Bonsai ficus retusa

vali

Active Member
Moderator
YAN a spus:
Vali nu ma supar ! Ar fi chiar culmea .
OK, e-n regula. Eu am facut mentiunea, pentru ca dupa ce m-am fript cu ciorba (pe mai multe forumuri), acum mi-a intrat in reflex sa suflu si-n iaurt :) .
 

lorisl

Member
vali scuze ca nu am raspuns da am avut ceva probleme cu netu.
Bun deci:
1.Ai dreptate, ramurile nu is "echilibrate", m-am dotat cu sarma de cupru si am inceput legarea.Avand in vedere ca e prima mea legare nu a fost prea usor, am si fisurat putin vreo 2 ramuri, dar le-am prins bine la loc si sper sa isi revina.Porbabil va dura ceva vreme pana voi reusi sa reapr aspectul coroanei, dar ambitie am :)
2.Faza cu "dopul" nush cum sa o rezolv...i-am dat jos folia, nu pot sa zic ca are cicatrici foarte urate.Am inceput si am crestat un pic de jur imprejur triunvhiul in portiunea aia sa vad daca se umfla putin, sa nu se mai vada ca a fost altoit.daca merge o sa fac asa cu tot trunchiu ca sa fie tot trnchiu mai gros decat locu unde a fost altoit.
3.Aici ii marea problema.Am taiat o portiune dintr-un bidon de 5l de apa si ma gandeam sa acopar cu el aproape in intregine umflaturile, sa crestez un pic scoarta si sa acopar cu pamant.Asa poate mi se fac niste radacini si la urmatoarea schimbare a pamantului pot sa tai in mare parte radacinile existente, si sa ingrop radacinile nou formate.Problema sau delima e urmatoarea...se pot forma niste radacini puternice si sanatoase din umflaturile alea?Alta chestie la care m-am gandit(poate zic o prostie dar asta e :) ) e sa nu il mai ud o vreme.Daca ziceai ca ficusul isi face rezerve de apa si nutrineti in umflaturile alea ma gandeam sa il pun la seceta si foamete sa "slabeasca" putin.merge?
Scuze de postu asta cat un roman dar s-au adunat multe de cand nu am mai reusit sa intru pe forum.mersi de ajutor



P.S.Al meu e ficus retusa sau cordata?
 

lorisl

Member
Stiu ca devin stresant, dar am nevoie din nou de ajutorul vostru :D
Intr-un final am hotarat sa tai unul din cei doi bulbi, poate asa o sa iasa ceva mai ok, dar avand in vedere ca is incepator am zis ca o sa fac operatiunea asta anu viitor, cand o sa stiu mai multe(sper).Pana atunci vreau sa ii schimb pamantu pt ca are tot felu de vietati pe el si ii un pamant rau, ca de flori, deloc drenant.Ce substrat sa folosesc(am pamant de bonsai si argila expandata).
Apoi m-am gandit sa incep sa imi fac un nou copacel din asta prin macotaj aerian.Iau un pahar de unica folosinta si il pun ca in imaginea de jos, cu pamant de bonsai amestec cu argila expandata.Merge nu?Cat il las acolo?Si cel mai inportant trebuie sa crestez un pic creanga aia ca sa poata sa iasa radacinile?

Mersi anticipat.
 

DracuMic

Member
Nu-l taia mai Lori ca e prea subtire,nu faci mai nimic din el.
Am eu scos de vre-o saptamana un Fagut din padure,am vrut sa-l duc la munca dar m-am razgandit.daca tot vrei sa mai ai ceva pe acasa ti-l dau tie sa ai cu ce sa te mai stresezi :) pana ajungi la padure.!
Azi nu ca uite ce ninge afara si nu mai ies da` maine ne vedem noi cumva sa te cadorisesc.!
 

lorisl

Member
nu refuz nimic :) si mersi in avans
Dar oricum am vazut multe ficusuri faine si vreau si eu unu, eventual merge sa incerc ca o creanga mai groasa?
Da-mi maine un apel si te sun si vin dupa el.Da asta numa daca ti in plus ca nu vreau sa te "fur" numa asa de un copacel :)
 

DracuMic

Member
stai linistit ca nu ma furi,imediat se face vremea buna sa va trebui sa ma bat pe spatiul din balcon cu soacra-mea,eu cu lemnele ea cu begoniile.
Daca ar vedea "Majoritatea feminina" de pe forum postul asta sigur i-ar da dreptate soacra-mi da` nu ma las :evil: .
 

bandi87

Member
sa nu te lasi!!...si eu ma lupt cu maicamea :rofl: ...nu-i cer bani pe bere si tigari..dar loc pe balcon sa-mi dea!! :evil:
 

lorisl

Member
tineti-va bine: am MELCI la ficus :rofl: Aia cum o mai ajuns acolo, dar mai important cum scap de ei?Schimb pamantu?
 

Sash

Active Member
:rofl: Mie nu-mi palc begoniile asa ca nu tin cu soacra :rofl:

Si am am descopert de curand un melc, nu la bonsai ci la o orhidee... Mi-a fost mila de el ca tare era delicat, dar pana la urma l-am aruncat si sper sa nu mai aiba frati.... ca parca nu m-as apuca de schimbat substrat cat timp planta pare ok...
 

vali

Active Member
Moderator
lorisl a spus:
tineti-va bine: am MELCI la ficus :rofl: Aia cum o mai ajuns acolo, dar mai important cum scap de ei?Schimb pamantu?
Mai Lori... Alin schimba pamantu' ca a vazut 2 rime... Tu ai vazut un melc (scuze, poate mai multi) si intrebi daca sa schimbi pamantu'...
Mai lasati-i mai fratilor si pe ei sa respire Nu mai stati asa cu inima la gat si nu-i mai stresati pentru orice rahat (sau baclava, sau sarailie :) ).

Io sa fiu melc, n-as musca dintr-un ficus nici de-al :evil: , pentru ca-i mai lipicios ca mine. Lasand la o parte latexul ficusului, si alte bla-bla-uri... pentru ca un melc sa devina un pericol pentru copacel, ar trebui sa fie cam de statura copacelului (Jurassic melc!). Banuiesc ca cel de care vorbesti tu, nu are mai mult de 6-8 mm in diametru (cochilia!), iar asta, ca sa fie un pericol, ar trebui sa vina cu toate neamurile sale (j'de mii de exemplare) pe capul copacelului tau (si nici atunci...).

Incearca si tu sa gandesti ca un copac. Ce te-ar deranja mai mult: un melc care se ... opreste pe radacina ta, sau sa vina unul si sa-ti ia tot pamantu' de sub radacini si sa-ti puna altul?... ca a vazut un melc :|
 

lorisl

Member
eu intrebam, doar ca is mai paralel.Da nu are numai melc, ca are de toate, faci salata din ce am in substratu ala :rofl: , rame, melic, insecte, dar toate pe pamant. Vroiam sa stiu numa cat is de daunatori, nu de alta da eu nu am mai intalnit melci la plante de ghiveci :D de schimbat nu il schimb, las oepratiunea pt la anu.
 

vali

Active Member
Moderator
lorisl a spus:
Da nu are numai melc, ca are de toate, faci salata din ce am in substratu ala :rofl: , rame, melic, insecte, ...
Mai, nu stiu cum le vedeti voi pe toate... eu nu reusesc... si nu am reusit niciodata! :nu stiu:
Aaah, vedeam si io cate-o musca rablagita (si neagra)..., cate-un paianjen ROSU care se ..., dar atat! Nimic deranjant.
Cred ca imbatranesc si incepe sa ma lase vederea... si rabdarea. :rofl:
 

lorisl

Member
vali a spus:
lorisl a spus:
Da nu are numai melc, ca are de toate, faci salata din ce am in substratu ala :rofl: , rame, melic, insecte, ...
Mai, nu stiu cum le vedeti voi pe toate... eu nu reusesc... si nu am reusit niciodata! :nu stiu:
Aaah, vedeam si io cate-o musca rablagita (si neagra)..., cate-un paianjen ROSU care se ..., dar atat! Nimic deranjant.
Cred ca imbatranesc si incepe sa ma lase vederea... si rabdarea. :rofl:
sau poate ai tu grija mai mare de ele.Eu sigur gresesc pe undeva de am asa cocktail de vietati pe acolo :)
 

vali

Active Member
Moderator
lorisl a spus:
... sau poate ai tu grija mai mare de ele.
Lori, eu cred ca este exact OPUSUL!
Eu NU incerc sa am atata grija de ei/ele.
Depinde cum privesti lucrurile. Eu vad relatia cu bonsaii ca si relatia cu sotia sau copilul: NU POTI AVEA PRETENTIA SA CONTROLEZI TU, TOTUL! Nu poti avea tu, intotdeauna ultimul cuvant (si din punctul meu de vedere, nici n-ar fi interesant; fara doza de "neprevazut" din bonsai, cred ca as trece DE MAINE la altceva).
Lasa-i si pe ei sa-si exprime punctul de vedere... Lasa-i si pe ei sa ia decizii... Lasa-i si sa se chinuie cu asa-zisii daunatori de care tot vorbiti pe-aici, o rama, un melc, o musca, un extraterestru...
Daca tie ti se pare (LA O PRIMA VEDERE!!!) ca ceva le face rau, asta nu inseamna ca neaparat asta e... DAR: Incearca sa inveti TU de la ei... OBSERVA-I!!! Daca-i iubesti intr-adevar, stai cu ochii-n ei zilnic si simte-te bine cand faci asta, nu o percepe ca pe o corvoada. Crede-ma ca nu vei gasi un profesor mai bun! De pe forumuri, blog-uri, din carti, articole, vei invata numai reguli generale, care nu stiu cat iti vor fi de folos in conditiile in care nu te intereseaza sa tii mai mult de 2-3 copacei (hai 10!). Lasand la o parte faptul ca prin sursele mentionate mai sus, nimeni nu spune intotdeauna totul. Nici daca s-ar putea...
 

lorisl

Member
eu tot incerc sa nu ii sufoc cu "atentie", da ii greu ca mereu imi vine sa vad ce mai face unu si altu, daca are ceva muguri noi bla bla.Oricum la ficus ii merge bine, ii dau multe frunze noi, desi pamantu ii pamant de flori si retine foarte multa apa.Oricum is ferm convins ca dupa ce o sa am vreo 4 5 6 copacei o sa fie mai ok ca nu ii pot sufoca pe toti deodata :rofl: .mersi mult de sfaturi vali
 

vali

Active Member
Moderator
Dupa cum spuneam pe la pag. 3 a acestui topic, anul acesta erau in program niste grefe de radacini.
S-au facut si astea... in parte! pentru ca mai sunt vreo 3 fire prin spate, care nu sunt atasate inca; am asteptat sa vad daca se prind, ca erau cam anemice.
Imagini cu rezultatul:
Multumesc pentru folia de altoit, Flo! Dupa cum vezi, am pus-o repede la treaba :)
Aici e o imagine de sub copacel, in care se poate vedea (oarecum) structura ramurilor
 

vali

Active Member
Moderator
:) Nici nu se pune problema s-o fi carat degeaba.
Candva, cumva, tot o puneam eu la treaba. Dar s-a nimerit sa-i fac safteaua acum :D . Si eram si curios cum se comporta, comparativ cu ce am mai folosit eu pana acum, asa ca am profitat de ocazie. :D
 
Sus