Aranjamente cu bulboase

Ce va place mai mult?

  • Aranjamente mixte - mai multe culori, plante diverse

    Votes: 0 0,0%
  • Grupaje numeroase cu o singura varietate

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru ca e sezonul bulbilor, pentru ca prin magazine au aparut diverse oferte si pentru ca nu se poate sa nu fie macar un aranjament cu bulboase in fiecare casa inainte de Sarbatorile de Iarna ... va starnesc! Ce-ati vazut, ce v-a placut si ce aranjament v-ati propus sa faceti? Eu am ochit cate ceva, dar inca nu m-am apucat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am cumparat pentru ca mi-au facut cu ochiul tare rau muscari si crocus de la Hornbach si mixuri pe culori de la Brico.
O sa pun crocus care infloreste in februarie, apoi lalele si narcise amestecate pentru ultima jumatate din martie si aprilie, pe margine muscari ca-s mai mititele.
Apoi alium in mai multe soiuri si fritilaria meleagris ca planta de bordura.

Ca si combinatii cromatice o sa am lalele rosii cu narcise galbene si muscari, lalele albe si negre cu narcise albe.

As vrea ghiocei si spanz dar nu am gasit decat la Bakker - ati vazut pe undeva asa ceva??
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si mie! Ma gandesc ca peste iarna e cam pustiu... si vreau sa colorez nitel balconul. :wink:
 

melimeli

Active Member
...
ceva nou :) dragutz foc
mai am din anii trecuti mov si galben :D
lalele arata super pe plic :) ,dar eu am cumparat acum 3 ani si nu erau asa cand s-au deschis :( am renuntat la a mai cumpara lalele
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am mai facut rost de 2 sortimente de lalele si un pachet cu Erythronium Pagoda. Iar sambata am cumparat un pachet mix de muscari. Cred ca daca o tin asa, n-o sa-mi mai ajunga balconul ... proaspat eliberat. :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pachet mixt de muscari inseamna ca sunt de mai multe culori?
Eu am vazut doar albastri,de unde l-ai luat,spune-mi te rog frumos.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In pachetul ala ar trebui sa fie albi, bleu si albastri. O sa pozez pachetul sa vedeti. Ce-o iesi din bulbi ... nu pot sa garantez. Vom vedea cu totii. Ca oricum va fi un experiment pozat si parapozat.
 

ana popa

Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Eu am vazut muscari doar albastri si albi. Ai gasit si alte culori, Cornelia?
Eu am vazut saptamana trecuta, in Ungaria, muscari galbeni. Din pacate nu am cumparat, in schimb am cumparat un pachet de lalele duble Freeman, un pachet lalele viridiflora China Town, un bulb fritillaria rosu-orange si unul galben.
 

aleynad

Active Member
Moderator
meli, cauta pe google :) muscari (zambile motate)

i-am descoperit in magazine in primavara si m-am indragostit de ei :)
eu prefer grupajele din aceiasi specie
am plantat deja bulbi de lalele, de crocus si de iris reticulata
muscari i-am plantat sub forma de bordura
ghioceii si narcisele sunt plantate tot sub forma de grupuri
:D deja ma gandesc la primavara :visator:
 

melimeli

Active Member
Muscari armeniacum am si eu :rofl: cel putin asa cred ca se numeste sunt foarte multe nuante :) haber nu aveam ca se numesc asa :oops:
iata am pus si o poza :) juma de ora am cautat in comp :rofl:
 

melimeli

Active Member
ceapa ciorii eu stiu alta planta :)
pacat ca nu am poza ,arata exact ca ceapa numa mult mai subtirica :rofl: iar sus in varf are florile exact ca ceapa ce e lasata pt. seminte :D
 

sicora fabian

Active Member
AP

Da, Melimeli si Aleynad, insa aceasta titulatura i se da in deradere, pentru ca nu este o prezenta spectaculoasa. Sincer sa fiu, nici mie nu-mi place muscari-ul, insa in combinatie cu alte bulboase viu colorate, schimba un pic textura.
 
Sus