Album: Plante de apartament si terase

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
Solanum rantoneti

aleynad a spus:
am si eu o intrebare :D
am o plantuta primita, care s-ar numi "gentiana", e planta de balcon si terasa si arata asa

stie cineva ce este in realitate?
am vazut o data intr-o revista o gentiana pomisor cu flori albastre, dar daca ma apuc sa caut pe internet gasesc informatii doar despre gentiana de gradina
ma intereseaza denumirea ei exacta
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Billbergia

Electra2008 a spus:
Va rog sa imi spuneti cum se numeste aceasta plantuta? Are frunzele putin zimtate pe parti, am vazut ca si infloreste, face niste flori roz-movii. Abia am schimbat-o intr-un ghiveci mare ca era intr-unul inghesuit si stramt si nu se putea dezvolta in voie!Va multumesc!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Euphorbia tirucali

sarselia a spus:
Se pare ca tot apar cu cate o planta pe care o am dar de care nu stiu nimic si pe care nu am gasit-o niciunde.

acestea sunt pozele cu ea:

http://picasaweb.google.com/sarselia/HMvqxH#

pe undeva am impresia ca face parte din familia suculentelor.
ii place mai mult umbra decat soarele iar de inflorit nu a inflorit la mine.

daca ma puteti ajuta cu o denumire v-as ramane recunoscatoare!

numai bine!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Achimenes


presco a spus:
Are frunze ca de urzica, toamna "moare" primavara o ud si invie, e destul de comuna dar nu am gasit nimic despre ea, sigur o cunoateti. Mai stiti si alte culori?http://casaverde.sunphoto.ro/flori_de_balcon/MMFKVZOIJOHJPHAECVI
VioletaB a spus:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Tradescantia

carmenlorena a spus:
O am de aproximativ 1 an,tot am cautat sa aflu cum se numeste si nu am resit sa o identific.
Anul acesta m-a rasplatit de doua ori cu cate-o floricica, doua,de culoare alba.
Ajutati-ma,va rog,sa o identific!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Dendrobium si Clivia

Simina a spus:
In urma cu un an am primit doua plantute, dintre care una inclin sa cred ca e orhidee. Plantele au stationat o perioada, iar de putin timp am observat ca au inceput sa creasca, au prins viata.

Asa ca apelez la ajutorul vostru pentru identificare:

1.
2.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus