Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am unu agatat acum de tavan , trecut la insalvabil , de la cocopeat simplu , ala cu mozaic o duce boiereste

Ideea o am de la Atena , dar e ok , sper ca la vara sa faca fata totusi la arsita si sa prezinte stabilitate la udare , sa nu fiu nevoit sa ud din ora in ora

:D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mari jur cu mana pe inima si cu exemple concludente:


11 iunie 2009


17 iulie 2010


17 iunie 2011


+ pitici

 

Dea

Active Member
Dane, eu totusi sper sa salvez macar o parte din planta! Daca nu partea de caudex, macar cea de potential butas si tot ar fi o bucurie pentru mine!
Lupt pana la capat!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dane da. Si banuiesc ca Atena o are de la mine de cand am vizitat-o acum cativa ani. :p

Atenaaaa ia spune drept. :p
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cornelia , am nevoie sa vad aia mici mai de aproape , cand ii trimiti la Iasi :rofl:

Dea din pacate o zic din experienta citita si traita , daca radacina a putrezit e 100% salvabil , daca a atins caudex , bye bye

cam asa am vazut eu , din fericire la cati adenium am , doar ala e ok , se mai intampla si la altii :D
 

Dea

Active Member
pai, din pacate a atins caudexul, pentru ca a inceput sa putrezeasca de la mijloc. Partea de jos a acestuia era bine. Nu stiu ce ia venit, asa dintr-o data! Nu am schimbat nimic in modul de ingrijire! Culmea, ca incepuse sa faca niste frunze mari si lucioase, de ziceam ca va face anul acesta niste flori de mai mare dragul!
Ei, acum sta la uscat ... iar eu, pe pioneze de nervi! :eek:f:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dea , daca dupa o saptamana caudexul nu poarta urme inchise de boala si e alb cum e coaja de caudex e ok e salvabil, dar nu te bucura repede , mai e drum lung sa faca radacini , mai usor e sa l altoiesti pe unu apoi sa incerci sa l prinzi cand sistemul lui e ok

:oops:
 

Dea

Active Member
Cornelia draga, nu este nici o problema! :D Orice problema se rezolva mai usor, daca o poti insoti si de buna dispozitie!

Dane, poate o fi avut de gand sa ma determine sa-l inmultesc si nu a stiut cum! :rofl:
 

albela

Active Member
cornelia a spus:
Dane da. Si banuiesc ca Atena o are de la mine de cand am vizitat-o acum cativa ani. :p

Atenaaaa ia spune drept. :p
Da, am invatat si eu din stanga si din dreapta... am mai si inventat... dar de la tine Cornelia cu siguranta am invatat multe :D . Tre sa te perii si eu nitel doar esti sefa, nu? Si mai si vii la Roman acusica :hug: .
 

Dea

Active Member
cornelia a spus:
Dea ce soi e? In caz de ceva, poate pot sa te compensez in vreun fel.
:D Cornelia, iti multumesc mult pentru intentie! Cred ca este un arabicum si este unicul care mi-a inflorit pana acum: . Mai intai insa, sa vad, poate totusi am norocul sa prind butasul! Din linkul indicat de gomez, reiese ca in conditii adecvate, ar exista sanse de reusita!

Dane, cand e termenul de pus la prins, te voi ruga sa ma ajuti si tu cu sfaturi din experienta! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ok , acum nu e rau sa pansezi zona cu ceva fungicid de contact , dtihane - captane sau carbune maruntit de lemn

succes
 

analili

Member
Am cativa adeniumi micuti .De ceva timp i-am scos afara pe pervaz ,spre sud Au soare toata ziua ,ii ud cand caudexul e un pic moale .Problema este ca 2 dinte ei nu mai stau bine infipti in pamant ,parca incearca sa iasa afara.Este normal? Nu stiu ce sa le fac ,mai ales ca nu mai stau drepti ci aplecati.Imaginea nu e prea clara ,dar sper sa se vada cat de cat.
 
Sus