance si cate-un fruct de pe jos, etc. Vor fi mult mai sanatosi si mai naturali (la bonsai ma refer, nu la copii :) ).
 

nely

Member
Vali iti multumesc mult pt raspuns si indicatii, materialul este f bun pt mine. Si eu cred ca ai dreptate in privinta atentiei prea mari, imi place ca o planta sa evolueze cit mai natural, dar sunt constienta ca are nevoie sa o ajut, nu sa-i fac rau... Si pt mine este ceva nou si sunt in faza de stringere de informatii, o sa-l las o perioada sa se acomodeze cu mine :wink: , sa vad daca ma suporta :eek:f: si apoi trecem la lucruri mai serioase. Multumesc.
 

Sash

Active Member
bogdan_g a spus:
buna ziua,
am urmatoarea problema cu un micut:
http://i437.photobucket.com/albums/qq97 ... G_2572.jpg
ce sa pot sa ii fac?

multumesc,
bogdan.
vali a spus:
Hmmm :| ... Urat!
Cand un ficus retusa (specie robusta de altfel) ajunge sa afiseze frunze si lastari ca in imagine, cel mai probabil cauzele sunt in subteran. Un substrat foarte retentiv, preponderent organic, ramane mult mai ud decat trebuie si este mediul "ideal" in care radacinile nu-si pot face treaba. In cele din urma apare putregaiul.

Personal, as face o inspectie.
As incepe prin a da jos toate frunzele (ca tot e inceput de iunie), as scurta si varfurile ramurilor, apoi l-as scoate din pamant si as verifica radacinile. As taia tot ce e negru si putred, as scurta ce e sanatos, dar prea lung si/sau incolacit in vas.
As replanta (chiar si in acelasi vas, nu e nevoie neaparata de altul) intr-un substrat format din 40% turba din fibra de cocos (cocopeat), 40% granule de argila expandata (dar maruntite!!!), 20% muschi sphagnum (pentru proprietatile antibacteriene). In lipsa muschiului, as merge pe 60% argila expandata, pentru o mai buna aerisire.
As uda generos imediat dupa replantare, as pune planta undeva unde n-o ating direct razele in urmatoarea luna (sau pana la aparitia noilor frunzulite) si as pulveriza-o des (2-3 ori pe zi), dar as uda substratul ceva mai putin decat de obicei, pt a stimula aparitia de noi ramificatii active ale radacinii.

Pacat!...
Bafta cu el.
sicora fabian a spus:
Bogdan, sigur nu l-ai scos direct in soare?
bogdan_g a spus:
sa va spun povestea lui ... in primul rand, a fost al mamei mele... care il ingrijea, ca de altfel toate celalalte plante de care, acum, trebuie sa ma ocup eu ...locul lui era undeva in casa pe o masa asejata in apropierea unui geam cu vedere spre sud ... ma rog, la un moment dat (pt ca mama nu a mai fost, iar eu nu am avut prea mare legatura cu plantele) tratamentul i-a fost schimbat, rezultatul fiind unul dezatruos zic eu, in sensul ca baza tulpinii a incput sa putrezeasca (nu este cel mai potrivit cuvant ales insa altul nu am gasit) adica se vedea clar ca nu mai este la fel de uscata ca restul tulpinii si au inceput sa se ingalbeneasca o multime de frunze... concluzia mea ... prea multa apa drept pt care am hotarat ca locul lui ii este afara. zis si facut. l-am scos afara, loc in care este si acum si am rarit udarile. la inceput am zis ca ii merge bine, dar se pare ca nu este chiar asa... nu stiu ce sa ii fac si va spun sincer ca nu as vrea sa-l pierd si pe el asa cum s-a intamplat cu o multime de alte flori ...
va multumesc pentru ajutor,
bogdan.
vali a spus:
bogdan_g a spus:
... baza tulpinii a incput sa putrezeasca (nu este cel mai potrivit cuvant ales insa altul nu am gasit) adica se vedea clar ca nu mai este la fel de uscata ca restul tulpinii si au inceput sa se ingalbeneasca o multime de frunze...
Lucrul asta schimba un pic datele problemei. Deja, la nivelul radacinilor, e posibil ca lucrurile sa stea mult mai rau decat am banuit. In situatia asta, nu stiu daca o simpla replantare cu tot alaiul ei ar rezolva mare lucru.
Mai degraba s-ar impune un marcotaj deasupra zonei afectate, astfel obtinand o noua baza pt copacel, una sanatoasa.
Sper ca flmuletul asta sa te ajute http://www.youtube.com/watch?v=CREGA3jx ... re=related
Poti taia un inel in scoarta (ca in film) undeva deasupra zonei afectate, dar nu e nevoie de plastic si muschi sphagnum. Pur si simplu vei planta ficusul mai adanc intr-un ghiveci normal, astfel incat zona marcotajului sa se afle undeva la 3-4 cm adancime.
In rest, taierea frunzelor si scurtarea ramurilor ramane valabila. La fel si amestecul pt substrat.
In max. 1-2 luni ar trebui sa ai noi radacini.

E o varianta...
 

nely

Member
Vali, cred ca am facut o PROSTIE :cry:
Micutul meu ficus este bolnavior , frunzulitele au inceput sa se ingalbeneasca, se rasucesc si pica singure chiar verzi daca sunt... o perioada l-am scos pe balcon cite 3-4 ore dar nu in plin soare, dupa-amiaza, m-am gindit sa prinda putin puteri :gandit: , sau poate din cauza ca substratul se usuca relativ repede la aprox. 2 zile "se impietreste" , cind nu l-am scos la soare, am lasat usa crapata de la balcon, el fiind in camera, nu stiu ce l-a afectat sau poate toate :nu stiu: , am vrut doar sa nu-l obisnuiesc "prea cocolosit" dar acum nu stiu ce sa fac... :(
 

vali

Active Member
Moderator
Plimbatul plantelor (de genul "o scot in fiecare zi cateva ore afara") nu este o solutie. Daca ar fi fost nevoie ca plantele sa se miste de colo colo, probabil ca D-zeu le-ar fi pus picioare :)
Cred ca mult mai bine i-ar fi fost daca ramanea permanent pe balcon, indiferent la cat timp i se usca solul.
I se usuca substratul mai repede = il uzi mai des, care-i problema?...
 

nely

Member
Deci ingalbenirea si caderea frunzelor se datoreaza plimbatului, "socului"...in balcon la mine este extrem de cald si prea mult soare (este spre sud), nu am vrut sa-l arda soarele, de udat il ud cind se usuca substratul, nu-i problema...
Deci sa inteleg ca o sa-si revina "dupa soc" singur, binenteles fara sa-l mai supun la alte socuri :) multumesc frumos pt raspuns Vali :D
 
Sus