Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos Vivi!
Sa ai parte de ei!
Parca Michaela zicea aici ceva de seminte.Poate ca ea te poate ajuta cu niste sfaturi legate de germinarea lor.
 

michaela

Active Member
vivi23ro a spus:
ultima poza e de la cel dungat.. a 2 tija

imi face si seminte, a incercat cineva sa insaminteleze? nu stiu cum trebuie sa arate semintele la cules
semintele cand sunt gata (maturate) incepe capsula sa se deschida usor- atunci sunt gata! dureaza cateva luni bune.
sunt mai multe metode de germinare flotanta... etc cea flotanta se pun semintele intr-un pahar cu apa acoperit cu o folie transparenta(pentru lumina) si stau pe suprafata apei pana incep sa germineze- eu una... am incercat cu worsleya asa si toate semintele s-au scufundat- deci ... n-a mers metoda flotanta :rofl:
asa ca am facut un amestec de nisip/turba/sphagnum si caramida sfaramata si le-am plantat foarte aproape de suprafata solului- din 5 4 germinate....
Am mai incercat cu agaphanthus si le-am insamantat imediat dupa ce s-au deschis capsulele pe suprafata solului(format din pamant de gradina in amestec cu putin sphagnum si au germinat cam dupa o luna.
mai mult.... in ceea ce priveste inmultirea prin seminte cred ca se gaseste in fisa plantei dar asta e ce-am experimentat personal :wink:
Cu hippeastrum n-am incercat niciodata- se inmulteau prin bulbi ce aveam si nu am considerat necesar :)
 

CHRISS

Member
Eu am pus seminte de hipeastrum si am reusit sa obtin 3 bulbisori anul trecut.Le-am pus pe vata uda si le-am lasat acolo pana au incoltit si au crescut un pic mai maricei puiutii.Apoi le-am pus in pamint si acum am 3 bulbisori . :)
Am pus si de agaphantus si au incoltit insa am facut greseala sa le las sus pe centrala si s-au uscat asa ca am ramas fara .. :(

Si inca ceva..am inteles , de la cei cunoscatori ,ca semintele trebuie puse imediat ce se deschide capsula ca altfel nu mai sunt viabile.
 
Bulbul meu plantat acum 1 luna si 2 zile inca nu are de gand sa scoata tija florala. Vad insa ca i-au mai crescut frunzulitele Au vreo 7-8 cm. Oare o sa mai faca flori daca incep sa creasca frunzele din ce in ce mai mult? E apple blossom.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am patit cu 2 pe care ii astept acum sa infloreasca.
Ii luase mama din Kaufland de la reducere cu frunze.
I-am lasat vreo luna in pivnita la rece si pe cand m-am uitat din nou la ei aveau amandoi tije.
Zilele ce vin o sa va arat poze cu unul din ei care trebuie sa se deschida in curand.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superb!
Si daca place si sotului aia da treaba ca ei de obicei stramba din nas la florile noastre.
Asa ca felicitari pentru el.
Ai dreptate are o culoare mult mai frumoasa decat cum ar fi trebuit sa fie.
:D
 
Dragul de el :evil: nici nu stiu ce are :eek: Eu duceam ghivecele cu hipii infloriti in holul luminos si nu prea cald.In asa fel florile tin aproape 1luna.Acuma dragelor,nu si nu.Sa le tin la vedere,sa-i fie aproape,sa se bucure de ele.Auzi :? O fi bolnav :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
simonacerasela a spus:
Dragul de el :evil: nici nu stiu ce are :eek: Eu duceam ghivecele cu hipii infloriti in holul luminos si nu prea cald.In asa fel florile tin aproape 1luna.Acuma dragelor,nu si nu.Sa le tin la vedere,sa-i fie aproape,sa se bucure de ele.Auzi :? O fi bolnav :?
Mda si la al meu i se mai intampla din astea dar rar de tot si atunci le pozeaza si le aranjeaza frumos sa iasa bine in poze.
Dar nu tine mult ca pe urma iar ma intreaba de ce nu mai avem loc in casa de atatea flori...
:wink:
 

michaela

Active Member
simonacerasela - poate se "imbolnaveste" usor si el :wink:
mie nu mi s-a intamplat.... :rofl: decat un " A! Ce frumos e!"..... cam atat! si asta fara un prea mare interes :rofl:
 

IZA

Active Member

In prima poza este ultimul boboc care are alt colorit . In cea de-a doua sunt primele flori :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus