Adenium - trandafirul desertului - II

Dea

Active Member
Ioana, aici, din punctul meu de vedere, vei gasi informatii utile si exemplificari cu poze
http://community.webshots.com/user/nrsunndaram

Cu ceva timp in urma, am constatat ca unuia din adeniumi ii ieseau radacinile prin partea de jos a ghiveciului, asa ca am decis sa il las in acelasi ghiveci, doar sa-l ridic usor mai la suprafata.
Acum am constatat ca partea vizibila a caudexului este cam moale :( si nu stiu daca e de la deshidratare sau nu ( tinand cont ca doua-trei radacinute din alea mici au ramas si ele mai la suprafata ). L-am udat, i-am acoperit caudexul cu hartie si acum sper, sincer, sa-si revina. Are 4 ani, a facut si flori anul trecut. Ar fi mare pacat sa-l pierd!

In link-ul asta: http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 6003ydqAmy constat uimita ca, si daca raman astfel de radacinute mai la suprafata, adeniumul nu are nimic, se dezvolta in continuare frumos
 

gomez99

Well-Known Member
@IoanaTweety
pai se dezvolta in pamint. cind vrei sa il vezi il scoti deasupra si asa ramine. toate radacinile alea spectaculoase de la adenium s-au dezvoltata in pamint si au fost replantate cu 4-6 luni inainte dezgolite, ca sa dea bine la vinzare. si nu s-au dezvoltat in ghiveci ci in gradina. sint puse in ghiveci numai in faza finala, cind se scot la vinzare.

@Dea
nea ala nu spune da e limpede ca partea aia mai albicioasa a fost in urma cu 2-3 zile in pamint.

chestia cu caudexul moale e simplu de verificat. se uda bine si daca dupa 2 zile s-a intarit inseamna ca era deshidratat. daca e tot moale, a putrezit. in cel mai rau caz tai partea putreda si incerci sa il butasesti.
 

Dea

Active Member
au trecut doua zile, dupa ce l-am udat, insa problema persista :(
cam asa arata :

caudexul este inmuiat undeva la mijlocul acestuia. In ultima poza am incercat sa delimitez zona afectata.
Cum sa il salvez? :cry: :ros_unghii:
Va rog sa ma ajutati!
 

fixpix

Active Member
daca ar fi al meu, l-as arunca la gunoi si mi-as face rost de altul.
toata frumusetea consta in caudex. si daca il tai tot, chiar daca reusesti sa-l resuscitezi (dar eu am indoieli) tot nu ar arata ca "unu nou".
acuma cu atatea seminte de pe forum, sigur e careva sa iti ofere 1.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dea pamantul pe care il folosesti tu retine multa umezeala si nu e deloc bun pentru adenium. Eu folosesc cocopeat la 80% din adeniumi si le merge grozav.
 

Dea

Active Member
fixule, dupa 4 ani, obtinut din seminte, e cam greu sa arunci la gunoi!
Nu ma intereseaza atat de mult caudexul, vreau doar sa reusesc sa salvez planta, indiferent in ce forma!

Cornelia, substratul e foarte umed, tocmai pentru ca l-am udat din abundenta ( in ideea verificarii daca e vb de deshidratare sau nu ), in rest contine nisip si este usor drenabil. Plus ca in acest tip de substrat il am din toti acesti ani, fara a fi creat vreo problema!


Daca cunoasteti modalitati de a taia din caudex si cum se procedeaza ulterior?!
 

gomez99

Well-Known Member
dea, eu zic sa il tai cam de la linia rosie.
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a136779/00000152
tulpina ramasa ar trebui sa arate verde in sectiune, sa nu aiba nici o pata maronie. daca are, mai tai o felie, dar mai intii desinfecteaza lama la flacara.
poti sa presari putin praf de carbune de lemn - de la gratar - daca vrei da nu-i musai. lasa 2-4 zile sa cicatrizeze la intuneric si loc uscat. da pe muchie cu ceva stimulator de inradacinare (numai de acolo o sa iasa radacini) si pune totul in amestec bine drenat. nu uda mai devreme de 10 zile. poti sa il mai pulverizezi din cind in cind.
butasul ramas pare suficient de mare, ca sa aiba energie sa inradacineze.
uite si aici citeva idei
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999/a602151
 

marirogo

Active Member
Pls, un sfat pentru un incepator!
Am citit ca adeniumului ii place in cocopeat. I-am transplantat zilele trecute in substrat nou de cocopeat 100 %. Dar ma tem pt ei, deoarece cocopeatul este umed si nu as vrea sa-i vad putrezind. Ce ma puteti sfatui sa fac pt ei?
Si inca o intrebare, pot folosi ingrasamant pt plante cu flori? Am citit in fisa plantei ca trebuie ingrasamant pt bonsai si substrat asisderea.
 

Dea

Active Member
Ioana, Gomez, va multumesc mult!! Sper sa il salvez!

L-am taiat, l-am agatat ( voi reveni si cu poze ) ... nici sa ma fi gandit vreodata ca voi ajunge sa fac asa ceva unei plante!
Iar acum, rabdare! :astept: :ros_unghii: :rugaciune:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Dea pamantul pe care il folosesti tu retine multa umezeala si nu e deloc bun pentru adenium. Eu folosesc cocopeat la 80% din adeniumi si le merge grozav.
Cocopeatul retine si mai multa umezeala decat turba dar e mai aerisita decat ea si in felul asta permite radacinilor sa respire si sa nu putrezeasca
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
marirogo a spus:
Pls, un sfat pentru un incepator!
Am citit ca adeniumului ii place in cocopeat. I-am transplantat zilele trecute in substrat nou de cocopeat 100 %. Dar ma tem pt ei, deoarece cocopeatul este umed si nu as vrea sa-i vad putrezind. Ce ma puteti sfatui sa fac pt ei?
Si inca o intrebare, pot folosi ingrasamant pt plante cu flori? Am citit in fisa plantei ca trebuie ingrasamant pt bonsai si substrat asisderea.
E bine sa incercati cocopeatul pe alte plante mai putin pretentioase ca si suculentele

E un material nou care solicita o cu totul alt mod de ingrijire.

100% cocopeat e periculos , atat as zice , mai ales daca volumul vasului e prea mare. Perlit sau chiar mozaic pot ajuta la o mai buna ventilare radiculara

poti folosi dar adenium foloseste putin din el si poti ajunge cu frunzele bordurate de maro/galben/verde , semn de saruri de fertilizatori in exces.

Dea , succes :wink: (desi la cum arata as merge pe ideea lui Fix , nu ca as avea o idee Fix(a) )
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu deloc. Mie mi-e bine cu cocopeat, ca pot sa uit de plante 2 saptamani. Daca voi vreti sa-i tot dragaliti in fiecare zi, e decizia voastra.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Crezi ca eu il am in altceva , dar primii 2 de test au murit de la el , asa ca doar "atentionez" ca e un "sol" relativ nou pentru plante

:oops:
 

marirogo

Active Member
Multumesc frumos pentru sugestii!
O sa le urmaresc evolutia mai atent, si sper sa fie bine pt ei. Daca ai Corneliei sunt ok, sper sa fie si ai mei. Oricum pana dupa sarbatori n-am timp pt modificarea substratului. Ai mei au fost in hibernare pana acum, iar dupa transplantare i-am dus la caldurica si lumina, asa ca poate-poate nu fac mofturi din cauza umezelii substratului.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, e nou si e mai dificil de controlat. Dar nu trebuie decat sa ii uzi RAR. Mai intai trebuie sa UITI de plante si abia apoi sa le uzi. Dar pentru mine e perfect. Pot sa fac ore suplimentare la munca, pot sa ma intalnesc cu prietenii, sa dau fuga in club, sa fac papa buna, sa aleg sa platesc facturi ... FARA sa am grija plantelor. Ba cred ca am sa fac si un drum pana la Iasi fara sa am grija lor. :rofl: :rofl: Ia uite din cate motive imi place cocopeat-ul. Si vii tu mai Dane sa-mi dai peste mana si sa nu-mi mai iasa coruperea colectiva. Uaf! :p
 
Sus