Am invazie de???

maresmarian

Member
m-am uitat pe net, numele "oficial" este : Iphiclides podalirius. (Scarce Swallowtail)
nu am gasit nici o referinta ca ar da atac la toamate, ba chiar se "hraneste" cu ceva specific si limitat (Prunus spinosa), de asta e si pe cale de disparitie, si e pe lista speciile protejate in cateva tari.

asa arata omida care da atacul ?
http://www.flickr.com/photos/20427639@N06/3046614678/

asta ar fi ce iese de la ei.
 

elianna

Well-Known Member
La rosii s-ar putea sa fie alta omida, nu stiu ca nu le-am vazut. Am vazut doar gaurile. Eu n-am avut incotro si am stropit cu Fastac. Acum rosiile sunt OK insa mi s-a recomandat sa nu culeg inainte de min. 10 zile, mai bine chiar 2 sapt. La celelalte plante am vazut ceva mic gen omida neparoasa asemanatoare cu un vierme. M-am gandit prea tarziu sa le fac poza si acum cred ca-s fluturi :rofl: dar plantele au ramas ciuruite. :(
 

ghia_don

Active Member
Iaca, aista-i capul rautatilor :x ...
Si ma bucur ca nu seamana cu larva de Coada rindunicii ,ca deja nu-l mai vedeam cu ochi buni :) ..
Dar pe cel din poza il nimicesc cu cruzime cind il gasesc :x
 

elianna

Well-Known Member
Da, azi am gasit si eu unul sau una cazut intr-un vas si tot cam asa arata. Culmea e ca de vazut nu prea i-am vazut, am vazut doar pagubele :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mi se pare ca arata la fel cu cel postat de Doina si omizile care-mi halesc mie trandafirii...mereu zona dinspre varful lastarului, il lasa chel, dar am observat ca, daca sunt multi pe o planta ajung si mai jos, la frunzele mai batrane :x
Cand sunt mici stau incolacite, ca un cerculet
 

elianna

Well-Known Member
Da, asa am vazut si eu vreo doi pe frunze de trandafir, un colacel mic. Doar ca n-am stiut sa caut cu atentie si am vazut doar frunzele ciuruite si bobocii mancati.
 
Sus