Agave

ramona

Member
Am folosit pamant de cactusi (am multi cactusi si stiu ce le place). Pe ea am tratat-o ca si pe cactusi. Daca e transplantarea m-am linistit. Va tin la curent cu evolutia ei :hug:
 

ena

Member
dana_rusu, agavele tale sunt superbe!!! unde le pastrezi iarna? Le-ai luat de mici? In ce fel de pamant sunt puse? Eu am avut cumparata o agava dar a decedat.
 

dana_rusu

Member
vara afara ,cat au fost mici direct in pamant,acum are una mai mult de 30kg si nu le mai pot manevra,iar iarna pe holul casei la frig dar nu ger,pamant cu nisip ,insa iarna nu le ud deloc.poate fac pui si daca i-mi aduci aminte la toamna am sa-ti trimit.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mi-a adus-o cineva care vroia sa se descotoroseasca de ea:

Arata destul de rau - are 2 brate rupte mai bine de jumatate din latimea lor, niste pete destul de uratele ca si cum ar fi fost arsa de soare cred si unele ramuri par zbarcite, deshidratate.
M-am gandit sa o transplantez dar este foarte mare si grea...sper sa reusesc...oricum, ce altceva ma sfatuiti sa fac???
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O sa-si revina in mod sigur.Schimba-i si pamintul ala care il are.Eu o am in pamint prost si nisip/pietris.O am de vreo 5-6 ani si sta bine merci.A rezistat tuturor intemperiilor...........La soare trebui tinuta si uita sa o uzi.Incearca sa ii eliberezi putin radacinile de substratul care il are.Parerea mea e sa nu tai deocamdata nimic din ea chiar daca pare urita.Mai las-o.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi Gabiuta - oricum nu ma gandeam sa o tai ca si-asa e vai de capul ei! Sa fac rost de niste nisip ca sa o pot transplanta...si mai vedem.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
dana_rusu a spus:
agavele infrunta frigul pana mai tarziu
gino a spus:
Nu inteleg, care este problema?
Nu ai spatiu pentru ele ?
Eu ma lupt in fiecare toamna cu aproximativ 800 - 900 de ghivece de adapostit...
dana_rusu a spus:
cam asa patesc si eu agavele au cam 50 60 kg si nu pot singura sa nu mai spun cat au in diametru si echii tot la fel tre sa rog pe cineva sa ma ajute si cum spinii nu sunt atragatori :cry: mai stau un pic la racoare
gino a spus:
Dana, la "racoare" trebuie sa stea raufacatori, :rofl:
enya a spus:
s-ar putea ca agavele sa suporte temperaturile scazute
dana_rusu a spus:
pai pentru muritorii de rand tot raufacatori sunt :cry:
 

isabella

Active Member
Am si eu o agava imensa , anul trecut am tinut-o afara pana la sfrasitul lui Noiembrie si nu a deranjat-o .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
eu am bagat-o in casa saptamana trecuta - fara caldura si ma gandesc sa o ud cam o data pe luna pana prin martie - ce ziceti?
 

isabella

Active Member
Cred ca e foarte bine , si eu am udat-o doar cand mi-am adus aminte si am tinut-o in casa la racoare toata iarna .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am o agava imensa si singura neplacere cu ea e cand trebuie sa o scot afara sau sa o bag in casa.
ce fericita as fi daca as putea-o lasa afara...
de fiecare data cand trebuie sa o mut tata sau sotul meu bolborosesc in barba de fericire...

:rofl: :rofl:
dar bine e ca treaba asta se intampla de 2 ori pe an...
si eu o tin iarna in pivnita la racoare si mai uit cu saptamanile sa o ud si nu are nimic impotriva ba chiar ii place fiind si ea din familia celor care nu beau multa apa .
 

isabella

Active Member
sarselia , supliciul acesta il suporta sotul , el o cara de colo-colo :) Anul acesta s-a impotrivit sa o aduca inauntru , s-a facut imensa si e si extrem de periculoasa , are varfurile foarte ascutite iar pe margini e plina de tepi . Am inceput sa-i povestesc ca va muri daca o lasam afara si e pacat , vrea si ea sa traiasca , si l-am induiosat :rofl: Anul viitor va ramane in pod , nu o mai scot afara pentru ca e foarte grea .
 

sarselia

Active Member
Moderator
si a mea e tot imensa dar am citit pe undeva o chestie practica.
daca vreau sa o scot si ca sa le usurez munca alor mei cumpar dopuri de pluta pe care le infig in acele din varf iar cu lateralele se descurca ei ca nu am ce sa le fac.

si eu trebuie sa ii induiosez pe ai mei cand e vorba de ea.
le mai zic ca uite ce mare e si ca altii s-ar bucura sa o aibe ca doar se face tequila din ea...
si atunci nah mai cu tragere de inima o cara amandoi.

:rofl: :rofl:

tare smechere mai suntem noi, femeile!
 

isabella

Active Member
sarselia , bine ca ne atingem scopul si planta ramane in viata :D :)
Am pus si eu dopuri de pluta in varf dar si lateralele sunt periculoase , mi-e foarte frica pentru copii si animale , nu o voi mai scoate afara , e prea riscant , mai bine previn decat sa regret .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai dreptate.
nici eu nu stiu ce voi face cu ea in vara ca cel mic probabil ca va umbla si cum ei sunt tare curiosi..
sa vedem...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, nu mă mai perpeliţi atât. Tot vorbiţi despre uriaşele voastre minunate, dar poze ioc! :) Vreau să le văd măcar în poze, dacă în ograda mea nu am. Şi voi vreţi să le exilaţi în pod / pivniţă unde cin' să le admire? :(
 
Sus