Album: Plante de apartament si terase

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Begonia erythrophylla, Diffenbachia, Syngonium, Clorophytum

mycka_rose a spus:


aceasta ce este, cumva begonie, si daca da, de care?





le-am capatuit azi si as vrea sa aflu numele.

iar asta e prinsa de cateva luni dintr-un lastar de planta atarnatoare
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Hoya:

http://www.gflora.com/zen-cart/images/hoya_rubra.jpg

Meca25 a spus:
Mai am dragi prieteni o dilema de catva ani buni! Mai exact de 4. Avea mama mea o plantuta care facea floricele ca Hoya Carnoasa si curgea din fiecare floare o picatura foarte dulce pe care tata o numea Hrana Zeilor. :shock:

Mama mea ii zicea Lacrima Maicii Domnului.ATENTIE: NU MANA!
Mi-a dat cand am plecat la casa mea si mie un lastar. De fapt este si prima mea planta :D si tin un loc special pentru ea in inima mea. :roll:

Si ea a crescut atat de lunga si ramificata ca este gramada pe 2 scarite de 1.20 m fiecare. Daca o desfac, fiecare cracuta aj cam la 4-5 metri!
DAR NU MI-A DAT NICI O FLOARE!!!!!!!

Ce sa ii fac? Nu vrea sub nici o forma! I-am schimbat si pamant si lumina si umezeala.....ZADARNIC!

Cine dezleaga baiul?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Begonia:

ileana80 a spus:
Salut! Am primit ieri doua plantute, ma ajutati sa descopar ce sunt?


zi_inflorata a spus:
Recunosc: am rupt plantuta asta inainte de revelion dintr-o jardiniera din pescarie - am pus-o direct in pamant, fara pet, fara nimic, in pamant si acum vad ca i-a dat un boboc mititel. Imi inchipui ca nu are inca radacini dar parca nu ma-ndur sa rup bobocul- stiti cumva cum se numeste? (are frunze lucioase si un pic grosute)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Begonia

diana999 a spus:
am pe balcon o floare despre care nu stiu nimic.a primit-o mami.nu demult s-a imbolnavit si-am tuns-o.as vrea sa citesc mai multe despre ea pt ca era f frumoasa,si nu stiu cum s-o ingrijesc.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Solanum capsicastrum

estrella a spus:
Buna,
Am si eu o plantuta necunoscuta, de fapt o iubesc mult si as vrea sa stiu ce e (sa facem cunostinta).
http://www.terapeut.ro/SANY0169.JPG
Din ce imi aduc aminte, acum doi ani am pus un sambure de mango intr-un ghiveci cu crini salbatici.
Intre timp a aparut aceasta frumusete, a facut si doua fructe (initial verzi, apoi portocalii, recent au cazut dar se pastreaza proaspete).
Acum este un mandru copacel, si pare sa mai faca fructe (are o bobita mica verde).
Va multumesc anticipat!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus