Adenium - trandafirul desertului - II

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Albela ai o intreaga pleiada de frumuseti de adenium si ca plante si ca flori,sunt tare curios cand vor inflori si ceilalti daca culoarea florilor va fi ca cea a parintilor din care provin semintele;esti cea mai indreptatita sa tragi concluzii dupa expetienta cu propriile srminte;deci mai asteptam cel putin un an ca sa faci experimentul cu semintele tale si eu iti urez mult cucces
 

diana999

Active Member
2 i-am cumparat de la doamna Gabiuta in primavara si de atunci nu le-am schimbat pamantul. Poate c-ar trebui sa-i mut in ghivece mai mari. La al 3lea i-am pus pamant universal amestecat cu perlit. Primii 2 sunt diferitzi: unul si-a dublat inaltzimea, iar al 2lea s-a ingrasat...nu chiar dublu :D dar tot mici sunt.
 

diana999

Active Member
din fericire tocmai mi-am cumparat. Cocopeat simplu sau in amestec?
Maine ma pun sa le schimb substratul.
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Eu folosesc pamant pentru cactusi si vad ca le merge bine;mai greu este de schimbat ghivecele cand este cazul din cauza pamantului cu nisip.Cornelia imi cer scu,ze dar te rog sa-mi spui si mie ce este cocopeat.Poate ai dreptate si ar trebui sa-l folosesc si eu.Multumesc
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cocopeat-ul este fibra de cocos compactata. Se vinde la "caramida". Ca sa-l poti folosi la plante trebuie cufundata "caramida" in 8 sau 10 L de apa (in functie de tip).

Eu am o bucata in plus:

Costa 18 lei daca te intereseaza. Vei obtine 10 L de cocopeat pe care il poti folosi si la hibiscusi nu doar la adeniumi.
 

carmenushka

Active Member
Mi-am cumparat si eu un adenium mare cu multi boboci si cu flori :indragostit: o frumusete, numai ca boboceii au inceput sa se usuce :( e doar schimbarea de mediu? sau pot fi paiajeni rosii? sa-i aplic un tratament chiar si preventiv sau doar sa-l pufai cu apa si sa-l las asa? Varfuletele lastarilor vad ca sunt bine si incep sa creasca dar mugurii de flori toti s-au stafidit
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Cauza poate fi fie schimbarea de mediu,apa multa sau pamantul nu are suficienta materie hranitoare;chiar si la cactusi pamntul este nisipos dar are si elemente hranitoare;daca ar fi fost intrusi, sufereau si frunzele, dar asa.....
 

carmenushka

Active Member
Multumesc domnule Popescu, apa prea multa nu i-am pus, in ceea ce priveste materia hranitoare nu stiu ce sa zic, nu i-am schimbat inca substratul ca mi-am zis sa nu-l deranjez prea tare acum ca are flori, dar e pus in turba, surprinzator, o sa-l schimb in pamant cu nisip si ceva perlit asa cum ii tin si pe cei mici si le merge foarte bine
 

irinabv

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Eu am o bucata in plus:

Costa 18 lei daca te intereseaza. Vei obtine 10 L de cocopeat pe care il poti folosi si la hibiscusi nu doar la adeniumi.
Scuze de off-topic Cornelia, dar daca mai ai bucata in plus si nu l-a vrut nimeni as fi eu interesata :oops: Multumesc.
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Desi la noi temperatura noaptea nu scade sub +4 grade,iar pe zi sunt 14-16 grade si totusi unii adeniumii au inceput sa-si piarda frunzele prin ingalbenire;cred ca este mare diferenta intre noapte -zi,desi ii un rar si sunt la lumina de apus
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine in balcon sunt 15-20 gr C, iar cel mare se pregateste de repaus. Cei mici isi vad de treaba.
 
Sus