Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una te-as sfatui ca sigur sa iti faca flori sa ii pui la iernat macar 1 luna.
dar sa vedem ce zic si ceilalti.
Sa ai parte de ei!

:D
 

michaela

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
Sunt foarte fericit pt ca am primit in seara asta un ghiveci cu amaryllisi. Insa nu stiu ce sa le fac pentru ca pers. care mi i-a dat ii tinea mereu in casa si din cand in cand le rupea frunzele ca sa creasca altele si sa faca flori. Si fac in fiecare an si se inmultesc ca nebunii ( de-asta mi-a si dat :D ). Intrebarea e ce sa fac cu ei avand in vedere ca decat unul are 1 frunza mare si proaspata, iar ceilalti n-au. Ii bag ia iernat sau astept sa vad daca scot tije florale? Nici nu se mai stie (la cati are) care au inflorit si care nu. Poze aici:

http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Amaryllis/LZUSAGKJWKFJBQWBKVB
http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Amaryllis/WOBFCSYGCMOPTHZIMWL
Bulbii mai mari e posibil sa scoata tija, am vazut si ceva mai micut care nu cred ca va inflori....
acum ... poti sa-i tii si la temp camerei ,cum doresti... insa eu i-as duce la rece, daca vor sa infloreasca vor inflori oricum, poate nu in perioada imediat urmatoare dar in primavara tot vor inflori, de nu.... nu!
 

instructor

Member
Caramell a spus:
Eu zic sa mai aveti rabdare cu ei. Este posibil sa infloreasca mai tarziu. ;-)

Felicitari, Irina pentru Lemon lime, este foarte frumos! A inflorit astazi si al meu, ocazie cu care am facut o mica poza "de familie" cu amarillysii infloriti :)

.

Se pregatesc de inflorit Stargazer si Happiness ;-)
Iar ieri am facut 2 noi achizitii: Tropical orange si Sweet pink care au tije in formare. :oops:
Foarte frumosi sa-ti traiasca
 
Am vazut ca ghiveciul e plin de radacini, daca ii scot o sa se rupa pt ca pamantul e foarte tare. Daca-l ud si apoi ii scot nu cred ca e bine pt ca se umezesc bulbii si vor putrezi in ziar.Sau n-are nimic daca se rup toate radacinile?
 

michaela

Active Member

Lemon lime scoate a 3-a tija.... :D iar la prima tija inflorita, produce capsule- ceea ce nu s-a intamplat la aphrodite. Oare vor fi sterile? eu nu le-am polenizat, insa din agaphatus am pus seminte care chiar daca nu le-am polenizat manual au iesit plantute.... daca cineva doreste capsulele sa incerce, le donez cu drag(evident dupa coacere, daca rezista pana la capat),
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Lemon-ul meu e la prima tija, dar ma astept sa fie un harnicut. Intre timp, infloresc altii. Va pun poze cand ajung acasa. :)
 

macaleandra

Member
michaela a spus:

Lemon lime scoate a 3-a tija.... :D iar la prima tija inflorita, produce capsule- ceea ce nu s-a intamplat la aphrodite. Oare vor fi sterile? eu nu le-am polenizat, insa din agaphatus am pus seminte care chiar daca nu le-am polenizat manual au iesit plantute.... daca cineva doreste capsulele sa incerce, le donez cu drag(evident dupa coacere, daca rezista pana la capat),
Doresc eu semintele michaela daca se poate. Bunica mea a mai inmultit amaryllisi din seminte, e drept ca era din soiul comun si statuse afara planta mama. Poate a prins si al tau un mic curent si va rasari ceva.

multumesc anticipat!!
 
La amaryllis (si in general la bulbi), cand se spune ca are dimensiunea bulbului de ex. 24/26 ... la ce se refera mai exact? La diametru sau la circumferinta sa?
 

michaela

Active Member
macaleandra cu drag....vei imparti capsulele cu Tudose_alexandru daca vor mai fi si pe alte soiuri vi le impart cu mare drag + ca mai asteptam 2 tije pe lemon :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Apropo de ghivece si comportament al bulbilor...
Eu am 8 plantati 4+4 in 2 vase speciale pentru bulbi


Mai am 6 bulbi plantati in ghivece de genul asta, cu diametru de 12 cm


Si inca vreo cativa in ghivece de 15 cm:


N-am observat diferente majore.
2 din cei plantati in vase speciale inca n-au tije dar sunt sanatosi
1 din cei plantati in ghiveci de 12 a avut o tija si a avortat-o (se mai intampla si asa uneori)
toti ceilalti sunt pe calea cea buna

Deci nu pot sa trag concluzia ca dimensiunea ghiveciului e determinanta. In avantaj sunt totusi cei in ghivece de 15 cm pentru ca au o stabilitate mai buna. Dar atat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Infloriti acum acasa:


Bolero, Moonlight, Red Pearl, Red Lion
Mai e inflorit Jewel si se pregateste Dancing Queen tija 2, Minerva tija 3, Blossom Peacock tija 1 si inca unul neidentificat la tija 1

Pe piticii carora abia le-a dat motul nu-i mentionez inca.
 

michaela

Active Member
wow!! ce pepiniera acolo.... :D :D de-abia astept sa se coloreze topicul :wink:

In timp-adica de la un an pe altul- mai bine le merge celor din ghivecele cu diametrul mai mic (exclusa total turba)..... eu asta am constatat insa conteaza si dimensiunea bulbului :wink:

Plus ca forteaza in ghiveci pe masura ce se dezv bulbul, incat arata singurel cand trebuie mutat... mie mi-au deformat jardiniera..... fortosi tare hippeastrumii astia :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Wow!
Ce frumusete e la tine acasa!

Superbi!
Ii asteptam si pe ceilalti ca ai niste frumuseti de numa'

:D
 
michaela a spus:
macaleandra cu drag....vei imparti capsulele cu Tudose_alexandru daca vor mai fi si pe alte soiuri vi le impart cu mare drag + ca mai asteptam 2 tije pe lemon :wink:
miha, daca-ti mai ramane vreo capsula , vreau si eu.
multumesc.
 
Am dat 23,9 lei pe un amaryllis Stargazer acum vreo jumatate de ora. M-a incantat mult dimensiunea bulbului. Are aproape 32 cm circumferinta. Am dat mult rau? :? N-am putut sa ma abtin...Locatia : Mr Bricolage Vitan. Avea la 2 preturi: cei cu bulbi mari la 23,9 iar cei putin mai mici cu 17,9. Cei mari : red lion, white, stargazer. Mici: sweet pink, red lion, orange. Poze cu al meu : http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Amaryllis (ultimele 2 poze)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus