Am invazie de???

elianna

Well-Known Member
La rosiile mele au aparut niste gauri rotunde la codita, se inmoaie si cad. Am fost la fito, mi-a spus ca de la omizi si mi-a recomandat Fastac. Cand am luat la controlat gradina am gasit boboci de trandafiri gauriti si flori de canna la fel. Am vazut si o omida, sau o fi fost un vierme ca nu prea ma pricep, intr-un boboc de canna. Tot la canna unele frunze au gauri rotunde de parca le-ar fi brodat cineva iar uneia chiar i s-au uscat frunzele pe margini parca erau arse de soare. Si un prunus alaturat arata la fel. M-am gandit ca poate i-a "udat' prea mult catelul dar daca e ceva mai grav? Ma puteti ajuta?
 

elianna

Well-Known Member
Pai ce poze ca le-am cules si le-am aruncat. Erau moi de parca erau umplute cu apa - rosiile. La celelalte le fac poze maine.
 

sicora fabian

Active Member
Nu sunt urme de melci?
Necroza (arsura) frunzelor n-are aceeasi cauza cu perforarea. Omizile incep rar sa "rontzaie" de la mijlocul frunzei.
 

elianna

Well-Known Member
Nu, urme de melci n-am vazut desi sunt cativa in gradina dar umbla pe jos si n-am mai vazut de mult urme de la ei.
 

elianna

Well-Known Member
Da' pot sa mai repar ceva, adica sa previn sa se reintoarca sub orice forma? Ce insecte puteau sa fie macar sa stiu sa-mi iau masuri de prevedere pentru viitor. Iar uscarea frunzelor poate fi numai de la soare?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Iaca am revenit.

Arsurile au urmatoarele caracteristici

arsura cu bordura maro-gri deschis si cu aspect de hartie = arsura solara , arsura produsa de chimicale pe frunze , arsura de la soc termic (apa rece pe frunze in miezul zilei toride)

arsuri circulare de aceiasi nuanta marogri deschis= fungopatie de la o ciuperca care provine din sol sau din apa de udat

arsuri pe marginea frunzei cu bordura galben intermediara intre culoarea frunzei si marginea uscata = arsuri de la fertilizari , balanta proasta a sarurilor in sol , aciditate -alcanilitate mare in sol , fertilizari foliare prea dese sau prea puternice.


Legat de muscaturi nu ai cum sa faci nimic decat sa aduci un pradator natural al insectei sau sa faci un control inopinaint spre ora 00:00 - 01:00 cand sunt cei mai activi

Faptul ca ziua dispare inseamna ca isi permit oarece viteza de deplasare :D
 

elianna

Well-Known Member
M-ai dat gata :rofl: adica m-ai pus sa studiez si cand vad cate mai am de invatat ma ia durerea de cap :eek:f: Dar am rabdare ca deh, in doi ani n-aveam cum sa invat prea multe.
 

ghia_don

Active Member
Toate gaurile si frunzele perforate sint de la o omida verzulie, fara par, pe care nici n-o prea vezi decit daca te uiti cu mare atentie...probabil de-al fluturelui din avatarul meu, ca multi au mai fost anul asta :x ..
Le place orice fel de planta si incep meniul cu partile tinere si bobocii . De aceea ai gasit frunzele dantelate, ca sint mincate inca de cind erau nedesfacute..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hai mai Doina, nu fii suparata pe frumusetea asta de fluture, la mine am vazut putini anul asta, as fi vrut sa fie mai multi :(
 

elianna

Well-Known Member
Intr-o seara am vazut pe o floare de trandafir o ganganie, ceva intre musca si albina, care sugea de zor din petala. Era asa bine "infipta" ca n-a plecat decat dupa cea am sprayat-o cu apa. N-a lasat urme :eek: Or mai fi si altele dar sunt prea novice ca sa le identific :)
 
Si la mine am gasit rosii mancate de omizi verzi,si la fel se inmoaie si cad!Sa va spun ca ieri am fost la cules de porumb si am gasit omida din asta pe cocian,si ros putin la cotor!
 

maresmarian

Member
ghia_don a spus:
Toate gaurile si frunzele perforate sint de la o omida verzulie, fara par, pe care nici n-o prea vezi decit daca te uiti cu mare atentie...probabil de-al fluturelui din avatarul meu, ca multi au mai fost anul asta :x ..
Le place orice fel de planta si incep meniul cu partile tinere si bobocii . De aceea ai gasit frunzele dantelate, ca sint mincate inca de cind erau nedesfacute..
fluturii aia sunt superbi, coada randunicii ii numim la noi, asa popular. sunt 2 .. modele, ce ai tu in poza, si inca unul, ceva mai rotud, dar cu acelasi colorit.
nu i-am mai vazut de foarte mult timp :(.
 
Sus