Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine a facut putine seminte , e prea inalt si in casa nu are lumina la etajul ala , o sa coafez un pic , nu prea am pe ce altoi dar ma orientez eu cumva :rofl:
 

Camik

Active Member
Nu,nu au avut soare deloc.Aici soarele apare dupa ce se inalta peste casa din fata balconului unde sunt ei.Cam din 9 februarie o sa primeasca si ei lumina buna...
Pana atunci EU sunt soarele lor...:)
 

martyt13

Member
Buna ziua.
Am gasit in casa niste seminte de Adenium vechi de peste doi ani. Fara sa imi fac vreo iluzie le-am pus la germinat intr-o casoleta cu capac, pe un servetel umed, fara se le las la inmuiat inainte, fara sa le tin la temperatura de peste 25grade. Surpriza a fost mare: dupa 5 zile aveam 9 seminte germinate din 10 puse la incoltit. Deci teoria conform careia semintele de Adenium trebuie sa fie mai proaspete de 6 luni nu are nici un suport real. Probabil ca e un truc al vanzatorilor din Thailanda. O sa incerc si cu Plumeria si o sa va tin la curent.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari! Foarte bine ca ai incercat si succes mai departe cu ele!
Pastram si eu pe undeva niste seminte mai vechi, chiar mai vechi de 2 ani. Dar inainte sa le arunc incerc sa le pun la germinat, nu se stie niciodata ce surprize putem avea :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ce ma bucur , iata cineva a dat startul , ma gandeam azi sa ii scot o sapt la soare , se anunta cu plus seara si in sera stau bine :rofl: doar ca nu risc eu asa usor.
Cei din casa abia acum termina semintele si nu am reusit sa ii fac sa infloreasca , au fost "ocupati " :rofl:
 

Camik

Active Member
Eu abia astept sa-i vad pe ai tai cu flori.
Imi place mult adeniumul Sakda Violet.
Mai am unul care pare ca are bobocei.O sa-i fac poze si lui.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Anul asta s-a stabilizat si Sakda , am si seminte cu el , SV x Triple Red , acum am testele de germinare si au fost ok , SV x Star of perfume love parca si aici e binisor dar el ca planta trebuie schimbat pe port de obesum ca pe arabicum se misca foarte incet , cei drept arabicum e mai rezistent la conditiile de la noi ca port dar se misca foarte foarte foarte incet
 
Sus