Afin de cultura - Vaccinium corymbosum

sebii

Member
Sper sa fie asa, ca si aciditatea este buna iar de apa nu duce lipsa. Acum am observat ca la baza tulpinii au inceput sa iasa alte frunze care par sa aiba culaore normala.
 

thea

Member
Am un afin "Northsky" in ghiveci de 2 ani.
Anul trecut a facut 2 afine.
Anul acesta m-a speriat,este plin de flori!
Am insa o mare problema,este drept ca florile au aparut de ceva timp si vremea a fosc schimbatoare aici in capitala,dar am observat ca VARFURILE unor ramurele s-au uscat, :eek: .
Acum le-am taiat si sper ca fructificare sa nu fie afectata in restul arbustului.
 

ana popa

Member
Eu am omorat 8 afini din cauza ca nu i-am plantat in sol acid, i-am cumparat acum 3 ani si i-am plantat in gardina la parinti. Zilele trecute m-am uitat si am mai gasit doar unul, vai de capul lui, radacina era la fel ca acum 3 ani nu s-a dezvoltat deloc, l-am scos si l-am plantat in ghiveci, in pamant am pus ace de brad. Sper sa-l salvez.
 

johny

Member
Asta ai comandat:
Afin Reka cu ciorchini mari + Turbă Novobalt 15l ?

Sa ne scri cat de mari sunt ciorchinii ... si bafta!
 

thea

Member
thea a spus:
Am un afin "Northsky" in ghiveci de 2 ani.
Anul trecut a facut 2 afine.
Anul acesta m-a speriat,este plin de flori!
Am insa o mare problema,este drept ca florile au aparut de ceva timp si vremea a fosc schimbatoare aici in capitala,dar am observat ca VARFURILE unor ramurele s-au uscat, :eek: .
Acum le-am taiat si sper ca fructificare sa nu fie afectata in restul arbustului.
Cred ca afinul meu a fost afectat de putina bruma,pot sa va spun ca acum, dupa ce am indepartat tot ce s-a uscat,este plin de fructe si ceeace este mai inbucurator sunt in diferite etape de dezvoltare!
Am mai comandat unul! :)
Este f. important si faptul ca profitand de ploile benefice de anul acesta, l-am udat numai cu apa de ploaie si l-am pus in ghiveci cu pamant cu pH mai mic ca pt. azalee.
 

nick1971

Active Member
johny a spus:
Asta ai comandat:
Afin Reka cu ciorchini mari + Turbă Novobalt 15l ?

Sa ne scri cat de mari sunt ciorchinii ... si bafta!
asta am comandat :D
e primul an, n-or fi prea mari ciorchinii chiar din prima :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am citit pe undeva ca, la afinii tineri, e bine ca in primii doi ani de la plantare, sa li se rupa florile, ca sa nu fructifice, pentru a se dezvolta arbustul mai bine, fara sa dirijeze energii importante pentru a fructifica. Eu asa am facut, e drept ca ai mei erau mici, cam 30 cm fiecare, la plantare, si doar unul a facut floricele. Le-am rupt, mai putin una, din curiozitate :) Nici nu m-am gandit ca floricica aceea o sa ajunga afina, si totusi, se pare ca s-a polenizat si acum creste o afinuta! :D
O sa vad cum se dezvolta pana la toamna, ca daca nu cresc suficient, cred ca nici la anul nu le las floricelele.
 

thea

Member
johny a spus:
De unde ai gasit afin 'NorthSky' in Romania ?
Dupa cum scrie aici: Northsky are nevoie de
alta varietate ca polenizator.
Johny,am gasit la o firma care aduce din Olanda si pot sa-ti spun ca in catalog este prezentat ca autopolenizator.
Este f. productiv pt. o tufa de ghiveci! :)
Daca esti interesat da-mi PM.
 
Sus