Atonik (stimulator de crestere)

lili

Member
carla_ro_b a spus:
Lili te rog spune-mi de unde achizitionezi substantele? Exista si in magazinele gen pepiniera Romstal sau carrefour, selgros,etc? Sau trebuie sa ma duc la magazine mai mici?
Buna Carla si bine ai venit printre noi!!!!!! :D
Draga mea, eu aceste ingrasaminte, biostimulatori si cum le-o mai fi zicand :rofl: ..... le-am cumparat de la magazinele fotosanitare sau cele care vand seminte de cereale,legume, furaje si alte accesorii cu specific agricol. :wink:
Nu am vazut sau gasit in florarii ori in magazinele gen carrefour, metro ...ca de Romstal nu vorbim( nu se regaseste in zona noastra geografica).
Daca esti interesata de ceva anume...ne povestim pe mp.
 

carla_ro_b

Member
Merci mult cu siguranta te voi mai deranja pe PM fiindca termin casa si imi voi amenaja curtea si voi avea nevoie de cateva informatii.

E placut sa revii printre prieteni dupa mult timp :D
 

radu

Member
O intrebare si o rugaminte in acelasi timp !!!
Am facut ieri marea prostie sa pulverizez plantele cu Atonik dar cu o concentratia gresita ( facand niste calcule eronate ). Citind acum prospectul am realizat ca concentratia folosita de mine este de 2,5 ori mai mare decat cea normala. Fiind plecat de acasa pentru cateva zile vreau sa va intreb , o sa mai gasesc plantele mele intregi si sanatoase la intoarcere ??? Fiindca mor de curiozitate si nerabdare pana ajung acasa in cateva zile si nu-mi ramane sansa decat sa va interb pe voi !!!

Multumesc si astept pareri de la cei initiati !
 

radu

Member
Va rog nu vrea nimeni sa-mi raspunda la intrebarea postata mai sus pentru a ma linisti oricare ar fi raspunsul !
 

simona2

Member
Stai linistit , ca nu se va intampla nimic .Dar asta nu inseamna ca trebuie sa folosesti cantitati mai mari . Le poti arde .
 

radu

Member
Mi-ati putea spune va rog, de cate ori maxim as putea stropii plantele cu Atonik si la ce interval recomandati ? Se pot si uda plantele cu Atonik sau numai stropii ? Florile si fructele plantelor se pot stropii sau numai frunzele ? Multumesc !!!
 

simonac

Member
din cate stiu eu, atonik-ul se foloseste o data la cateva luni bune si se pune si in apa de udat; dar despre stropitul fructelor nu stiu ce sa-ti raspund
 

simonac

Member
eu intotdeauna am folosit concentratiile mai diluate decat recomanda producatorii, ca nu se stie niciodata...
 

miki70

Active Member
Am o clematita anemica, doar un fir de 30 cm are si de cand am cumparat-o (are o luna si ceva) nu-i da nici un lastarel. Sunt niste mugurasi mici de atunci dati dar nu evolueaza deloc. Pot sa o pulverizez cu Atonik? Sau ce altceva imi recomadati? Vreau sa o vad mai stufoasa :wink:
 

doina

Member
Si eu am folosit Atonik. Eram suparata pe Hibi al meu ca nu dadea nici in semn de viata, pur si simplu stagna nici nu murea nici nu-i apareau frunze noi.In 2 saptamani dupa stropire cu Atonik conc.1/4000 toti lastarii au nu doar frunze noi si boboci. :rofl: Am citit pe un alt forum ca poate fi folosit la udari regulate dar in concentratie de 4 ori mai mica , eu il folosesc pentru violete si le merge foarte bine. :D
 

miki70

Active Member
Eu inca nu mi l-am achizitionat. Acum chiar m-ai convins sa il iau pt ca tb neaparat sa ii dau unei clematite care doarme in faza asta de cand am pus-o si nu e putin, sunt 2 luni. Alta clematita pusa odata cu ea s-a urcat in copac deja , are peste 3 m dar flori ioc :( .
 

Mali_

Member
Am folosit si eu Atonik la recomandarea doamnei de la farmacia fitosanitara. Cand mi-am mutat hibiscusii din gradina in ghivece am avut vreo 3 care au fost tristi, isi lasasera frunzele in jos si vroiau sa se usuce. La recomandarea doamnei am diluat Atonik in apa si am udat din plin. Hibiscusii si-au revenit, chiar daca pe unu l-am tuns ca sa isi revina mai repede, dar acum sunt ok. Deci a avut eficienta scontata.
 

lelia

Well-Known Member
Nu credeam ca un ingrasamint sa poata fi atit de eficient .Atonik m-a contrazis iar acum nu mai pot fara el .L-am folosit peste tot ;in gradina ,livada, plante de gradina si interior este foarte bun . :D
 

nico.agat

New Member
flori

Da, intradevar Atonik am folosit si eu,este bun ,am pus peste 30 frunzulite de violete in septembrie cu el{am inmuiat frunzulita in Atonik si la terminare am pus in apa 0,5 ml Atonik la 2 l apa si le-am udat}si acum le am astept sa iasa puii. Am mai udat cam la luna cu el la fel.
 

Fleur

Active Member
Pot sa combin atonik-ul cu un insecticid nu-i asa??? Nu se mai vad instructiunile pe sticla mea si daca-mi amintesc bine doar cu fungicide nu se amesteca.
 
Sus