Adenium - trandafirul desertului - II

adrianam

Well-Known Member
Ce frumos este si ce bine arata!
Sa-ti traiasca si sa infloreasca!
Al meu abia acum face cateva frunzulite, cand l-am bagat in casa era chel!
 

Camik

Active Member
El a inflorit in februarie,iunie si noiembrie dar numai in acest varf altoit de mine .In rest ,nimic.
 

ana500

Member
Buna. Ce sa ma fac cu puiutii mei de adenium. Eu stiu ca se dezvolta mai greu dar mie mi se pare ca au stagnat. Ii banuiesc ca au chiriasi . Mi se pare ca au ceva pe frunze. Cred ca niste paduchei. As vrea sa ii stropesc cu mospilan si la vreo saptamana - 10 zile cu vertimec . Sa fiu sigura ca scap de nesuferiti. Cam ce concentratie sa fac sa nu omor grasuneii ? Ce ziceti daca i-as inchide intr-o punga vreo ora sau doua ? Am mai citit despre chestia asta dar nu stiu cat de indicata e la ei .
Merci .
 

jasp15

Active Member
Ce frumosi sunt!!! Am si eu 2 dar ma lupt cu ei de 3 ani sa-i mentin pe linia de plutire. Au fost asa de anemici cand mi-au fost trimisi....
 

Camik

Active Member
Le place soarele direct.Eu,pe cei mici am inceput sa-i scot afara si se pare ca le place.Seara ii aduc la caldura,in casa.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu l-am scos de vre-o luna afara pe balconul deschis!
Au inceput sa-i creasca frunzulitele! Sper sa se acomodeze si sa-mi infloreasca si mie!
 

marq

Member
Am si eu unul scos afara, peste noapte (26-27 apr) a fost frig bine, dimieanta iesea abur din gura si pe unele masini era bruma, am vazut si un acoperis alb. Sper sa nu pateasca nimic.
In alta ordine de idee, alti 2 mititei care au stat toata iarna in balcon la temperaturi putin peste 0 grade, cred ca au iesit cam greu de la iernat caci si putina apa pe care le-am dat-o odata cu udarea si celorlalte plante din balcon, le-a afectat radacinile. Am taiat bucata afectata, i-am lasat la uscat putin si i-am replantat la loc in pietrisul lor, insa nu dau nici un semn de viata in 2 saptamani cred de la operatiune.
Oare sa-imai scot sa vad ceseintampla cu bazasi daca e afectata a-iami reduc, au deja sub 7 cm cred, nu stiu cat de mic paote fi un butas.
 
Sus