Afin de cultura - Vaccinium corymbosum

adrianam

Well-Known Member
Crengile acelea groase din spate sunt de afin? :?
Am pus si eu unul la munte, alaturi de un merisor. S-au dezvoltat amandoi dar nu foarte mult si nu au apucat sa faca flori. Poate la anul.
 

johny

Member
Da, intradevar sunt ramuri de afin lignificate. Dar la asta se ajunge dupa mult timp, tufa respectiva are cateva zeci de ani!
Foarte importanta este reactia solului, care trebuie sa fie acida...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
exista cineva pe forum care are afin ,este tufa am inteles iar fructele sunt pline de vitamine.la munte creste peste tot la Slobozia, ciulini de Baragan.nu se indura careva cu un mic puiut! :(
sicamin a spus:
Hapy eu am 5 plante de afini care au deja al 2-lea an la mine. Au facut fructe doar 3 din ei si doar cateva. Cred ca nu am gasit locatia buna si ar trebui sa-i mut mai la soare ca nu se dezvolta asa bine.Eu am cumparat din Kaufland ,dar au fost si la SemLuca.
happy a spus:
astazi mi-am cumparat unul,18 Ron,e micut dar creste! :D
Edelweiss a spus:
Soare direct pentru ei si apa, fireste seara, sau dimineata devreme.
claude a spus:
foarte important la afin: e acidofil! Daca bine imi amintesc cere o aciditate a solului intre 4,5 si 5,5. Si eu mi-am cumparat si am luat si un saca de 50L de pamant pentru conifere pentru el. Am citit ca se mai poate amesteca su pamantul si rumegus, tot pentru aciditate.
happy a spus:
multumesc pentru informatii,cred ca o sa caut rumegus si-l amestec cu turba si pamant din padurea din statiune! :D
happy a spus:
Intre timp am cumparat si al doilea afin alt soi.Ca sa am aciditate intre 4si5 am folosit rumegusul(de la doi peri Cure cumparati acum 2 saptamani) amestecat cu nisip si pamant.Sper sa fie in regula! :D
bebe Iris a spus:
eu pun in pamant ace de brad si conuri :D
 

dan_6393

Member
Am cumparat un afin Herbert ( parca!) produs de Yurta ,de la Dedeman in primavara si l-am plantat in gradina pe la jumatatea- sfarsitul lui Martie.
S-a prins bine- vreo 4-5 tulpinite, cam de 25- 30 cm fiecare si se pare ca va continua sa creasca.
Daca a incercat cineva, poate ne spune ceva despre obtinerea,plantarea butasilor ( dimensiuni, momentul recoltarii, modul si momentul de plantare), ar fi foarte OK !
 

dan_6393

Member
[/bAFIN DE MUNTE]

Acum un an am pus in pamant cateva boabe de afine.
Mi-a rasarit chestia din imaginile urmatoare si nu stiu daca este afin de munte sau altceva.
Chestia e ca planta cu pricina nu a mai aparut in alta parte



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e destul de conufuza situatiia frunzelor iar imageshackk nu te lasa sa vezi full rezo , incearca postimage
 

belisima

Well-Known Member
anul asta a fost prima data cand am mancat afine :roundflower:surprinzator pentru mine care credeam ca sunt niste boabe acre pline de seminte(ca si coacazele ) acum ma intreb daca areusit cineva din zoan de sud sa creasca afin cu succes...as vrea sa iau cativa puieti:nerd:
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Eu am un afin care are deja 3 ani la Bals si a evoluat foarte bine. Drept urmare am mai luat 2 in toamna. Afinele sunt intr-adevăr delicioase si mari. Am folosit turba la plantare si locul este in semiumbra.
 
Sus