Arborele de cafea, tuns?

vio06

New Member
Sfatuiti-ma, pot tunde arborele de cafea pentru a-i aranja coroana ? Multumesc! :shock:
 

carmenn

Member
cine mai are arbore de cafea, se poate sa va uitati un pic la exemplarul meu? tocmai l-am achizitionat, scrie cafea pe el, insa din pozele vazute pe google frunzele plantei mele nu prea seamana :roll: sau e prea mic...e drept ca pe net am vazut plante mai mari...
frunzele sunt semicercuri dispuse fata in fata, iar in varf cresc alte frunze, lunguiete...
in ghiveci sunt mai mult de 10 fire , care au maxim 2 perechi de frunze.
deci probabil ca sunt inmultite din seminte.
si daca e cafea, intr-adevar, care e ritmul de crestere al plantei pana devine "arbore", si infloreste in fiecare an? chiar daca planta mea e mica, pana la vara are toate sansele sa fe suficient de matura pt a inflori.

Va multumesc...
 

carmenn

Member
hm...e adevarat ca dc provine din samanta are devoie de pana la 10 ani pt a inflori?
a mea sigur provine din samanta..dupa cum arata..sunt ateva fire, fiecare cu radacia proprie, intr-un manunchi...
mi-e greu sa cred ca va inflori atat de tarziu...
cine mai are arbore de cafea???
care e ritmul de crestere??
 

carmenn

Member
tin sa va anunt ca plantele pe care le-am achzitionat mai demult, sunt intr-adevar de cafea...am vazut aceeasi planta la aceeasi dimensiune, la gradina botanica in cluj, la 10 lei firul....
deci peste un an, o sa-mi fac o ceasca de cafea din productie proprie :wink:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
eu recunosc ca asemenea arbore de cafea cu frunze rotunde nu am mai vazut :oops:
si eu am unul, l-am cumparat in 2002. avea in jur de 40 cm inaltime. astazi am descoperit prima bobita de cafea, inca e mica si verde. sper sa mai creasca si sa o pot valorifica. abia astept sa am un cafelut nou. :ingeras:
 

carmenn

Member
doar primele 2 frunze sunt rotunjite...restul cresc normal, adica sunt ascutite la varf...deci am cate 4 , respectiv 6 frunzulite la orizont...deci crestem, crestem :wink:
 

simionana_2104

New Member
separare pui de coffea

am achizitionat si eu un ghiveci in care se lafaiau 15 mladite de cafea, erau urmele de boabe pe langa ele si le-am separat, ca mi-am zis ca trebuie , nu cred ca le era bine in tufa, numai ca acum sunt cam vestede, sper sa isi revina ca am mai si dat din ele si sa nu ma faca de ras si sa moara asa fara de veste... :cry:
exersez si in arta fotografica si o sa ma laud si eu cu niste fotografii... :oops: :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: ............Carmenn cafeaua se face din boabe care cresc la soare.Oare nu crezi ca le e mai bine asa?
Acum serios.Eu l-am scos de vreo saptamina.Daca nu ii mergea bine pina acum s-ar fi intimplat ceva-ceva cu el.Un semn,orice.Cere mai multa apa in rest..........totul e OK.
 

radu

Member
Am cumparat o Coffea la ghiveci, dar problema e ca sunt apr. 10 mladite in ghiveci. Intrebarea: le las pe toate asa sau le mai despart ? Se pot dezvolta toate ? Ca mai am un ghiveci achizitionat doar cu o sg. mladita !

Multumesc !!!
 

carmenn

Member
Si eu cand le-am achizitionat tot asa erau peste 10 fire intr-un ghiveci.
Ce am facut eu ? Le-am impartit in 3 ghivece, plus am mai dat cate un fir -2, si am tot impletit smaditele tinere. Acum deja s-au lemnificat, au crescut grozav si arata foarte bine.
Intr-un ghiveci mic am 3, intr-unul mai mare, am avut mai multe dar am mai dat altora si am ramas tot cu 3, si in al 3-lea ghiveci am vreo 5-6 impletiti in cate 2 coloane. Acestea au crescut cel mai bine, la un pervaz unde are doar dimineata soare cand rasare.
II place apa , si ii place sa fie pulverizat.
Din ce am vazut eu un arbore de cafea la gradina botanica, nu are un aspect prea dragut ca planta singulara, caci nu e foarte ramificat ( noi il putem tunde totusi ), si de aceea l-am impletit.
Daca optezi pt impletirea unor smadite, ti-as sugera sa o faci acum cand sunt tineri si vezi, caci in timp se lemnifica si nu le mai poti aranja cum ai vrea.
Mult succes cu ele. Am auzit ca at cand e inflorit e demential mirosul... :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Arata si la fata ce si cum ai facut sa iti urmez exemplul :) .Nu sa te copiez,nuuuuu..............doar sa vad :mrgreen: si sa fac la fel :rofl:
 

carmenn

Member
Acesta e afara :
Asta l-am cam predestinat bonsai, da nu stiu daca va iesi :
Si cel mai mare si mai frumos, doar ca e intors in lateral si nu stiu sa-l intorc pe album :
 
carmenn a spus:
cine mai are arbore de cafea, se poate sa va uitati un pic la exemplarul meu? tocmai l-am achizitionat, scrie cafea pe el, insa din pozele vazute pe google frunzele plantei mele nu prea seamana :roll: sau e prea mic...e drept ca pe net am vazut plante mai mari...
frunzele sunt semicercuri dispuse fata in fata, iar in varf cresc alte frunze, lunguiete...
in ghiveci sunt mai mult de 10 fire , care au maxim 2 perechi de frunze.
deci probabil ca sunt inmultite din seminte.
si daca e cafea, intr-adevar, care e ritmul de crestere al plantei pana devine "arbore", si infloreste in fiecare an? chiar daca planta mea e mica, pana la vara are toate sansele sa fe suficient de matura pt a inflori.
aici e planta..
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0071.jpg
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0070.jpg
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0069.jpg
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0068.jpg
Va multumesc...
nu pot sa vad imaginile
 

carmenn

Member
nu mai am contul respectiv , de aia nu se vad...da le vezi acum crescute bine.
Cand erau mici, primele 2 frunze erau rotunde. Pe urma restul au crescut normal. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,multumesc frumos Carmenn.Voi trece si eu la actiune ca imi place ideea.Si bineinteles le voi poza ca sa vezi ce a iesit :)
 

marean

Active Member
Carmenn,sunt superbi pomisorii tai de aur negru din care se obtine vitalitate lichida!
De unde i-ai luat si cat au fost,ca taaare mi-ar placea si mie si ma bate un gand pt viitor :mrgreen: !
 
Sus