Aranjamente cu bulboase

Ce va place mai mult?

  • Aranjamente mixte - mai multe culori, plante diverse

    Votes: 0 0,0%
  • Grupaje numeroase cu o singura varietate

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

sicora fabian

Active Member
AP

Nu am spus ca sunt urati, Gabiuta,doar ca nu au un decor fenomenal. Chiar daca nu-i apreciez, ii folosesc totusi destul de des in aranjamente pentru contrast sau pentru a pune in valoare alte flori. Nici negrul nu este iubit de multi. insa ai putea sa pui in evidenta lumina fara aceasta culoare(valoare)? Toate isi au rostul lor, inclusiv zambilele motate si chiar ceapa ciorii! :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: auzi :decor fenomenal :( ............pai depinde cum il vizualizezi :rofl:
Hai ca glumesc............Asa e:alb/negru cea mai distinsa combinatie :!:
 

melimeli

Active Member
irinabv a spus:
Eu mi-am cumparat si de-astea http://picasaweb.google.ro/irissbv/Dive ... 7505807250 A mai avut cineva? Si mie imi plac amestecurile de culori si specii. Abia astept primavara. Sper ca nu mi-au mancat cartitele bulbii :x
astept primavara sa vedem ce zici de ele :) or fi parfumate :?

cat despre cartite,.....la cumnata mea au nenorocit gradina :( nu mai stie ce sa faca===bulbi roase trandafiri ,pomi fructiferi cu radacinile in aer ....gazonul dezastru ies peste tot,pacatoase rau are 4 aparate cu sunete
a incercat cu carbit in galerii,cu fumigene speciale pt. ei :( nu dispar sub nicio forma :oops:
in primavara am reusit sa prindem 4 eu unu ea trei,dar cred ca sunt multi :?

cornelia sunt frumoase asa pe plic :) oare vor iesi asa colorate?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Muscari au un miros suav,de aceea li se mai spune si narcise japoneze.Insa eu nevoie neaparata de o perioada rece.Eventual in frigi dacavreti sa fie infloriti de sarbatori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hop din nou - am scapat iar la cumparaturi:





Alti bulbi de diverse si doua vase pentru aranjamente. Sa vedem cum ma decid sa le grupez. Daca sa le grupez. :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ce de frumuseti,cum naiba sa le rezisti?
Esti o fericita cu ele si langa ele!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Frumoase frumoase dar cam trebuie sa ma opresc. Abia golisem nitel balconul ca acum il umplu la loc.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cat loc iti vor ocupa?
Pune-le mai inghesuite,si vasele sunt frumoase,au orificiu de scurgere a apei sau sunt doar boluri?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va trebui sa gauresc vasele. Au niste orificii marcate, dar gaurile nu sunt date. Plantarea va fi oricum una ingramadita, ca sa ocup cat mai putine ghivece. Vasele astea sunt pentru grupaje, restul o sa le plantez in ghivece. Ma gandesc ca ce am pana acum incap in 2 vase si 4 ghivece. Dar probabil n-o sa ma opresc aici. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am plantat azi 6 feluri de bulbi, dar n-am facut aranjamente. Asa mici cum sunt bulbii aia dar consuma o gramada de spatiu: nu mi-au ajuns ghivecele. Inca n-am folosit vasele pentru bulbi ca ... mi-a fost lene sa le fac gauri. :p
Asadar, am plantat mix zambile , mix muscari, mix chinodoxa, nectaroscordum si 2 feluri de allium. Mi-au mai ramas o gramada de bulbi neplantati. :mrgreen: Tre' sa ma mai loveasca harnicia curand, ca sa nu se strice.
 

Narcy

Member
Cornelia,am si eu o intrebare:eu am apartamentul fara balcon,as putea sa plantez bulbii in ghivece si sa ii tin in casa pe geam de exemplu?sau se vor ofili imediat cum vor inflori? :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca ii feresti de o sursa directa de caldura, sigur. De ce nu? Cel mai bine ar fi sa alegi bulbi de plante scunde: muscari, chinodoxa, narcise si lalele pitice etc. Ca sa-ti dea bine pe pervaz.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uah, iar m-am umplut de bulbi. :) Aseara iar am ajuns cu sacosa acasa. Nu mai am ghivece in care sa-i plantez, mi s-a terminat si pamantul asa ca va trebui sa ma pun pe treaba curand.

Incep sa rasara muscarii pusi acum vreo cateva zile. :D
 

lelia

Well-Known Member
In curand o sa te invidiez :oops:
La tine va fi primavara ,iar eu voi avea de asteptat .... :cry:
Spor la plantat si abia astept sa va floricelele :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
m-am decis sa fac si eu aranjamente in ghiveci
am primit niste bulbi de frezii si de lalele, e prea tarziu ca sa le mai pun in gradina acum, asa ca le voi pune in ghiveci :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Cornelia, vorbesti cu dependenti, asa ca nici o sansa :rofl: Ar trebui sa facem terapie de grup :rofl:
 
Sus