Altoire

cataliny

Member
Re: mastic

adi o a spus:
va trimit o reteta de mastic la rece pe care am facut-o eu si e foarte buna.plus ca nu se denatureaza-o am preparata de 6 ani
reteta 1:730g colofoniu (sacaz),75g seu de oaie sau vita,75gceara de albine si 120g spirt tehnic sau alimentar
reteta 2:830g colofoniu,30g seu,15g smoala,25g cenusa si 90g spirt
toate ingredientele se pun la fiert intr-un vas si se fierb pina se omogenizeaza bine.de retinut:spirtul se adauga cand temperatura masticului scade sub 70 grade celsius pt a impiedica evaporarea.dupa omogenizare se toarna in borcane inchise ermetic.
mastic la rece zici? : "ingrediente la fiert ....scade sub 70 grade ", dar de unde esti ? de pe Mercur ? :eek: :eek: :eek: :eek:
 

adi o

Member
re

prin 'la rece' se intelege modul in care se folosete, adica se aplica rece pe ranile provocate cu ocazia altoirii.!
 

cataliny

Member
Eu , la putinele altoiri am folosit ceara de la lumanare si intradevar se crapa dar se crapa din cauza dezvoltarii altoiului/portaltoiului si asta dupa ce altoiul se va fi prins , sigur ca daca planta e prea tanara e posibil sa sufere de la temperatura mare a cerii .
 

cataliny

Member
Iata cum decurge experimentul meu pe un micut citrus.
Asa arata altoiul initial: http://picasaweb.google.com/catalinyy/A ... 5252202098 ,
si cum arata acum dupa 8 zile http://picasaweb.google.com/catalinyy/A ... 3840089026
Trag concluzia ca-i merge bine , deoarece il tin intr-un mediu umed 87%, cald la vreo 28 grade si cu lumina 1500 lum. cam 16 ore din 24, un acvariu acoperit cu folie transparenta si cu fundul incalzit la 30 grade unde mai tin niste butasi de mandarin si minole care au facut frunzute noi, dar asta e o alta poveste... :D
 

cataliny

Member
Am mai cumparat un C.Limon (am doi) de la Cora si m-am pus pe vanatoare de portocale , clementine , mandarine cu cracute. Si am trecut la altoiri (noua mea pasiune :rofl: ) in primul care este frumos ca forma pentru un viitor copacel mi-am permis doar "stilul" budding cu mugure de mandarin. Pe cel de al doilea l-am fffoarte altoit in stilul grafting cu altoi de: mandarin, portocal, minole si pare sa merga OK, pacat ca nu gasesc si Grapfruit.
 

scd

Member
attila a spus:
In careva zi la real asase vindea clementina cu crengute foarte proaspete
si eu as vrea sa vad ce se poate obtine din ele (doar nu ma coasta nimica )
Dar sanse cred ca este 000000000000000 daca macar ar fii primavara :(
http://i47.photobucket.com/albums/f173/ ... 1167259879
sicamin a spus:
Am incercat si eu dar dupa doua saptamani toti lastarii s-au uscat.
George a spus:
Attila, cred ca ai avea mult mai multe sanse daca ai mai taia din funzele de la baza si daca acoperi crenguta cu un borcan.
attila a spus:
Ok Goerge
Asa voi proceda :wink:
simonaelena a spus:
Credeam ca numai eu m-am apucat sa iau din magazin crengute de citrice... Spre deosebire de voi, le-am pus in apa sa se hidrateze. Sper sa obtin ceva
cataliny a spus:
AAA nu, si eu m-am apucat :rofl: . Sa vedem ce o iesii , sunt bagate la sticluta si acoperite si sunt tot crengute de clementine . Dar daca se prind mai trebuiesc altoite :?:In mod normal ar trebuii sa se prinda , am reusit cu crenguta de maslin si nu vad de ce nu as reusi cu clementine , e adevarat ca era vara , soare si caldurica atunci cand am prins maslinul.
cataliny a spus:
NU , Nu a mers s-au inegrit si uscat si frunzele si cracutele , o fi lipsa soarelui?
cataliny a spus:
Revin , si i-mi dau seama ca de fapt am gresit in post-urile precedente scriind la altoire ceva ce tine de butasire , dar daca tot am scris duc ideea pana la capat si cred ca stiu ce s-a intamplat cu butasii, intre timp m-am informat mai mult , si aviz amatorilor de butasit , trebuie sa stiti ca temperatura solului trebuie sa fie undeva intre 26-30grade iar umezeala 100%.
kriss a spus:
si eu am incercat sa pun lastareii de clementine in pamant, dar si ai mei s-au uscat. :(
cataliny a spus:
Mandarinele si clementinele se prind cel mai greu si la 30 grade in sol , iar daca lamaiul se prinde in 4-6 saptamani , mandarinul se prinde in 16 saptamani. Si peste tot am citit ca lastarii se trateaza cu Auxine , iar eu nu am gasit asa ceva.
 

ghia_don

Active Member
M-am hotarit sa altoiesc un mandarin care inca n-a inflorit, chiar daca are vreo noua ani...acesta Fratele lui de aceeasi virsta a inflorit de anul trecut, asa ca pe asta lenes, l-am trecut la experimente.
Dupa o examinare atenta am hotarit sa-i pun 4 altoi diferiti si o creanga s-o las asa cum e.
Trei altoi laterali i-am pus dupa metoda asta http://jardin-mundani.com/English/GRAFTS/Crown.htm
iar cel din virf dupa metoda asta http://www.jardin-mundani.com/English/G ... eCrack.htm
La final pomul arata asa si ca sa nu se usuce altoii le-am legat cite o punga la fiecare.
Acum, dupa o luna, am scos pungutele si pot spune ca sint multumita de rezultat, pentru ca trei altoi au deja muguri iar al patrulea e verde , dar e mai lenes..
Cei trei altoi prinsi

Am mai altoit unul, dar am folosit oculatia simpla si merge mai greu, nu stiu de ce...sau poate pentru ca e lamai pe lamai :? E prins si acela, dar mugurii se misca tare greu, v-il arat cind incep sa se umfle mugurii mai bine.
Eu sint multumita ca...am facut-o si pe asta :rofl:
 

miki70

Active Member
Stie cineva daca leandrul se poate altoi? Doresc sa fac un copac cu mai multe culori :visator:
 

happy

Well-Known Member
Orice se poate altoi :D
Eu am altoit in ochi dormind ,ieri, kaki pe gutui,peste 3 saptamani va spun rezultatul! :wink:
 

Floria

Active Member
Happy, este cam tarziu pentru Kaki, cand o fi sa creasca si el putin, o sa vina gerul. Va trebui sa-l protejezi foarte bine daca vrei sa-i acorzi o sansa.
 

happy

Well-Known Member
Floria a spus:
Happy, este cam tarziu pentru Kaki, cand o fi sa creasca si el putin, o sa vina gerul. Va trebui sa-l protejezi foarte bine daca vrei sa-i acorzi o sansa.
Sa stii ca am mai altoit asa (prin octombrie anul trecut) si altoiul doar se prinde ,de crescut creste la anul!! :D
 

miki70

Active Member
Ce fel de altoire merge la leandru? Dc il altoiesc acum trebuie sa-l pun la umbra, nu? Acum e plin de flori si-mi pare rau sa-i tai crengile dar cu una as incerca.
 

happy

Well-Known Member
Ca sa nu il tai incearca cu ochi dormind,este cel mai simplu.Daca o sa am timp o sa incerc si eu! :D
 

miki70

Active Member
Multumesc pentru raspuns.
Nu mi-ai raspuns daca trebuie pus la umbra leandrul.
Te rog, poti sa-mi dai un link unde sa citesc despre acest tip de altoire?
 

miki70

Active Member
Multumesc!!! O sa altoiesc si cativa hibiscusi de gradina :wink:

La leandru nu cred ca voi gasi crengi cu mugurasi :nu-mi_place: , sigur merge aceasta metoda? Si tot nu mi-ai spus daca trebuie pus la umbra :(
 
Sus