Aranjamente de iarna

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ana, primul imi place si mie desi nu se vad foarte bine toate detalii: pare sa aiba crizanteme dar si niste trandafiri galbeni? Oricum, eu iubesc aranjamentele de Craciun care au si flori naturale asa ca mi se pare foarte buna ideea ta de a folosi si flori :wink:
Daca mi-e permisa o sugestie, cred ca ar arata foarte bine daca florile ar alterna si ca inaltime - adica daca n-ar sta grupate toate in jurul lumanarii si ar avea un joc si pe inaltime :D

Cornelia, frumos aranjamentul - cred ca mai merg niste globuri mici rosii, ce zici?
Am facut si eu cateva in ultimele zile:
https://picasaweb.google.com/1174759916 ... 7269995250
 

miki70

Active Member
Foarte frumos aranjamentul tau Madalina. Eu am o coronita neimpodobita, nu stiu ce sa-i fac. De fapt nici nu am materie prima :( I-am pus in mijloc un ornament cu o lumanare dar nu-mi place.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Miki, in tot albumul sunt o groaza de aranjamente de iarna ca in ultimele zile tot asta am facut :)

Pai, pentru coronita ta ti-ar trebui asa:
- conuri de brad - de preferat de acelasi soi si in functie de marimea lor intre 3 si 6 buc. Poti sa le "pudrezi" cu spray de zapada, o sa arate foarte bine.
- felii de portocala (daca vrei - tai portocala si usuci feliile pe calorifer)
- batoane de scortisoara
- globulete (mici sau medii, nu foarte mari)
- orice alt material natural (frunze mai deosebite - de ex. frunze de magnolie pe care le poti auri cu spray special, crengute cu bobite rosii sau albe, frunze de ilex, etc)
Materialele le prinzi cu sarma de coronita.
Spor la treaba!!
 

miki70

Active Member
gradinar1 a spus:
Multumesc Miki, in tot albumul sunt o groaza de aranjamente de iarna ca in ultimele zile tot asta am facut :)

Pai, pentru coronita ta ti-ar trebui asa:
- conuri de brad - de preferat de acelasi soi si in functie de marimea lor intre 3 si 6 buc. Poti sa le "pudrezi" cu spray de zapada, o sa arate foarte bine.
- felii de portocala (daca vrei - tai portocala si usuci feliile pe calorifer)
- batoane de scortisoara
- globulete (mici sau medii, nu foarte mari)
- orice alt material natural (frunze mai deosebite - de ex. frunze de magnolie pe care le poti auri cu spray special, crengute cu bobite rosii sau albe, frunze de ilex, etc)
Materialele le prinzi cu sarma de coronita.
Spor la treaba!!
Madalina multumesc pentru sfaturi . O sa-mi smotocesc creieri si o sa-i fac eu ceva :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Madalina niste globulete rosii zici? Coronita pare destul de incarcata cand te uiti la ea in realitate. Cred ca poza nu-i reflecta aspectul. Dar o sa incerc si cum zici tu. Merci.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Poate nu refleta poza realitatea??
Eu ma gandeam la globuri cat falanga degetului mare, mai mici decat o minge de ping-pong, rosii, puse intre ciucureii rosii mai spre margine. Eu stiu??? Zic si eu :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ok, incercam. Si alte poze la coronita, si cu globulete si... Alta coronita. Ca timp mai e. Pupi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo fetelor si nu numai!Nu am intrat in aceasta sectiune pana acum cand am ramas muta de admiratie!
Aveti niste aranjamente de vis si va felicit pe toti pentru rabdare,imaginatie si frumos!
 
gradinar1 a spus:
Ana, primul imi place si mie desi nu se vad foarte bine toate detalii: pare sa aiba crizanteme dar si niste trandafiri galbeni? Oricum, eu iubesc aranjamentele de Craciun care au si flori naturale asa ca mi se pare foarte buna ideea ta de a folosi si flori :wink:
Daca mi-e permisa o sugestie, cred ca ar arata foarte bine daca florile ar alterna si ca inaltime - adica daca n-ar sta grupate toate in jurul lumanarii si ar avea un joc si pe inaltime :D

Cornelia, frumos aranjamentul - cred ca mai merg niste globuri mici rosii, ce zici?
Am facut si eu cateva in ultimele zile:
https://picasaweb.google.com/1174759916 ... 7269995250
Multumesc ! Sunt crizanteme si trandafiri intradevar ,nu aveau codita mai mare ,le-am luat din gradina ce a mai rezistat pe vremea asta ,la urmatorul o sa tin cont de sugestie
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Corina, crengutele de brad sunt infipte in burete floral - il gasesti pe la florarii sau la magazinele de gradinarit - se numeste burete umed.
Il pui in apa rece si-l lasi sa absoarba singur apa pana se scufunda. Crengutele de brad le tai, le cureti acele la codita si le infigi in burete. In felul asta, aranjamentul dureaza mai bine de 3-4 saptamani :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc, ma gandisem eu si la varianta asta, am unul prin balcon de la un aranjament primit :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buretele nu se poate refolosi :) :) asa ca nu are sens sa-l pastrezi! Isi pierde proprietatile de a hidrata plantele odata ce se usuca si odata ce ai infipt in el diverse chestii, celulele respective sunt distruse.
Asa ca ai nevoie de un burete nou!
 

miki70

Active Member
gradinar1 a spus:
Buretele nu se poate refolosi :) :) asa ca nu are sens sa-l pastrezi! Isi pierde proprietatile de a hidrata plantele odata ce se usuca si odata ce ai infipt in el diverse chestii, celulele respective sunt distruse.
Asa ca ai nevoie de un burete nou!
Eu i-am gasit o utilitate buna, l-am taiat in fasii groase de 2-3cm si l-am pus pe fundul unei masti . Pe fundul ghiveciului cu spathiphyllum am pus perlit 3cm restul pamant florasol. Pun apa cat este buretele iar spati bea de acolo, cum seaca apa pun iar. Ghivecele le-am confectionat din bidon transparent, se vad mustatile lungite in jos, ii place foarte mult aceasta metoda.
Deci se pot refolosi :wink:
 
Sus