Arborele de cafea, tuns?

carmenn

Member
Eu i-am luat din Ungaria, Debrecen...
Azi am vazut ca au adus la serele Dacardi in Oradea. La vreo 13 lei parca un ghiveci cu peste 10 plante de marimea celor din pozele mele, deci dupa calculul meu de 1 an de zile, maxim.
Eu din pacate nu stiu cand mai trec prin Oradea, insa poate gasiti o modalitate sau sunati la ei sa vedeti dc nu trimit in tara.
 

marean

Active Member
Merci mult de raspuns,era un pln de viitor,insa eram curios pe unde si cum as gasi la nevoie :mrgreen: .
Sper ca am citit eu prost si nu mi-ai vorbit la plural,ca doar nu-s cine stie ce vedeta (eu ,personal,tutuiesc pe toata lumea de pe aici :mrgreen: ) :rofl: !
 

carmenn

Member
:D deja imi imaginez cand intr-adevar va face cafea, cu cata grija ii voi culege boabele, ca pe niste raritati...Cafea, poate dupa ce strang vreo 50 de ani... :rofl:
 

marean

Active Member
Eeee,lasa Carmenn,nu e bai!
Se va strange materie prima de o cescuta macar :wink: !
Oricum,e foarte frumos si asa,e un copacel foarte decorativ,o achizitie de invidiat si pretuit!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
te-am imitat Carmenn.
Cred ca trebuie sa le leg un picut spre virf ca sa stea fix.Macar pentru o perioada :? .Restul la alte ghivecele.
 

carmenn

Member
Ma bucur. :) Sa vezi ce fain vor arata cand cresc mai mari si se lemnifica mai bine tulpina... Sa-ti traiasca.
Mie imi place foarte mult culoarea frunzelor si faptul ca lucesc natural fara sa le stropesti cu ceva special. Nu mai spun de mirosul florilor, ca doar am auzit de el...
 

simionana_2104

New Member
...sa va traiasca dragilor!
...buna ideea de gradinar!
dar eu i-am separat si am mai si dat din ei, dar nu
asta e problema, ci ca se cam usuca... cel putin frunzele de jos, si cred ca stiu unde am gresit , ca pe unii i-am mutat intr-un pamant care era cam rece... oare scapa??ca mi-ar parea rau, mi-am cerut iertare de la ei , dar nu stiu daca au auzit...
doar ca ai mei unii sunt asa de mici ca un bat de chibrit, pe aia ii impletesc mai incolo, chiar ma gandeam ce sa fac cu ei ca nu mai am loc de atatea ghivece... :cry:
 

carmenn

Member
Nu e o planta pretentioasa. Ii place apa, cel putin a mea bea multa.
Si eu cand am scos dintr-un ghiveci niste fire sa le fac cadou, cele date au stat cam pleostite cateva zile, le deranjasem radacinile, probabil.
Mai pulverizeaza-le cu apa.
Si la mine chiar o frunza eventual s-a prajit putin pe margine, s-a uscat, dar cat timp restul sunt ok, nu-ti fa griji.
 

simionana_2104

New Member
ooo. cat ma bucur,draga carmen, ca ai avut dreptate, le-am pulverizat le-am mai pus si niste apa noua si azi si-au revenit .. spectaculos.. nici nu mai speram la cat de rau aratau saracii.. si le-am scos si pe pervaz in afara...
:wink:
acum inseamna ca am de lucru sa impletesc si eu vreo trei...
:D :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am facut si eu cu un ghiveci cu mai multi arbori de cafea. Nu pot sa zic ca mi-am dorit, dar daca tot au aterizat la mine va trebui sa-i dragalesc. Stie cineva care este temperatura minima de vegetatie?
 

sicora fabian

Active Member
Al meu sta la minim 10 grade si are si "cafelute", dar in noiembrie l-au prins frigurile alea afara si n-a patit nimic!
Deoarece are doua varfuri, am incercat un marcotaj aerian.
 
Sus