Altoire

Hariclea

Member
Am si eu o nelamurire... am citit la fisa plantei ca lamaiul, ca sa infloreaca si ca sa faca fructe nu trebuie neaparat sa fie altoit ci tuns zdravan...chiar asa e? Adica are cineva un lamai nealtoit care dupa ce a fost tuns bine de tot a inflorit, macar? Ca sunt tare curioasa... Eu am un lamai de vreo 6-7 ani, e mare, dar nu a inflorit niciodata, dar nici nu l-am tuns chiar zdravan...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Altoirea se face de obicei pentru a grabi rodirea. Din ce am citit eu pana acum, fara sa am experienta cu chestia asta, nu este obligatorie dar este indicata.
 
D

dyayzh

Guest
Lamaiul meu cam tot atata are si nici el nu a inflorit niciodata. Eu am avut in primavara o tentativa de altoire, bineinteles total esuata. Alaltaieri am reluat procesul cu o alta bucatica de vlastar de la un lamii cu fructe. In 2-3 luni va spun rezultatul:)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor eu stiu ca altoirile se fac in mai cu rezultate bune. Sa aveti bafta daca incercati acum, dar este mult prea cald.
 

cer7400

New Member
am si eu o intrebare legata de altoit citrice:
am 4 plante altoite anul trecut: lamai, portocal, mandarin si grepfruit.
din cauza ca sunt altoite anul trecut nu au ajuns inca pe rod.
pot sa folosesc crengute din pentru altoit/butasit?? sau trebuie sa astept sa ajunga pe rod mai intai?
 

attila

Member
Sigur ca ai putea sa folosesti
Dra eu zic sa astepti ce va iesi din ele asa am procedat si eu :wink:
Acum deja linistit ma pot apuca ca am din ce ca am si mancat de pe ele :wink:
Asta este sigur
 

gildi1

New Member
in jurnal scrie asa "Pe langa planta pe care o detineti aveti nevoie de o crenguta de 1-2 ani de la o planta matura care a avut deja fructe."
am incercat si eu de 2 zile altoirea,nu stiu ce va iesi,in general am respectat cele scrise in articol,dar nu stiu ce sanse sint de prindere mai ales ca e prima data cind altoiesc.plantele le-am adus in casa,afara sint 5C noaptea.voi vedea peste 2 luni,tare as vrea sa reuseasca.....ce metode de altoire ati folosit voi?eu am incercat altoirea in ochi.dupa experientele voastre care vi se pare cea mai buna metoda?
 

carmenn

Member
credeti ca pe lamai se poate altoi alta specie?
stiti vb aia cu " m-am urcat intr-un cires , si-am mancat atatea mere, de m-am saturat de pere.." ei, am vazut , mai rara e drept, 2 soiuri de fructe altoite in acelasi copac...
Credeti ca lamaiul s-ar putea cupla cu ceva?
 

blueheart_d

Member
sigur ca se poate Carmenn. eu am vazut un prun, si doua soiuri de mere la un loc :) . nu l-am prins pe fructe dar avea cativa anisori si rodea. cunosc pe cineva mult prea invarsta care face altoiri de-o viata, iar in cazul in care nu are pe ce sa altoiasca, planteaza un copac la intamplare cules de prin paduri si il altoieste. am vazut chiar si pe o tulpina cu diametrul de vreo 6-7 cm inalta de cam 1.5m infipta o nuielusa de altoi prinsa
 

adi o

Member
altoiri

cu respect pt BLUEHEART asa ceva nu cred ca ai vazut -mar pe acelasi potaltoi cu prun :rofl: -si nici nu vei vedea vreodata .incompatibilitati apar si intre doi parteneri de aceeasi specie daramite de specii diferite! se poate intr-un singur pom prune , caise ,piersici,dar prune cu mere niciodata
 

cataliny

Member
Haideti sa vedeti ce mai altoire in miniatura am facut. http://picasaweb.google.com/catalinyy/AltoireCitrice#
Am altoit ceva ce nu stiu ce este cu un ochi de lamai de pe cracuta f.mica pe care am tuns-o. Tare sunt curios daca o sa mearga . Nu luati in calcul data de pe poze , aparatul se reseteaza aiurea incat nu-l mai reglez. Cel mai greu a fost la bandajatul cu folie. Daca o sa se prinda altoiul o sa ma apuc sa scriu pe bob de orez :rofl: .
 

radu

Member
Doresc si eu sa va intreb : pentru altoire nu e nevoie de acea pasta speciala pentru altoire care acum chiar nu-mi mai amintesc cum se numeste ? Aveti idee de unde se poate procura ?
 

scd

Member
bunicul meu iti pot spune ca toata viata lui a altoit copaci ( binenteles ca nu citrici )
la altoire tot timpul a folosit ceara si i-a mers de minune.
 

radu

Member
Intreb, fiindca recunosc ca nu ma pricep la altoire !
Este vorba de ceara de albine ? Aceasta mai trebuie preparata cu ceva, sau se foloseste in stare pura ? Doresc ceva detalii, daca se poate !
Am mai gasit ceva explicatii despre o modalitate de preparare a masticului : http://www.bonsaiclub.ro/articole/mastic.html
Ce parere aveti si despre acest lucru ?
 

adi o

Member
mastic

va trimit o reteta de mastic la rece pe care am facut-o eu si e foarte buna.plus ca nu se denatureaza-o am preparata de 6 ani
reteta 1:730g colofoniu (sacaz),75g seu de oaie sau vita,75gceara de albine si 120g spirt tehnic sau alimentar
reteta 2:830g colofoniu,30g seu,15g smoala,25g cenusa si 90g spirt
toate ingredientele se pun la fiert intr-un vas si se fierb pina se omogenizeaza bine.de retinut:spirtul se adauga cand temperatura masticului scade sub 70 grade celsius pt a impiedica evaporarea.dupa omogenizare se toarna in borcane inchise ermetic.
 

adi o

Member
re

nu cred, mai aduga el ceva.ceara simpla crapa si in cateva zile toata o cara albinele!fara colofoniu nu are aderenta si fara seu nu este elastica ,dupa cateva zile crapa si se decojeste. :|
 
Sus